Dnes večer nás čaká vesmírne divadlo, Perzeidy dosiahnú svoj vrchol. K Zemi sa však rúti aj nebezpečný asteroid

  • Dnes vyvrcholí každoročné vesmírne divadlo maximum meteorického roja Perzeíd
  • Vrchol tohto vesmírneho divadla sa dá pozorovať od polnoci do štvrtej ráno, keď by mal byť výskyt meteorov najvýdatnejší
  • V budúcnosti sa zas k našej planéte môže priblížiť potencionálne nebezpečný asteroid Bennu
  • Podľa prepočtov je pravdepodobnosť, že Bennu zasiahne našu planétu do roku 2 300 o niečo väčšia ako pôvodne počítali
Benne roj
TASR/AP/ NASA/Goddard/University of Arizona, Peter Komka
  • Dnes vyvrcholí každoročné vesmírne divadlo maximum meteorického roja Perzeíd
  • Vrchol tohto vesmírneho divadla sa dá pozorovať od polnoci do štvrtej ráno, keď by mal byť výskyt meteorov najvýdatnejší
  • V budúcnosti sa zas k našej planéte môže priblížiť potencionálne nebezpečný asteroid Bennu
  • Podľa prepočtov je pravdepodobnosť, že Bennu zasiahne našu planétu do roku 2 300 o niečo väčšia ako pôvodne počítali

Dnes vyvrcholí každoročné vesmírne divadlo meteorického roja Perzeíd. Maximum nastane ako obvykle v noci z 12. na 13. augusta. Súhvezdie Perzea v tomto období vychádza neskoro večer nad severovýchodný obzor.

„Ak tam niečo je, musíme to zistiť,“ tvrdí vedec z Harvardu, ktorý študuje UFO. Neverí, že by Pentagón povedal pravdu

Vrchol tohto vesmírneho divadla sa dá pozorovať od polnoci do štvrtej ráno, keď by mal byť výskyt meteorov najvýdatnejší. Výdatnosť roja býva štandardne 100 až 120 meteorov za hodinu, bežný pozorovateľ ich vidí približne polovicu, uvádza TASR.

Podmienky majú byť ideálne 

Tento rok by nemalo pozorovanie meteorov rušiť ani mesačné svetlo. Mesiac v tomto čase pribúda a jeho úzky kosáčik zapadne už okolo 22.15 h SELČ. Priaznivá je aj predpoveď počasia, ktorá sľubuje jasnú oblohu a oblačnosť len miestami a prechodne. Ich pozorovanie však môže rušiť svetelný smog, preto je potrebné vyhľadať tmavšie miesto bez svetelného znečistenia.

perzeidy
zdroj: TASR via AP/Daniel Reinhardt

Perzeidy sú prachové častice pochádzajúce z kométy 109P/Swift-Tuttle. Po vniknutí do zemskej atmosféry zhoria vo výške vyše 80 kilometrov nad povrchom zeme. Pri pozorovaní zdanlivo vyletujú z jedného miesta na oblohe, z radiantu, ktorý leží v súhvezdí Perzea. Práve podľa toho dostali Perzeidy aj svoje meno.

Výhodou Perzeíd je, že Zem cez ich oblasť vo vesmíre prelietava pomerne dlho, preto sa ich zvýšená aktivita dá pozorovať od konca júla až do konca augusta.

K našej planéte sa môže priblížiť potencionálne nebezpečný asteroid 

V budúcnosti sa zas k našej planéte môže priblížiť potencionálne nebezpečný asteroid Bennu, ktorý môže zasiahnuť Zem. Podľa prepočtov NASA je pravdepodobnosť, že Bennu zasiahne našu planétu do roku 2300 o niečo väčšia ako pôvodne počítali, a to 1 k 1 750, uvádza americké verejnoprávne médium NPR.

Vedci, ktorí sa zaoberajú asteroidom Bennu ale až takí znepokojení nie sú.

„Pravdepodobnosť nárazu sa trochu zvýšila, ale nie je to významná zmena,“ hovorí Davide Farnocchia z Centra pre blízke zemské objektové štúdie v Jet Propulsion Laboratory NASA v južnej Kalifornii pre NPR.

zdroj: NASA/Goddard/University of Arizona/Lockheed Martin

Podľa nich je 99,94% pravdepodobnosť, že Bennu sa nenachádza na trajektórii, ktorá by mohla zapríčiniť potencionálny náraz.

„Neexistuje teda žiadny konkrétny dôvod na obavy,“ tvrdí Farnocchia. „Máme čas pokračovať v sledovaní asteroidu a nakoniec dospieť ku konečnej odpovedi.“

Bennu je „hromada sutín“ veľká ako Empire State Building

Verejnoprávne médium upozorňuje, že Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) považuje Bennu a ďalší asteroid s názvom 1950 DA za dva najnebezpečnejšie objekty v našej slnečnej sústave.

NASA kvalifikuje Bennu ako asteroid typu B, čo znamená prakticky „hromadu sutín“. Bennu vznikol tak, že tieto veľké skalné sutiny sa stlačili dohromady za pomoci gravitácie. Tento druh detritu vzniká, keď náraz rozbije oveľa väčšie teleso. Predpokladá sa, že jeho materský asteroid mal šírku asi 100 kilometrov. Bennu je vysoký asi ako Empire State Building. Asteroid je tvorený množstvom uhlíka a rôznych minerálov.

Bennu je tiež veľmi tmavý, uhlík na jeho povrchu odráža len približne štyri percentá svetla, ktoré naň dopadá.

Vedci odhadujú, že vznikol v prvých 10 miliónoch rokov histórie našej slnečnej sústavy, pred viac ako 4,5 miliardami rokov. K našej planéte sa priblížil vďaka takzvanému Yarkovskému efektu, keď asteroid absorbuje slnečné svetlo a tu následne vyžaruje ako energiu, stáva sa teplogravitačným ťahačom.

NASA objavila Bennua v roku 1999. Neskôr sa zistilo, že ide o jeden z mála aktívnych asteroidov v našej slnečnej sústave, pričom niekoľkokrát týždenne chrlil prúdy častíc.

Ak by nastala kolízia, mohol by vytvoriť kráter široký 9,6 kilometrov

V roku 2016 NASA spustila misiu OSIRIS-REx, aby zhromaždila vzorku jeho hornín a dozvedela sa viac o veľkosti, tvare, zložení a trajektórii asteroidu. Kozmická loď dorazila k asteroidu v roku 2018, pričom strávila v jeho blízkosti dva roky, pozorne ho preštudovala.

„Misia OSIRIS-REx poskytla vynikajúco presné údaje o polohe a pohybe asteroidu v priestore na úroveň, ktorá nebola nikdy predtým zachytená na žiadnom asteroide,“ hovorí Lindley Johnson, dôstojník planetárnej obrany v Úrade pre koordináciu planetárnej obrany NASA v sídle NASA vo Washingtone pre NPR.

Vedci publikovali svoje odhady v časopise Icarus a tvrdia, že asteroid sa k Zemi priblíži v roku 2135. K našej planéte by sa mohol priblížiť konkrétne, 24. septembera 2182 s pravdepodobnosťou dopadu 1 k 2 700 v ten deň.

FOTO: Mladý Slovák chcel s kamarátom upozorniť na svetelné znečistenie. Dnes ich prácu ocenila NASA

Pravdepodobnosť kolízie je malá, ale ak by na našu planétu Bennu dopadol, mohol by vytvoriť kráter široký 9,6 kilometrov a oblasť, ktorá by bola zničená, by bola až 100-krát väčšia.

A v novembri NASA spustí prvú misiu, ktorej cieľom je zistiť, či kozmická loď môže zasiahnuť vesmírne objekty a prípadne aj zmeniť ich trajektórie.

NASA plánuje túto skúšku na odklonu nebezpečného asteroidu, ak by to bolo niekedy potrebné. Vo vesmíre sa môžu nachádzať stovky potenciálne nebezpečných asteroidov, ktoré ešte neboli objavené.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: TASR, NPR, NASA

Najnovšie videá

Trendové videá