Dnešní mladí sú rozmaznaní, tvrdia starší. V práci zažívajú nový typ diskriminácie, kvôli ktorej nevedia kariérne rásť

  • Ageizmus je v súčasnosti najviac riešená problematika na pracovisku
  • Mení však svoju tvár, starší zamestnanci tentokrát diskriminujú mladších
  • Tí kvôli nim nemajú možnosť rozvíjať sa a kariérne rásť
  • Podľa odborníka ide najmä o to, že zamestnanci kladú príliš veľké nároky na skúsenosti
Ageizmus v práci
Unsplash/magnetme, Unsplash/wocintechchat
  • Ageizmus je v súčasnosti najviac riešená problematika na pracovisku
  • Mení však svoju tvár, starší zamestnanci tentokrát diskriminujú mladších
  • Tí kvôli nim nemajú možnosť rozvíjať sa a kariérne rásť
  • Podľa odborníka ide najmä o to, že zamestnanci kladú príliš veľké nároky na skúsenosti

Podľa portálu Very well mind je ageizmus typ diskriminácie, zahŕňajúci predsudky voči ľuďom na základe ich veku. Môžeme ho prirovnať k sexizmu alebo rasizmu, keďže aj tie reprezentujú negatívne stereotypy o ľuďoch rôzneho veku.

Termín ageizmus prvýkrát použil gerontológ Robert N. Butler ako označenia diskriminácie starších dospelých. V súčasnosti sa využíva na pomenovanie akéhokoľvek typu diskriminácie, ktorá súvisí s vekom. Nezáleží na tom, či ide o predsudky voči deťom, dospelým, starším alebo mladistvým.

Ageizmus sa často uvádza v situáciách na pracovisku, keďže tam sú viditeľné rozdiely v odmeňovaní, prístupe podľa veku zamestnanca a ťažkosti pri hľadaní zamestnania. 

Najnovšie zasahuje mladých pracovníkov

Napriek tomu, že sme ageizmus považovali za problém starších pracovníkov, odborníci najnovšie tvrdia, že zasahuje mladých.

Ako príklad uvádza portál BBC príbeh Leii. Vyštudovala vysokú školu a hneď potom ju prijali do obchodného vývojového tímu v stredne veľkej technologickej spoločnosti. Bola najmladšou členkou v tíme a jej zručnosti priniesli úrodu. Všetci ostatní boli takmer dvakrát starší ako ona. 

zdroj: Unsplash/ Olga Serjantu

Leia sa pustila do práce, identifikovala neefektívnosť a navrhla, ako treba veci zefektívniť, čo sa nepáčilo niektorým pracovníkom na vyššej pozícii. Prejavila totiž príliš vysoké ambície, a potom začula reči, ktoré sa šepkali za jej chrbtom. Stalo sa však aj to, že o nadradenosti hovorili priamo pred ňou. 

Kvôli týmto problémom zmenila svoje spôsoby a štýl obliekania. Snažila sa pôsobiť staršie, čo do určitej miery fungovalo. Portálu BBC sa zdôverila aj s tým, že sa komentáre o jej veku a neskúsenosti znížili, no napriek tomu mala pocit, že nemôže kariérne rásť. Kvôli tomu dala výpoveď. 

To, čo zamestnankyňa zažila, bol príklad novodobého ageizmu.

Má to vplyv na ich kariéru

Prieskum z roku 2018 zistil, že takmer dve tretiny pracovníkov vo veku 45 a viac rokov videli alebo zažili vekovú diskrimináciu. Uvádza to portál AARP. Nový výskum však poukazuje na to, že v súčasnosti sú cieľom diskriminácie väčšinou najmladší členovia tímu, čo môže mať vplyv na ich kariéru.

zdroj: Unsplash/campaign_creators

Dnešní mladí sú rozmaznaní

Skúmaní jedinci vo všetkých vekových kategóriách mali zhodnotiť svoje celkové pocity voči dnešným mladším dospelým a starším ľuďom. Štúdia dopadla v neprospech mladých dospelých. 

„Zdá sa, že ľudia majú radi starších dospelých, ktorí boli hlavnými cieľmi ageizmu,“ povedal pre BBC Michael North, odborný asistent manažmentu a organizácií na Stern School of Business v New York University

„Aj keď sa participanti zamýšľali nad mladými dospelými zo 40., 60., 80. rokov, a tak ďalej, stále prechovávali najchladnejšie pocity voči dnešným mladým dospelým,“ doplnil.

zdroj: Unsplash/Brooke Cagle

Keď sa výskumníci opýtali ľudí na pozitívne slová, ktoré majú definovať mladých dospelých, išlo o ambicióznosť, inteligenciu a technologickú zdatnosť. Ak od nich chceli negatívny pohľad, odpoveďou bola rozmaznanosť, neúctivosť a radikálnosť. 

„Ľudia posudzujú ostatných podľa svojich vlastných štandardov. To znamená, že ak senior uspel prostredníctvom tradičných opatrení úspechu: dlhých hodín, zmeškaných rodinných udalostí, neustáleho pobytu na pracovisku,“ popisuje odborníčka na organizáciu Lauren Stiller Rikleen. „A následne vidí správanie, ktoré nie je podobné – mladí odchádzajú z práce, aby si išli zacvičiť alebo na rodinnú večeru, prijali opatrenia týkajúce sa zdravia a pohody – výsledkom môže byť stereotyp: Ten človek sa nespráva ako ja,“ doplnila.

Príliš si ceníme skúsenosti

Odborníčka tvrdí, že ak mladých ľudí kolegovia na vyšších pozíciách odpisujú, nedostanú príležitosti na rast. Dôvodom je to, že keď sa nikto nezaujíma o ich kariéru, ľahko miesta vymenia. 

zdroj: Unsplash/frantic

Rikleen však verí, že sa problému ageizmu v súvislosti s mladými pracovníkmi začne venovať väčšia pozornosť. Spoločnosti by mali vzdelávanie o problematike začleniť do školení týkajúcich sa predsudkov.

Steve Jobs mal iba 21 rokov, keď založil spoločnosť Apple. „Príliš si ceníme roky skúseností. Nemyslím si, že to spolu nevyhnutne súvisí. Dúfajme, že si to zamestnávatelia uvedomia,“ povedala odborníčka.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: AARP, Very well mind, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá