Do atmosféry Zeme vletí neuveriteľnou rýchlosťou asteroid. Priprav sa, budeš ho môcť sledovať
- Vo štvrtok môžeš sledovať úžasné vesmírne divadlo
- Okolo našej planéty preletí Asteroid 2023 BU
- Vo štvrtok môžeš sledovať úžasné vesmírne divadlo
- Okolo našej planéty preletí Asteroid 2023 BU
Tento štvrtok vo večerných hodinách preletí okolo našej planéty Asteroid 2023 BU. Ako informuje portál Veda na dosah, vesmírne teleso vstúpi do atmosféry Zeme, možnosť kolízie je však vylúčená. Technické vymoženosti ti umožnia toto vesmírne divadlo sledovať v priamom prenose. Asteroid 2023 BU, ktorý vstúpi do atmosféry Zeme, bol objavený iba počas uplynulého víkendu.
Vesmírne divadlo
Asteroid, ktorý o niekoľko hodín preletí okolo našej planéty a vstúpi do zemskej atmosféry, sa v súčasnosti pohybuje neuveriteľnou rýchlosťou 33 000 kilometrov za hodinu. Počas zajtrajšieho dňa k nám bude najbližšie. Nachádzať sa bude vo vzdialenosti 9 877 kilometrov od stredu Zeme. V najbližšom bode tak bude vzhľadom na polomer Zeme vzdialený asi 3 500 kilometrov od nášho povrchu.
Údaje, ktoré zhromaždilo Centrum pre štúdium objektov v blízkosti Zeme (CNEOS), dokazujú, že ide o štvrté najbližšie vesmírne teleso, ktoré sa kedy priblížilo k našej planéte. Asteroid 2023 BU dosiahne celkom tri percentá vzdialenosti Zem – Mesiac.
Experti z CNEOS tvrdia, že vesmírne teleso má veľkosť približne štyri metre. V praxi to znamená, že aj keby mal asteroid namierené rovno k Zemi, nepredstavoval by veľkú hrozbu. Tieto vesmírne telesá, ktoré sú menšie ako 25 metrov, pri vstupe do zemskej atmosféry s najväčšou pravdepodobnosťou zhoria.
Asteroid 2023 BU do našej atmosféry vstúpi. Konkrétne sa bude toto vesmírne teleso nachádzať v exosfére. Asteroid tak budeš môcť sledovať v priamom prenose za pomoci robotických, diaľkovo ovládaných ďalekohľadov, ktoré sú súčasťou projektu The Virtual Telescope projekt (VTP). Ten prevádzkuje Astronomické observatórium Bellatrix v talianskom Ceccane.
Priamy prenos preletu asteroidu budeš môcť sledovať v reálnom čase teda aj ty na stránke The Virtual Telescope Project. Začne sa už 26. januára 2023 o 20.15 hod.
„Zabijak planét“
V minulom roku sa prostredníctvom internetu a médií šírili nepravdivé informácie o Asteroide 2022 AP7, ktorý sa blížil k Zemi. Ako ubezpečili v tom čase verejnosť vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorí vyvracajú mýty a prinášajú vedecké dáta o tomto asteroide, žiadne nebezpečenstvo nehrozilo. Správy o ňom sa šírili niekoľko dní a postupne sa k nim pridalo i viacero nepravdivých informácií.
„Asteroid 2022 AP7 bol objavený 13. januára 2022 v Chile. Jeho objaviteľ pred niekoľkými dňami publikoval informáciu, v ktorej nový asteroid s priemerom 1,45 km nazval zabijakom planét. V médiách sa okrem toho objavila správa, že tento asteroid bude v najbližších dňoch najbližšie k Zemi,“ priblížil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.
To, že sa asteroid priblíži k Zemi, bola pravda, avšak minimálna vzdialenosť od Zeme v novembri 2022 bola približne až 295 miliónov kilometrov, čiže Zemi nehrozilo nebezpečenstvo. Informácie priniesla SAV v tlačovej správe.
Vedci tiež vyvrátili informáciu, že počas tohto priblíženia by mal byť asteroid pozorovateľný aj malými ďalekohľadmi. Vzhľadom na jeho jasnosť bol podľa astronómov zo SAV viditeľný len prostredníctvom dostatočne veľkých ďalekohľadov. Asteroid sa podľa nich pohyboval medzi dráhami Venuše a Jupitera.
Malá časť jeho dráhy zasahovala i do obežnej dráhy Zeme. Takéto asteroidy sú súčasťou skupiny Apollo. K Slnku sa najväčšmi priblížil 30. marca 2022. Astronómovia tak vyvrátili tvrdenie, že asteroid sa dlhodobo pohyboval medzi dráhami Zeme a Venuše.
Na tvrdenie, že v budúcnosti môže byť asteroid 2022 AP7 nasmerovaný k Zemi Jupiterom, reagujú vedci tým, že dráha asteroidu je veľmi stabilná. Jeho pohyb je temer v rezonancii s pohybmi Zeme a Slnko obehne raz za päť obehov Zeme. Podľa vedcov je zrážka so Zemou vylúčená na viac než 1 000 rokov.
Ak by aj došlo k jeho odklonu z dráhy, ľudstvo by už malo mať prostriedky na jeho odklonenie. Už pred časom NASA úspešne otestovala možnosť odkloniť nárazom sondy menší asteroid z jeho dráhy. Astronómovia dodali, že o tisíc rokov by nemalo byť problematické poradiť si so „zabijakom planét“, a že v tomto prípade ide o zbytočné strašenie.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Veda na dosah, SITA, The Virtual Telescope Project