Do Európy len s poplatkom: Prijíma novú schému a toto je suma, ktorú pri návšteve ľudia zaplatia

  • Nejde o novinku, štart systému ETIAS sa prekladá už štvrtýkrát
  • Poplatok je symbolický – iba 7 eur na tri roky
vlaky na železnici v zahraničí
Ilustračný obrázok Unsplash/Chris Yang
  • Nejde o novinku, štart systému ETIAS sa prekladá už štvrtýkrát
  • Poplatok je symbolický – iba 7 eur na tri roky

Jednou z hlavných výhod členstva v Európskej únie pre jej členov je mimoriadne príjemné a prakticky bezproblémové cestovanie. Pri nečlenskom štáte sa situácia ohľadom cestovania do určitej miery komplikuje, čo v konečnom dôsledku po Brexite pociťujú aj Briti, respektíve aj Slováci, pretože na vstup na Britské ostrovy už nestačí občiansky preukaz, ale je nutný pas.

Travel Pulse píše, že v tejto súvislosti sme už niekoľko rokov počuli o bezprostrednom zavedení nového Európskeho systému pre cestovné informácie a povolenia (ETIAS). O čo vlastne ide, aké sú jeho podmienky a odkedy bude platiť?

Už štyrikrát sa jeho štart presúval

CNN uvádza, že ide o rýchlu on-line autorizáciu pre štátnych príslušníkov krajín mimo EÚ z približne 60 krajín, ktoré v súčasnosti nepotrebujú víza do EÚ, ako napríklad Spojené štáty americké či Spojené kráľovstvo, a bude fungovať podobne ako program ESTA v USA.

Tento dlho očakávaný systém bezvízového styku ETIAS bude vyžadovať, aby všetci držitelia pasov z krajín mimo EÚ dostali povolenie na vstup do členskej krajiny pred cestou.

Portál Travel and Leisure dopĺňa, že po ohlásení Európskou komisiou v roku 2016 a prijatí do legislatívy v roku 2018 mal byť tento digitálny predcestovný program pôvodne uvedený na trh začiatkom roka 2022, ale kvôli pandemickým komplikáciám sa posunul najskôr na január 2023, následne máj 2023 a teraz bližšie nešpecifikovaný dátum v roku 2024.

„Očakáva sa, že Európsky systém pre cestovné informácie a povolenia ETIAS bude funkčný v roku 2024,“ píše sa v oficiálnom stanovisku Európskej komisie. Avšak na priamu otázku novinárov, prečo sa implementácia ETIAS-u znova odkladá, zástupcovia EK neodpovedali.

Poplatok je však skôr symbolický

Po vstupe do platnosti, budú musieť občania vyššie uvedených štátov zaplatiť poplatok 7 eur, dôležité je však podotknúť, že táto suma sa bude vzťahovať na zahraničných návštevníkov, ktorí majú 18 až 70 rokov.

V porovnaní s poplatkom ESTA v Spojených štátoch vo výške 21 amerických dolárov (necelých 20 eur) na dva roky je to skutočne dobrá cena.

Povolenie bude potrebné na vstup do všetkých krajín schengenského priestoru a bude platné tri roky, prípadne do uplynutia platnosti niekoho cestovného dokladu. Cestujúci budú musieť pred cestou požiadať o autorizáciu prostredníctvom oficiálnej webovej stránky alebo aplikácie.

Zámerom Európskej komisie pri vytváraní ETIAS bolo zlepšiť bezpečnosť v rámci bloku zachytením údajov o cestovateľoch z 59 zo 62 krajín s bezvízovým prístupom do oblasti, keďže návštevnosť v posledných rokoch výrazne vzrástla.

Medzi jeho ciele patrí posilnenie bezpečnosti hraníc proti zvýšenému počtu teroristických incidentov a zneužívania bezvízového styku súvisiaceho s migráciou, pričom slúži ako celkový monitorovací systém aj ako odstrašujúci prostriedok pre potenciálnych zločincov.

Ďalším z jej cieľov je skrátenie čakacích dôb na hraniciach a zefektívnenie vstupu na hraniciach a skrátenie čakacích dôb, čím sa uľahčí a zefektívni pre správu hraníc bezpečnostným pracovníkom kontrola cestujúcich pri príchode a odchode z členských štátov EÚ.

Zdroje: Travel Pulse, CNN, Travel and Leisure

Najnovšie videá

Trendové videá