Do Európy prenikol „najhorší votrelec na svete“. Uhryznutie elektrického mravca je peklo
- Do Európy sa dostal mimoriadne nebezpečný elektrický mravec
- Môže vážne uškodiť aj domácim miláčikom
- Do Európy sa dostal mimoriadne nebezpečný elektrický mravec
- Môže vážne uškodiť aj domácim miláčikom
Nebezpečný mravec Wasmannia auropunctata pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky. Ako uvádza The Telegraph, zaraďuje sa k mimoriadne obávaným inváznym druhom.
Tento drobný mravec sa nazýva aj ako „malý ohnivý mravec“ a to vďaka tomu, že jeho uštipnutie je extrémne bolestivé.
Hrozba domácich miláčikov
Prvýkrát boli tieto „malé ohnivé mravce“ objavené vo Francúzsku. Práve v dôsledku zmeny klímy má krajina strach, že dôjde k nárastu podobných tropických škodcov. V rámci Európy našli tento invázny druh aj v španielskej Malage.
Tento druh blanokrídleho hmyzu môže spôsobiť ekologickú katastrofu, keďže zožerie takmer všetko, čo mu skríži cestu. Okrem toho sa dokáže prispôsobiť a nepožiera iba organické zvyšky či rastlinnú potravu, ale loví aj drobné živočíchy.
Pre človeka predstavuje tento mravec menšiu hrozbu, aj keď jedna drobná mravčia robotnica môže spôsobiť extrémne bolestivé uhryznutie. Pre domácich miláčikov je tento škodlivý hmyz omnoho viac nebezpečný. Ak totižto uštipne mačku či psa v oblasti očí, môže sa stať, že zviera oslepne.
„Hovorí sa, že ich uhryznutie je podobné popáleniu od žihľavy, bolesť trvá až tri hodiny a jed môže dokonca spôsobiť slepotu u domácich miláčikov, ako sú mačky a psy, keď sú zasiahnuté okolo očí,“ uvádza denník The Telegraph.
Ich sila je v počte
Olivier Blight, výskumník Stredomorského inštitútu pre biodiverzitu a ekológiu na Univerzite v Avignone a prvý, kto oficiálne identifikoval škodcu, informoval, že bol pravdepodobne dovlečený v zásielke „rastlín“.
„Elektrické mravce“, ako ich nazývajú mnohí odborníci, žijú vo veľkej kolónii pri meste Toulon. Avšak Blight v rozhovore pre francúzske médiá upozornil na to, že na tomto území sa nachádzajú už približne „štyri alebo päť rokov, pretože už existuje niekoľko stoviek tisíc alebo dokonca miliónov jedincov na hektári“.
Blight dodal, že títo škodcovia sa vďaka jednej veci môžu množiť veľmi rýchlo. „Ich sila je v ich počte,“ povedal výskumník a dodal, že nebezpečné mravce sa môžu množiť rýchlejšie ako ostatné druhy, pretože miešajú pohlavné a nepohlavné rozmnožovanie, keďže kráľovné produkujú klony bez akejkoľvek potreby oplodnenia. Okrem toho môžu žiť aj na stromoch či na zemi.
Najhorší votrelec na svete
O tomto druhu hovoria experti na škodcov na Havaji ako o „najhorších votrelcoch na svete“. Podľa portálu Mirror našli totižto niekoľko miliónov kráľovien mravcov a niekoľko miliárd robotníc aj v komunite Nahoku na Havaji.
Okrem toho sú prítomné aj na Floride, v Izraeli, Karibiku, západnej Afrike, Austrálii a na mnohých ostrovoch v tichomorskej oblasti. Štát Queensland dokonca na potlačenie týchto škodcov minul už neuveriteľných 30 miliónov dolárov.
Blight nakoniec dodal, že s týmito škodcami sa musí zaobchádzať lokálne, aby sa zabránilo ich masívnemu šíreniu. Príkladom je aj ázijský komár tigrovaný, ktorý iba za tento rok infikoval 65 ľudí horúčkou dengue.
Zdroje: The Telegraph, Mirror