Do Európy sa dostal „smrtiaci vírus“. V obľúbenej destinácii Slovákov si vyžiadal dve obete
- Prasacia chrípka je opäť v Európe
- Podľahli jej už dvaja ľudia
- Prasacia chrípka je opäť v Európe
- Podľahli jej už dvaja ľudia
Do Európy sa dostal zmutovaný vírus prasacej chrípky. Behom niekoľkých hodín si chrípka vyžiadala až dve obete, ďalších päť pacientov je hospitalizovaných, z ktorých až traja sú v kritickom stave, píše český portál tn.cz.
Zmutovaný vírus prasacej chrípky A H1N1 sa dostal do Talianska.
V nemocnici vírusu podľahol 55-ročný muž, ktorý sa liečil s chronickým ochorením. Druhou obeťou je 47-ročný muž, ktorý bol podľa portálu až do nákazy vírusom úplne zdravý.
V nemocnici v talianskom meste Vicenza sú hospitalizovaní ďalší pacienti. „Prvýkrát vidím toľko kritických prípadov naraz,“ povedal tamojší lekár denníku Leggo.it, ktorý zároveň o ochorení informoval ako prvý.
Vírus prasacej chrípky môže vyvolať aj ďalšie komplikácie, medzi ktoré patrí aj zápal pľúc, horúčka či zhoršená saturácia kyslíka v krvi. Situácia v Taliansku sa zhoršuje deň po dni, čo naznačuje, že zaťaženie pohotovostí sa za posledných pár dní zdvihlo o 20 až 30 percent.
Podľa lekárov je na vine nízka preočkovanosť proti prasacej chrípke. Vakcína by mala zmierniť priebeh ochorenia, a to aj v prípade zmutovaného vírusu A H1N1. Prípady ochorení zosilňujú aj v iných častiach Európy. V Španielsku tento týždeň zaviedli v nemocniciach rúška.
Zdržiava sa aj COVID-19
Okrem toho Španielsko znovu zavádza povinné nosenie rúšok v nemocniciach a ďalších zdravotníckych zariadeniach. Dôvodom je nárast prípadov chrípky aj ochorenia COVID-19 v tejto krajine. Opatrenie ohlásila v pondelok večer španielska ministerka zdravotníctva Mónica Garcíová. Platiť začne v stredu, pričom sa nebude týkať lekární, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.
Garcíová opatrenie ohlásila po tom, ako absolvovala stretnutie s predstaviteľmi španielskych autonómnych spoločenstiev. Španielsko, ktoré v roku 2020 vážne zasiahla prvá vlna pandémie ochorenia COVID-19, zvažovalo takéto opatrenie už niekoľko dní, konečné rozhodnutie však odďaľovali práve nezhody medzi vládami jednotlivých spoločenstiev.
„Od pandémie sme sa poučili,“ povedala po zmienenej schôdzke Garcíová. „Poriadne sme sa zamysleli nad otázkou nosenia rúšok, aby sme ochránili predovšetkým zdravotné strediská a nemocnice a aby sme ochránili pacientov rovnako ako zamestnancov,“ dodala ministerka. Nosenie rúšok pritom označila za vedecky podložené „účinné opatrenie“.
Lekári v Španielsku už dlhšie upozorňujú na narastajúci počet prípadov chrípky, covidu a iných respiračných vírusových ochorení. Samotná Garcíová sa za návrat k rúškam v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach vyslovila už piatok na platforme X. Aj autonómne spoločenstvá Valencia a Katalánsko na východe Španielska taktiež v piatok avizovali, že budú v takýchto zariadeniach vyžadovať nosenie rúšok, a to ako zo strany zamestnancov, tak aj pacientov.
Španielsko zavádzalo počas pandémie jedny z najprísnejších lockdownov na svete, pričom nosenie rúšok tam bolo povinné na mnohých miestach a ľudia to rešpektovali. Rúška sa tam až do júla 2023 vyžadovali na miestach, ako sú nemocnice, domovy dôchodcov či lekárne.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: tn.cz, leggo.it, TASR