Do Európy šíria nebezpečné choroby. Komáre migrujú a infikovaní ľudia nezriedka umierajú
- Globálne otepľovanie komárom praje
- 99 % prípadov malárie v Európe pramení z cestovania
- Globálne otepľovanie komárom praje
- 99 % prípadov malárie v Európe pramení z cestovania
Ešte v marci, apríli sa mnohí z nás sťažovali na pomerne chladné počasie, ktoré malo od príjemnej jari ďaleko. Avšak už niekoľko dní máme skôr opačný problém, letné horúčavy sú už skutočnosťou a to ešte ani nezačal júl. CNN podotýka, že od vzniku ľudstva ako takého bzučia okolo nás komáre v nádeji, že nás štipnú.
„Vždy sme vo vojne, nekonečnej vojne proti komárom,“ povedal Conor McMeniman, odborný asistent molekulárnej mikrobiológie a imunológie na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health v Baltimore.
Je to vojna, ktorá sa často stáva smrteľnou, keďže komáre zabíjajú viac ľudí ako akékoľvek iné zviera, pretože šíria choroby, ako je malária, horúčka dengue a vírus západného Nílu.
Euronews dopĺňa, že ročne globálne zahynie v dôsledku uštipnutia komárov a chorôb, ktoré prenášajú, až milión ľudí. V tejto súvislosti renomovaný portál Politico upozorňuje na to, že v poslednom čase nemalou mierou prispievajú k šíreniu malárie práve v Európe.
Komárom nahráva zmena počasia
Európa zaznamenala v roku 2022 viac prípadov lokálne získanej horúčky dengue ako celkový počet prípadov v predchádzajúcom desaťročí, keďže vlny horúčav a záplavy umožňujú invazívnym komárom usadiť sa ďalej na sever a západ v regióne.
Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vydalo tento týždeň na svojej oficiálnej internetovej stránke výstrahu pred tým, že že k šíreniu chorôb prenášaných komármi na kontinente zrejme prispievajú klimatické zmeny, ako aj faktory ako migrácia či zmena využívania pôdy.
„V posledných rokoch sme boli svedkami geografického rozšírenia inváznych druhov komárov do predtým nezasiahnutých oblastí v rámci EÚ. Ak bude tento trend pokračovať, môžeme očakávať, že uvidíme viac prípadov a možno aj úmrtí na choroby, ako je horúčka dengue, chikungunya (tropické vírusové ochorenie) a vírus západného Nílu. Úsilie sa musí zamerať na spôsoby kontroly populácií komárov, zlepšenie dohľadu a presadzovanie osobných ochranných opatrení,“ objasnila riaditeľka ECDC Andrea Ammonová pre BBC.
Najväčšie obavy vyvolávajú dva druhy komárov
Politico píše, že sú dva druhy komárov, ktorých rozšírenie v dôsledku zvyšujúcej sa teploty v Európe je najviac znepokojujúce. Prvým je Aedes albopictus (komár tigrovaný), ktorý môže prenášať vírusy chikungunya a dengue, aaedes aegypti (komár žltej zimnice), ktorý môže prenášať vírusy dengue, žltú zimnicu, chikungunya, zika a vírus západného Nílu.
Čo teda máme robiť? Odborníci pre BBC odporúčajú elimináciu stojatých vodných zdrojov, kde sa množia komáre, a používanie ekologických larvicídov spolu so zvyšovaním povedomia o osobných opatreniach, ktoré môžu ľudia prijať na svoju ochranu. Medzi tie patria napríklad nosenie oblečenia zakrývajúceho celé telo, používanie repelentov či spanie v klimatizovaných izbách.
Najväčšie zdravotné ťažkosti po uštipnutí komárom majú starší ľudia a tí, ktorí majú oslabenú imunitu, ktorí môžu mať problémy s mozgom, a to môže viesť k fatálnym následkom.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Politico, CNN, BBC, Euronews, ECDC