Do konca mesiaca sa zrejme každý stretneme aj s omikronom. V nemocniciach k zlepšeniu tak skoro nepríde

  • Nová mutácia omikron podľa odborníkov urýchli pandemickú krízu
  • Je pravdepodobné, že naše nemocnice a zdravotný personál si tak skoro nevydýchnu
  • Bill Gates tvrdí, že najlepším spôsobom, ako zabrániť vzniku ďalších nových variantov, je úplné zastavenie prenosu vírusu
  • Ako to však urobiť?
dsa
TASR/AP/Evgeniy Maloletka
  • Nová mutácia omikron podľa odborníkov urýchli pandemickú krízu
  • Je pravdepodobné, že naše nemocnice a zdravotný personál si tak skoro nevydýchnu
  • Bill Gates tvrdí, že najlepším spôsobom, ako zabrániť vzniku ďalších nových variantov, je úplné zastavenie prenosu vírusu
  • Ako to však urobiť?

Matematik Richard Kollár na sociálnej sieti konštatuje, že situácia ohľadom pandémie by bola oveľa lepšia, ak by už dnes mali k dispozícii novšie vakcíny – také, ktoré by boli prispôsobené aj na nové varianty. Konštatuje však, že k dispozícii budú v tom lepšom scenári až na jar, čo môže byť už pre mnohých neskoro.

„Vieme, že v nemocniciach zlepšenie tak skoro nepríde, skôr sa to ešte zhorší. Keď dnes uvažujem o decembri, lebo je to prirodzené snažiť sa pozerať dopredu, tak už uvažujem v režime omikron. Lebo ten bude zrejme už zanedlho určovať všetky pravidlá a rozhádže nanovo figúrky po šachovnici a ešte vôbec nevieme, čo sa kam presunie.“

Podľa Kollára zrejme nepôjde o zásadné zlepšenie, aj keď ani to sa aktuálne nedá úplne vylúčiť. Predpokladá, že omikron môže všetko urýchliť.

„To je na jednej strane dobrá správa, všetci chceme mať túto vlnu a celú pandémiu za sebou skôr. Na druhej strane, si každý dobre premyslite, čo to urýchlenie v skutočnosti znamená.“

Pripomína, že už dnes sú nemocnice plné a reportujeme viac ako 60 úmrtí s Covidom za deň. „Naozaj ich je už dnes asi blízko stovky a možno už aj viac, len to nestíhame reportovať a tiež je hlásenie úmrtí prirodzene oneskorené. A potom si predstavte zrýchlenie.“

Skúsený matematik tvrdí, že s koronavírusom vo variante delta sa dnes stretávame takmer denne všade, kam chodíme. Tvrdí, že sa rýchlo šíri predovšetkým vo vykurovaných nevetraných priestoroch. Aktuálne je tak veľmi ťažké sa stretnutiu s vírusom vyhnúť.

„Do konca mesiaca sa zrejme každý stretneme aj s omikronom, ak sa potvrdia prvé údaje o jeho rýchlosti šírenia. Našťastie, viac ako polovica populácie je už zaočkovaná alebo prekonala symptomatické ochorenie, a tak majú veľkú šancu, že to ich imunitný systém zvládne.“

Najväčšiu šancu majú podľa Kollára tí čerstvo zaočkovaní treťou dávkou. Ostatní majú menšiu šancu, najmä ak nie sú deti. 

Sme opäť na začiatku?

Expert tiež tvrdí, že pred viac ako týždňom opakovane upozorňoval, že prijatie opatrení, ktoré nebudú motivovať k očkovaniu, môže zastaviť trend rastúceho záujmu verejnosti sa očkovať.

Síce sa nám konečne podarilo naštartovať záujem, ale môžeme si sami hodiť do cesty prekážku, cez ktorú už len tak neprelezieme.

„Žiaľ, tu som sa zrejme nemýlil. Záujem poklesol a sme znovu tam, kde sme boli pred pár týždňami. Prehrávame vlastnými gólmi, ako vlastne zvyčajne. Len to skóre už radšej nepočítame.“

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

Na Slovensku je zaočkovaná polovica dospelých, čo je veľmi málo na to, aby sme pandémii čelili efektívne. Viac ako 80 % hospitalizovaných pacientov, ale aj tých v najťažšom stave a napokon aj obetí je nezaočkovaných. Navyše trpia a zomierajú aj pacienti, ktorí sa do preťažených nemocníc nedostanú s inými ochoreniami.

Súčasná pandémia podľa odborníkov odhalila, že slovenský zdravotný systém nie je na krízovú situáciu pripravený. Nemocnice pod náporom ťažko chorých pacientov kolabujú a jediné, čo ich drží nad vodou, je vytrvalosť a statočnosť  lekárov a zdravotníkov.

Tí sú dlhodobo podfinancovaní, tlak na nich je obrovský a dlhotrvajúci. Momentálne to majú o to ťažšie, že starajúc sa o ťažko chorých vedia, že sa tomu dalo u väčšiny pacientov predísť očkovaním.

Zatváranie hraníc

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európsky záležitostí Martin Klus hovorí, že by sme sa mali vrátiť k trekovaniu mobilných telefónov ľudí, ktorí vracajú z problematických krajín.

Efektívna by mohla byť aplikácia eKaranténa, rezort diplomacie má tiež aplikáciu Svetobežka. Pravda je ale taká, že absolútne minimum občanov tieto aplikácie využíva.

Slovensko by podľa Klusa malo prediskutovať sprísnenie kontrol na hraniciach a ich ochranu. Tvrdí, že treba predísť úplnému zatvoreniu hraníc.

rakúsko hranice
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Aj keď je omikron potvrdený minimálne v desiatich krajinách Európskej únie, nie je podľa tajomníka dôvod na paniku.

„Je dobré byť pripravený, lepšie ako byť prekvapený. Keďže je to v schengenskom priestore, naše šance realizovať akékoľvek zásadné zmeny sú dosť obmedzené.“

Zoznam krajín, pri ktorých je pre omikron povinná karanténa, prestáva mať zmysel, dodal. Je presvedčený, že Slovensko je v tejto situácii závislé od okolitých štátov. Na ich letiská prichádzajú občania z tzv. tretích krajín. Zatváraniu hraníc považuje za škodlivé pre občanov aj jednotný trh Európskej únie.

Vírus sa mení, ale cesta k ukončeniu pandémie zostáva rovnaká

Na nový variant omikron už zareagoval aj vizionár Bill Gates. Pripomína, že všetky vírusy sa vyvíjajú, no nemusí to byť rovnakou rýchlosťou. Niektoré, ako napríklad chrípka, sa veľmi rýchlo menia. Iné zase mutujú pomaly, čo je aj prípad SARS-CoV-2.

Objasňuje, že najpozoruhodnejšie mutácie, ktoré sme doteraz videli, sa stali na tom istom mieste: spike proteíne, ktorý trčí z povrchu vírusu. „Tento vrcholový proteín je kľúčom k šíreniu Covidu.“

gates bill
zdroj: Youtube/ Bill Gates

„Jeho tvar umožňuje vírusu zachytiť sa na ľudských bunkách. Ak sa spike proteín zmení len trochu, môže sa viazať s bunkami efektívnejšie (čím sa vírus stane prenosnejším), alebo sa stane pre imunitný systém ťažšie cieleným, čo spôsobí, že ľudia naň budú náchylnejší.“

Gates upozorňuje, že ak nedostaneme vakcínu do všetkých kútov planéty, budeme musieť žiť s možnosťou, že sa objaví ešte oveľa horší kmeň vírusu. Mohli sme dokonca vidieť objavenie sa nového variantu, ktorý sa úplne vyhne účinku existujúcich vakcín.

Nástroje, ktoré zavádzame na monitorovanie variantov v tejto pandémii, sa podľa Gatesa ukážu ako neoceniteľné ešte aj dlho potom, čo ľudstvo Covid prekoná.

Príprava na ďalšiu krízu

Rozšírené sekvenovanie považuje za kľúčovú súčasť každého plánu prípravy na ďalšiu pandémiu. 

„Ak robíte dostatočné sekvenovanie a porovnávate tieto údaje, môžete vidieť príslušné varianty, už keď sa prvýkrát objavia. Čím skôr identifikujete zmenu, tým viac času budete mať na jej preštudovanie a v prípade potreby na vyladenie vakcín.“

Podľa zakladateľa Microsoftu niet pochýb o tom, že varianty komplikujú naše úsilie o ukončenie súčasnej pandémie. „Našťastie vieme, čo musíme urobiť, aby sme zabránili ich vzniku. Zatiaľ najlepšie, čo môžete urobiť, aby ste sa ochránili, je dodržiavať opatrenia a dať sa zaočkovať.“

Najlepším spôsobom, ako zabrániť vzniku nových variantov, je úplné zastavenie prenosu vírusu. „Ak zostaneme ostražití v súvislosti so sociálnym odstupom, nosením masky a očkovaním, skončíme pandémiu oveľa skôr.“

Aj podľa odborníkov z projektu Veda pomáha, dlhodobé riešenie prináša iba úplné očkovanie. „Vakcína významne eliminuje šírenie nákazy a znižuje riziko ťažkého priebehu ochorenia. Pre zaočkovaných sa COVID-19 stáva ďalším sezónnym respiračným ochorením aj so svojimi rizikami.“

Vakcináciou si zároveň výrazne zvýšime šancu na to, aby sme predišli kolabujúcim nemocniciam, ďalším lockdownom, zatváraniu škôl, krúžkov, divadiel, koncertov, reštaurácii a ďalších služieb. Zodpovedne sa ale musíme správať všetci, nezaočkovaní aj zaočkovaní. Samotná vakcína nás pred infekciou nechráni úplne.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Facebook/ Richard Kollár, WHO, gatesnotes.com, Veda pomáha, Facebook/ Martin Klus

Najnovšie videá

Trendové videá