Do konca zimy bude každý zaočkovaný, prekonaný alebo mŕtvy. Nemci už odhodili ružové okuliare, situácia je neúnosná
- Situácia v Nemecku je vážna
- Minister zdravotníctva považuje zaočkovanie sa za morálnu povinnosť
- Situácia v Nemecku je vážna
- Minister zdravotníctva považuje zaočkovanie sa za morálnu povinnosť
Nemecko sa aktuálne brodí štvrtou vlnou koronavírusu, počet pozitívnych prípadov rýchlo pribúda a mnohé nemocnice sú plné.
Nemecký minister zdravotníctva preto obyvateľov opätovne vyzval, aby zvážili možnosť očkovania, informuje BBC.
„Do konca tejto zimy bude každý v Nemecku buď zaočkovaný, prekonaný alebo mŕtvy,“ povedal minister zdravotníctva Jens Spahn na pondelkovej tlačovej konferencii v Berlíne.
Vakcína má byť morálnou povinnosťou
Prichádzajúce obavy sú oprávnené. Miera infekcie v Nemecku je najvyššia od začiatku pandémie a zdravotníci varovali, že práve táto vlna by mohla byť zatiaľ najhoršia. Aj napriek tomu, že minister zdravotníctva zatiaľ za povinné očkovanie nie je, uviedol, že by malo byť „morálnou povinnosťou“ každého človeka.
Niektorí nemeckí politici však majú opačný názor a tvrdia, že krajina možno bude musieť povinné očkovanie zvážiť. Sú totiž v situácii, keď je z 83 miliónovej populácie plne zaočkovaných len približne 68 %. Nemecká vláda chce mieru zaočkovania posunúť aspoň nad 75 %.
K dispozícii vždy, keď sa rozhodnú
ABC Net uvádza, že minister zdravotníctva Jens Spahn informoval o tom, že bude k dispozícii 50 miliónov dávok vakcín Moderna a Pfizer. Ku kroku pristúpil kvôli tomu, aby mali ľudia vakcínu k dispozícii vždy, keď sa pre ňu rozhodnú.
„Sloboda znamená aj prevziať zodpovednosť. Voči spoločnosti je zas povinnosťou dať sa zaočkovať,“ povedal Spahn. Minister ďalej uviedol, že aktuálnu vlnu poháňa práve vysoko nákazlivý variant Delta a očkovanie je nevyhnutné.
Na pondelkovej tlačovej konferencii Spahn propagoval aj vakcínu Moderna. Varoval, že ak sa nepoužijú, v priebehu nasledujúcich mesiacov môže exspirovať približne 16 miliónov jej dávok.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: BBC, abc.net.au