Do „krajiny tisícich jazier“ sa dostaneš už za 41 eur. Sprav si predĺžený víkend plný dobrodružstva
- Nie nadarmo sa hovorí, že to v Helsinkách jednoducho žije
- Čakaj dobrodružstvo, no aj množstvom pútavých historických pamiatok
- Nie nadarmo sa hovorí, že to v Helsinkách jednoducho žije
- Čakaj dobrodružstvo, no aj množstvom pútavých historických pamiatok
Pokiaľ budeš chcieť objavovanie mesta Helsinki započať tou najväčšou dominantou, potom budeš musieť na chvíľu opustiť pevninu. Trajektom sa prepravíš k vojenskej pevnosti Suomenlinna, kde sa ocitneš za pár minút. Táto námorná pevnosť bola v roku 1991 zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Ďalšou pomyselnou pýchou mesta je skanzen Seurasaaren Ulkomuseo na ďalšom z miestnych ostrovčekov. Práve tu sa nachádza napríklad Tempppeliaukio – kostol pochádzajúci z roku 1969. Inak v týchto priestoroch môžeš vidieť predovšetkým historické drevené stavby súvisiace s minulosťou mesta.
V samotných Helsinkách ťa čaká množstvo najrôznejších kostolov. Jedným z tých významnejších je napríklad luteránska katedrála nachádzajúca sa na námestí Senaatintori. Naopak na námestí Kauppatori je možné vidieť tradičné trhy a na Trhovom námestí je to socha Havis Amanda. Z historických stavieb je významná Helsinská katedrála a Uspenská katedrála.
Medzi skvosty Helsiniek patrí budova hlavnej vlakovej stanice. Veľa poznatkov z histórie krajiny sa dozvieš vo Fínskom Národnom múzeu a za kultúrou naopak vyraz do Národného divadla. Opakom týchto stavieb bude Múzeum súčasného umenia Kiasma. Mesto je preťaté štvrťami s dokonalými architektonickými skvostami, ktoré sa nachádzajú napríklad v Eira, Katajanokka av štvrti Krunuhaka.
Ochudobňovať sa pochopiteľne nemusíš ani o nadbytku zelených plôch. Dôkazom je napríklad Centrálny park a mnohé v okolí, kam sa dá dopraviť autobusom. Spomenúť treba napríklad Sipoonkorpi Nuuksio alebo dáš prednosť zoologickej záhrade na ostrove Korkeasaari.
Za návštevu stojí aj park Kaivopuisto, kde je situovaná pláž Hietaniami. V týchto prírodných parkoch sa dá vydávať na výlety okolo jazier, močiarov, skál a lesov.
Na svoje si prídu aj gurmáni
Dovolenka v Helsinkách bude sprevádzaná pomerne pestrým jedálničkom, ktorého základom budú predovšetkým ryby, morské plody, ale aj zemiaky. V mnohých reštauráciách si pochutnáš na vynikajúcom losose.
K hlavným chodom je tu veľmi často podávaný šalát. Najobľúbenejším mäsom je nielen to bravčové, ale aj sobie. Z polievok bude asi jednoznačne víťaziť vychýrená hrášková. A ako raňajky aspoň raz skús lievance s jahodami. Aj v tomto meste Fínska sú veľmi populárne cidery s jablčnou príchuťou.
Letenky a doprava v meste
Do Fínska si teraz zaletíš aj za približne 41 eur. Letisko Helsinki Vantaa sa nachádza asi 20 kilometrov severne od tejto fínskej metropoly.
Na cestu do mesta môžeš využiť niektoré z nižšie uvedených spojení:
- Mestská železnica ťa dovezie do centra za 35 minút. Cestovný lístok stojí cca 5 eur
- Zvoliť si môžeš aj autobusovú linku č. 615 alebo linku č. 617 smerujúcu do štvrti Hakaniami
- Na hlavnú stanicu jazdí Finnair City Bus. Doba jazdy je medzi 40 až 90 minútami a cestovné je od cca 6,5 eur podľa toho, kam smeruješ.
V Helsinkách si následne vyber medzi niekoľkými spôsobmi dopravy. V rámci Helsiniek je možné využívať mestskú hromadnú dopravu, ktorú tvorí 100 autobusových liniek a 15 električkových liniek. Prevádzkované je aj metro, ktoré sa rozvetvuje do sedemnástich zastávok.
Všetky druhy dopravy sú späté s nákladmi od cca 3 eur s platnosťou lístka na 60 minút. Ak si zaobstaráš Helsinki Card, môžeš si zariadiť celodenné cestovné od 8 eur.
Pokiaľ budeš chcieť cestovať aj po okolí, využi prenájom auta. Táto služba je dostupná ako na letisku, tak v meste. Priemerná cena prenájmu auta na jeden deň na letisku Helsinki-Vantaa je 50 eur. Ceny sa však môžu líšiť v závislosti od typu auta, ktoré si vyberieš.
Pri cestovaní po okolí je možné využiť diaľkové autobusy alebo rýchle vlaky typu Pendolino.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Ryanair, My Helsinki