Do najväčšieho štadióna budúcnosti sa zmestí 115 000 divákov. Stámiliónový projekt postavia pri oceáne
- Konať by sa tu mohlo finále MS vo futbale 2030
- Nájdeš ho na severe Afriky
- Konať by sa tu mohlo finále MS vo futbale 2030
- Nájdeš ho na severe Afriky
Futbalové majstrovstvá sveta v roku 2030 sa budú hrať prvýkrát v histórii na troch kontinentoch. A to v Maroku, Španielsku a Portugalsku.
História sa má prepisovať aj z iného hľadiska, hostiť zápasy má okrem iných miest, aj plánovaný najväčší štadión sveta.
Najväčší štadión sveta
Názov štadiónu je Grand Stade de Casablanca a má mať kapacitu rekordných 115 000 miest. Postaviť sa má v meste El Mansouria, v blízkosti letiska Benslimane, východne od Casablancy.
Jeho výstavba sa definitívne odklepla v októbri 2023, po tom ako bolo oznámené, že Maroko bude v roku 2025 organizovať Africký pohár národov a spomínané majstrovstvá sveta 2030. Podľa The Sun budú Maročania žiadať Medzinárodnú futbalovú federáciu, aby sa na novom štadióne odohralo finále majstrovstiev sveta v roku 2030. V hre sú však samozrejme aj španielske Santiago Bernabéu či Camp Nou.
Výstavbu monumentálneho štadiónu budú mať na „svojich pleciach“ spoločnosti Populous a M-E Engineers, talianska firma Maffeis Engineering a britský konzultant Rider Levett Bucknall. Architektom projektu je Maročan Tarik Oualalou.
Projekt sa predtým skloňoval už roky, avšak veci nabrali spád, po tom, ako sa Maroko historicky prebojovalo do semifinále MS 2022. Tento pre mnohých nečakaný úspech podnietil Kráľovskú marockú futbalovú federáciu, aby prevzala vedúcu úlohu pri organizovaní veľkých futbalových podujatí, ako je napríklad Africký pohár národov v roku 2025 a ďalšie turnaje.
Podľa odhadov bude nový štadión stáť takmer 500 miliónov eur a mali by ho slávnostne otvoriť v roku 2028. Grand Stade de Casablanca má taktiež slúžiť ako domovský štadión futbalistov reprezentácie Maroka a aj klubov Raja CA a Wydad AC.
Majstrovstvá sveta v Katare boli plné kontroverzií
Svetový šampionát v roku 2022 hostila jedna z najnefutbalovejších krajín sveta, Katar, čo bolo predmetom veľkých kontroverzií už od roku 2010. Ako píše Al Jazeera, ešte 2. decembra 2010 rozhodla Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) o tom, že v roku 2022 bude dejiskom najväčšieho športového podujatia – MS vo futbale – Katar ako vôbec prvá krajina Stredného východu vo viac ako 90-ročnej histórii futbalových šampionátov.
BBC uvádza, že Výkonný výbor FIFA hlasoval v pomere 14 k 8 v prospech Kataru a v neprospech Spojených štátov amerických, ktoré boli veľkým favoritom. Britský The Independent informoval, že tento výsledok vyvolal búrlivé reakcie, medzi iným aj preto, že členovia Výkonného výboru hlasujúci pre Katar priamo ignorovali varovania hodnotiacej správy samotnej FIFY. Tá hovorila o „potenciálnych zdravotných rizikách“ usporiadania futbalového turnaja v júni a júli v spaľujúcom púštnom počasí.
Katar má približne len asi 3 milióny obyvateľov, z čoho pramenila ďalšia sporná otázka, ako je možné, že sa taká malá krajina popasuje s infraštruktúrou takého obrovského podujatia? Katar mal pritom do najväčšieho infraštruktúrneho projektu v dejinách futbalových šampionátov investovať neuveriteľných 229 miliárd eur. Viac sme o tom písali v tomto článku.
BBC dodáva, že kvôli oslave futbalu dal Katar postaviť sedem nových štadiónov, nové letisko, systém metra a ciest a taktiež približne sto nových hotelov. Pochopiteľne, na ich konštrukciách sa zúčastnilo veľké množstvo pracovnej sily.
Britský The Guardian ešte v roku 2021 priniesol šokujúce dáta, podľa ktorých od decembra 2010 až do doby tesne pred šampionátom v Katare, zomrelo viac ako 6 500 pracovníkov pôvodom z iných ázijských krajín pracujúcich priamo na infraštruktúre šampionátu.
Zdroje: The Sun, Al Jazeera, BBC, The Independent, The Guardian, Archív Startitup