Do nenápadného vodíkového startupu investovali už aj najbohatší ľudia planéty. Teraz získal masívnu investíciu

  • Vodík má všestranné využitie a nulovú uhlíkovú stopu
  • Startup finančne podporilo aj americké ministerstvo energetiky
  • Vodík sa môže využívať ako pohon pre vozidlá a na výrobu elektriny
Bill Gates
Ilustračná fotografia reprofoto:reddit/r/midjourney/tombolaplayer
  • Vodík má všestranné využitie a nulovú uhlíkovú stopu
  • Startup finančne podporilo aj americké ministerstvo energetiky
  • Vodík sa môže využívať ako pohon pre vozidlá a na výrobu elektriny

Startup Koloma so sídlom v Denveri boduje. Získal pozornosť a financie od technologických magnátov. Stratégia firmy, ktorá sľubuje revolúciu v oblasti obnoviteľnej energie, naznačuje zásadný posun v energetickom priemysle.

Startupu sa už podarilo získať aj významnú investíciu od Breakthrough Energy Ventures vedeného Billom Gatesom. Tento krok otvoril dvere k ďalšiemu financovaniu, ktoré v súčasnom kole dosiahlo sumu prevyšujúcu 200 miliónov dolárov. Medzi nových investorov patrí aj klimatický fond založený spoločnosťou Amazon, ktorú vlastní Jeff Bezos a fond pre udržateľnú leteckú dopravu od United Airlines.

Sme vďační, že nás v našej nedávnej zbierke podporili niektoré z popredných svetových spoločností a investorov,“ povedal pre Forbes Paul Harraka, obchodný riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Koloma. 

Vodík ako budúcnosť čistej energetiky 

Zakladatelia Kolomy majú ambíciu využívať rozsiahle prírodné zásoby vodíku, ktoré sa vyskytujú pod zemským povrchom. Tom Darrah, spoluzakladateľ a hlavný technický riaditeľ spoločnosti, s bohatým portfóliom patentov týkajúcich sa extrakcie geologického vodíku, zdôrazňuje enormný potenciál práve týchto zdrojov.

Technológia Kolomy ponúka alternatívu k tradičným spôsobom výroby vodíka, ako sú „modrý“ a „šedý“ vodík, ktoré zahŕňajú umelú produkciu. Využitie prirodzene vytvorených ložísk vodíku predstavuje pre investorov atraktívnu možnosť, sľubujúcu revolúciu v energetike.

Americká vláda prikladá vodíku veľký význam, najmä kvôli jeho nulovej uhlíkovej stope pri spotrebe. To je výrazne odlišné od ropy, zemného plynu a uhlia. Tie majú výraznú uhlíkovú stopu, a tak strácajú na atraktivite v dobe, keď celému energetickému sektoru hrozí nevyhnutná ekologická revolúcia.

Nie je to preto náhoda, že Koloma získala finančnú podporu priamo od amerického ministerstva energetiky.

továreň
zdroj: Unsplash/Marcin Jozwiak

S celosvetovou ročnou spotrebou vodíka presahujúcou sto miliónov metrických ton a enormne vysokou trhovou hodnotou, sa stáva vodík kľúčovým elementom v prechode na udržateľné energetické zdroje.

Vodík ako všestranný nástroj 

Vodík sa zároveň stáva čoraz viac obľúbeným zdrojom energie aj vďaka jeho všestrannosti – môže byť využitý na zníženie emisií uhlíka, ako pohon pre vozidlá a aj na skladovanie a výrobu elektriny. V súčasnosti sa väčšina vodíka v priemysle získava zo zemného plynu prostredníctvom procesu zvaného štiepenie s využitím pary, ktorý je však sprevádzaný emisiami oxidu uhličitého.

Nový trend smeruje k „zelenému“ vodíku, kde sa vodík získava elektrolýzou vody za použitia elektrickej energie. Táto metóda je ekologickejšia, avšak finančne náročnejšia. Na druhej strane, podporovatelia využitia geologického vodíka veria, že táto forma môže byť najekonomickejšia, pretože využíva existujúce technológie vŕtania, čo môže mať veľký potenciál pre priemyselné využitie.

Vo svete je oveľa väčšie povedomie o tom, že táto príležitosť existuje, a vidíme viac skupín, ktoré nasledujú kroky spoločnosti Koloma,“ povedal Andy Lubershane, vedúci výskumu Energy Impact Partners, hlavného investora v Kolome. „Myslíme si, že sú vpredu a majú niekoľko jedinečných výhod.“

Nové informácie o spoločnosti sa dostávajú na verejnosť práve v týchto dňoch, zatiaľ čo v USA prebiehajú prvotné vŕtania a testujú sa vzorky.

Darrah, hlavný inžinier v spoločnosti Koloma, navyše využil poznatky z ťažobných spoločností, ktoré sa zaoberajú hľadaním zásob zemného plynu alebo ropy, aby dokázal predpovedať, kde sa prirodzene tvorí vodík.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: forbes.cz, forbes.com, PPL Corporation , BEV

Najnovšie videá

Trendové videá