Do obchodu nechoď autom, ale na bicykli, motivuje celoslovenská kampaň Slovákov
- Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa rozhodlo podporiť celoslovenskú kampaň, ktorá má Slovákov motivovať, aby chodili do obchodu na bicykli
- Rezort pripomína, že viac ako polovica nákupov potravín sa dá odviezť práve na bicykli
- Ľudia tak majú možnosť nielen urobiť niečo pre svoje zdravie, ale tiež šetriť životné prostredie aj parkovacie miesta
- Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa rozhodlo podporiť celoslovenskú kampaň, ktorá má Slovákov motivovať, aby chodili do obchodu na bicykli
- Rezort pripomína, že viac ako polovica nákupov potravín sa dá odviezť práve na bicykli
- Ľudia tak majú možnosť nielen urobiť niečo pre svoje zdravie, ale tiež šetriť životné prostredie aj parkovacie miesta
Všetci vieme, že cestovanie bicyklom je lacnejšie, zdravšie a ľahšie sa s ním aj zaparkuje. Bicykel ako dopravný prostriedok je zároveň finančne dostupný širokým vrstvám spoločnosti. Aj tak ho však v rámci bežného premiestňovania sa po mestách využíva len zlomok obyvateľov. Agrorezort sa preto rozhodol podporiť novú kampaň „Na bicykli do obchodu“. Jej cieľom je motivovať ľudí, aby za nákupmi cestovali nemotorovým dopravným prostriedkom – bicyklom.
Slováci radi nakupujú v malom
Čoraz viac Slovákov uprednostňuje pri nákupoch menšie lokálne obchody a trhoviská namiesto veľkých hypermarketov. Predsa len, zájsť na nákup na Miletičku, do bezobalových obchodov či do prevádzok s farmárskymi či lokálnymi potravinami má zväčša oveľa väčšie čaro ako naháňanie sa po veľkých supermarketoch so záplavou zahraničných výrobkov.
Kvôli menším nákupom treba síce chodiť do obchodu častejšie, ale vďaka tomu môžeš mať doma každý deň čerstvé potraviny. Menšie nákupy ti umožnia lepšie odhadnúť potrebu potravín, čo znižuje ich plytvanie.
„Nákup základných potravín, ktorý obsahuje napríklad mlieko, maslo, syry, chlieb a pečivo, drobné mäsové výrobky, ovocie a zeleninu, váži od troch do piatich kilogramov. To je váha, ktorá sa dá ľahko odviezť v košíku na bicykli alebo v batohu,” konštatuje rezort.
Na budovanie cyklotrás pôjdu desiatky miliónov eur
Podľa ministerky Matečnej na to, aby sme mohli po meste chodiť na bicykli, je potrebné mať bezpečné cyklotrasy. Tie postupne pribúdajú na celom Slovensku. Na budovanie cyklistickej infraštruktúry poputuje do regiónov 81,8 miliónov eur.
Zatiaľ bolo schválených 102 cyklistických projektov po celom Slovensku, z ktorých vzniknú desiatky cyklotrás primárne určených na dochádzanie do práce, do školy, do obchodu či za službami.
https://www.facebook.com/cyklokoalicia/photos/a.231254720235108/2890406747653212/?type=3&theater
Asi by nezaškodilo si niekedy priznať, že častokrát siahame po automobiloch možno len zo zvyku alebo pohodlnosti. A to aj v prípade cesty do obchodu, ktorý je vzdialený len pár sto metrov od nášho domu. Pritom možno práve takéto konanie, ktoré sa rozhodnú praktizovať stovky ľudí denne, zvyšuje počet áut na cestách, zhon, kolóny, plné parkoviská a mestá potom riešia nové širšie cesty, obchvaty. A to všetko na úkor zelene.
https://www.facebook.com/cyklokoalicia/photos/a.231254720235108/2805450929482128/?type=3&theater
„Automobil je v mnohých prípadoch potrebné riešenie, ale dennodenne sa stretávame so situáciami, kedy ho vieme plnohodnotne nahradiť. Jednou z takýchto je aj cesta na nákup. Či už je to cestou z práce alebo do práce, či vo voľnom čase. Je dôležité, aby ľudia vyskúšali a reálne zvažovali aj túto formu dopravy ako plnohodnotnú a dokonca lepšiu než je individuálna motorová,“ uzatvárajú organizátori kampane „Na bicykli do obchodu“.
Zapojiť sa do súťaže môžeš do 31. augusta na stránke nabicyklidoobchodu.sk.
zdroj: mpsr.sk, nabicyklidoobchodu.sk
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy