Do radov Demokratov vstúpila známa politička. Exposlankyňa odhalila kauzu Čistý deň
- Mimoparlamentná strana predstavila novú posilu
- Je ňou exposlankyňa Blahová

- Mimoparlamentná strana predstavila novú posilu
- Je ňou exposlankyňa Blahová
Demokrati v stredu (9.4.) na tlačovej konferencii predstavili novú posilu. Do radov mimoparlamentnej strany vstúpila exposlankyňa za SaS Natália Blahová.
Demokrati predstavili novú posilu
„Natália Blahová sa roky venuje sociálnej oblasti a ľudským právam, a to či už na úrovni parlamentu, alebo ako občianska aktivistka. Odhalila kauzu Čistý deň, kde boli za zneužívanie mladistvých v resocializačnom zariadení pre drogovo závislých odsúdení dvaja zamestnanci,“ uviedla strana na sociálnej sieti.
Podľa predsedu Demokratov Jaroslava Naďa svojou prácou a odhalením jednej z najzávažnejších káuz ukázala svoju odbornosť a odvahu. Do strany vstupuje aj ako členka a venovať sa bude sociálnej oblasti, ľudským právam a občianskej spoločnosti.
„Už teraz máme pripravené viaceré témy, ktoré budeme postupne komunikovať,“ dodal Naď v príspevku na sociálnej sieti.
Demokrati priniesli na centrálu SNS kompletne pripravený zákon na zrušenie transakčnej dane
Transakčná daň, ktorú zaviedla vláda Roberta Fica, sa stala terčom kritiky a podnetom pre viaceré politické iniciatívy na jej zrušenie. Strana Demokrati v utorok (8.4.) doručila na centrálu SNS kompletný návrh zákona na jej zrušenie a vyzvala Andreja Danka, aby svoje slová podporil konkrétnymi činmi, píše SITA.
„Doniesli sme na centrálu SNS komplet pripravený zákon s dôvodovou správou, doložkami, listom pre predsedu národnej rady, jednoducho so všetkým, aby ho už iba pán Danko podpísal a podal v národnej rade na schválenie,“ povedal Juraj Šeliga (Demokrati).
Expremiér Eduard Heger (Demokrati) označil transakčnú daň za toxickú pre ekonomiku.
Premiér Fico má nových poradcov
V poradenskom tíme predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) došlo k personálnym zmenám. Aktuálne tím tvorí pätnásť osôb, pričom medzi novými poradcami sú Milan Ľalík a Ján Grman. Informoval o tom portál Aktuality.
Milan Ľalík, bývalý sudca Ústavného súdu, je známy svojimi väzbami na Štefana Harabina. Naopak, z tímu odišiel Dalibor Jurášek, , ktorý mal kontakty s dezinformačným prostredím.
Milan Ľalík bude premiérovi Robertovi Ficovi poskytovať poradenstvo v oblasti ústavného práva. Na Ústavnom súde SR pôsobil v rokoch 2007 až 2019 a v roku 2017 patril medzi sudcov, ktorí nesúhlasili so zrušením Mečiarových amnestií. Vo svojej profesijnej kariére zastával aj funkciu riaditeľa sekcie civilného práva na ministerstve spravodlivosti počas pôsobenia Štefana Harabina, s ktorým neskôr spolupracoval aj na Najvyššom súde.
Druhým novým poradcom je Ján Grman, ktorý bude mať na starosti „rozvoj celospoločenského dialógu“. Presný rozsah tejto pozície zatiaľ nie je bližšie špecifikovaný. V poradnom tíme pôsobí aj Štefan Grman, ktorý sa venuje oblasti legislatívy, vrátane tvorby koncepčných materiálov a analytických výstupov. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Z poradného tímu predsedu vlády odišiel Dalibor Jurášek, ktorý sa venoval agende občianskej spoločnosti. Ako pripomína portál Aktuality, ešte pred nástupom na Úrad vlády bol spájaný s konšpiračnými kruhmi a vystupoval v proruských médiách, vrátane Slobodného vysielača, kde tvrdil, že tzv. politické mimovládky slúžia americkým záujmom. Kontroverzie vyvolali aj jeho vyjadrenia k holokaustu, v ktorých spochybňoval historicky podložené fakty.
Jurášek, ktorý sa podieľal na príprave zákona o neziskových organizáciách vyvolávajúceho masové protesty, svoj odchod zdôvodnil dokončením úlohy: „Na Úrad vlády som prišiel hlavne ako poradca pre transparentnosť mimovládneho sektora. Vypracovaním návrhu zákona o transparencii bola táto úloha naplnená.“
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Facebook/Demokrati, Facebook/Jaro Naď, SITA, Aktuality, Archív Startitup