Do raja dlhovekosti ide z Bratislavy priamy let. O ich priemernom veku môžu Slováci iba snívať
- Výsledky sa rôznia pre mužov a ženy
- Opäť patríme k najhorším
- Výsledky sa rôznia pre mužov a ženy
- Opäť patríme k najhorším
Azda každý z nás má svoje sny, či už ide o rodinné, pracovné, športové, kultúrne alebo iné. Avšak, či už to sú externé alebo interné okolnosti, ich splnenie sa žiaľ podarí len časti spoločnosti, často iba veľmi malej.
V každom prípade nech už snívaš o tom, že navštíviš zápas NHL, koncert Taylor Swift alebo sa staneš riaditeľom veľkej a úspešnej spoločnosti, nutnou podmienkou je, aby si bol zdravý a dožil sa aj čo najvyššieho veku.
Aj preto by mal byť pre teba rebríček vypracovaný Eurostatom zaujímavý, pretože zaznamenáva krajiny EÚ s najdlhšou dĺžkou života. Ale zároveň kde ľudia aj žijú najzdravšie, pričom možno ťa to prekvapí, ale výsledky sa pre mužov a pre ženy odlišujú.
Najlepšie je na Malte
Renomovaný portál Euronews píše, že Európania síce žijú dlhšie ako kedykoľvek predtým a populácia rýchlo starne, avšak kľúčovým problémom v súčasnosti je kvalita života v starobe. Priemerná dĺžka života v zdraví sa meria ako počet rokov, ktoré priemerný človek prežije bez zdravotného postihnutia alebo obmedzení v každodennom živote. Inými slovami, ponúka pohľad na to, ako dobre členské krajiny EÚ podporujú schopnosť svojich občanov zostať zdravými aj vo vyššom veku.
Podľa najnovšej analýzy, ktorá využíva údaje z roku 2022, najlepšie vyšiel stredomorský ostrovný štát Malta tak u mužov, ako aj u žien. Príslušníčky nežnejšieho pohlavia môžu na Malte očakávať 70,3 rokov zdravého života, zatiaľ čo ich mužské polovičky len o niečo menej, 70,1 rokov. Prečo práve pomerne nenápadná Malta? Tento stredomorský ostrovný štát sa môže pochváliť takmer univerzálnym zdravotným pokrytím. U starších ľudí je menej pravdepodobné, že budú mať chronické zdravotné ťažkosti ako inde v EÚ.
Ďalšou zaujímavosťou je skutočnosť, že výsledky sa pomerne značným spôsobom líšia, pokiaľ ide o pohlavia. Pokiaľ ide o ženy, ďalšie najlepšie krajiny pre roky zdravého života sú Bulharsko (68,9), Slovinsko (68,5), Taliansko (67,8) a Grécko (67,8). Na druhej strane, prvú päťku mužov uzatvárajú Švédsko (67,5), Taliansko (67,1), Grécko (66,2), Cyprus (65,7) a Írsko (65,2).
Aj v tejto štatistike nám patria zadné priečky
Určite ťa zaujíma aj opačné spektrum, teda štáty, v ktorých sa v zdraví dožiješ najmenej rokov. Hoci Dánsko patrí pravidelne medzi krajiny s najväčšou spokojnosťou a životnou úrovňou, práve táto severská krajina je na úplnom chvoste, pokiaľ ide o ženy.
Dánky môžu očakávať 54,6 rokov zdravého života, v tejto štatistike za severanmi nasledujú Lotyšsko (55,4), Holandsko (56,3), Fínsko (56,5), Portugalsko (58) a najhoršiu päťku uzatvára práve Slovensko s 58 rokmi. Čo sa týka Dánska, ako uvádza Statista, v tejto krajine je najväčší výskyt rakoviny v rámci celej EÚ, čo s najväčšou pravdepodobnosťou hrá rozhodujúcu úlohu pri týchto číslach.
Ani v prípade mužov si naša krajina príliš nepolepšila. Najhoršie je na tom Lotyšsko (53 rokov života v zdraví), a pomyselný druhý stupienok patrí nám (56,6). Za nami je opäť Dánsko (57,1), Estónsko (58) a Litva (58,2).
Celkovo existuje osem krajín, v ktorých by ľudia nemali očakávať, že si udržia pevné zdravie do 60 rokov: Lotyšsko, Dánsko, Slovensko, Fínsko, Holandsko, Rumunsko, Portugalsko a Estónsko. Všeobecne majú ženy tendenciu žiť dlhšie ako muži a v priemere v celej EÚ by ženy mohli očakávať 62,8 rokov zdravého života v porovnaní s 62,4 rokmi mužov, teda rozdiel je relatívne zanedbateľný.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Euronews, Eurostat, EU News, Statista