Do reštaurácie, nemocnice či lietadla môžeš ísť vo Francúzsku len s COVID preukazom. Pribudlo 28 nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 28
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6 528
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 28
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6 528
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 153 357 za predchádzajúci deň pribudlo 10 629 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 793 773 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 10 434 ľudí. Informuje MZSR.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 28 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 13 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 6 528 RT-PCR vyšetrení a 7 133 antigénnych testov.
Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trenčianskom kraji (9), nasleduje Bratislavský (6), Trnavský (4), Košický (3), Žilinský (3), Banskobystrický (1), Nitriansky (1) a Prešovský (1). Je medzi nimi 15 mužov a 13 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 155 a žien 204 798.
V nemocniciach je hospitalizovaných 105 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 57 ľudí. Na JIS je 7 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 8 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 1 osobu. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 522 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 453.
Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 025 036 pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 953 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 279 540, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 910 osôb.
Celkový počet neaktívnych prípadov je 716 142. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.
Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.
Pôjde nám Francúzsko príkladom?
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok nariadil, aby všetci zdravotnícki pracovníci do 15. septembra dostali vakcínu proti koronavírusu. Zároveň vyzval všetkých obyvateľov, aby sa čo najskôr zaočkovali, pretože rastúci počet infekcií ohrozuje obnovu francúzskej ekonomiky.
Macron v televíznom prejave taktiež nariadil povinnosť disponovať špeciálnym COVID preukazom u každého, kto chce ísť do reštaurácie, nákupného centra, nemocnice, nastúpiť do vlaku alebo lietadla. Na získanie preukazu musia mať ľudia dôkaz, že sú úplne zaočkovaní, nedávno prekonali ochorenie COVID-19 alebo majú negatívny výsledok testu.
V čase, keď je vo Francúzsku úplne zaočkovaných asi 40 % dospelej populácie a v krajine odštartovali letnú dovolenkovú sezónu, prináša znepokojenie infekčnejší delta variant koronavírusu, ktorý vyvolal prudký nárast počtu prípadov.
„Nechajte sa zaočkovať!“ znelo posolstvo prezidenta, ktorý ho neskôr dokonca zavesil na sociálnu sieť. „Krajina čelí návratu epidémie, ktorá sa dotýka celého nášho územia. Rovnica je jednoduchá. Čím viac očkujeme, tým menší priestor nechávame na šírenie tohto vírusu,“ dodal. Macron taktiež uviedol, že vláda od utorka opäť vyhlási zdravotnícky stav núdze, ktorý orgánom umožní väčšiu slobodu pri zavádzaní obmedzení.
Väčšina európskych vlád sa síce vyhla nariadeniu povinného očkovania, no po tom, ako vo francúzskych ošetrovateľských domovoch zomreli desaťtisíce ľudí, Macron skonštatoval, že očkovanie je nevyhnutné pre všetkých pracovníkov v zdravotníckych zariadeniach či domovoch dôchodcov a všetkých pracovníkov alebo dobrovoľníkov, ktorí sa starajú o starších ľudí alebo chorých doma. Tí, ktorí sa nedajú zaočkovať do 15. septembra, budú podľa neho čeliť potenciálnym sankciám alebo pokutám.
Vedkyňa WHO varuje pre kombinovaním rozličných vakcín
Hlavná vedecká pracovníčka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Soumija Sváminathanová v pondelok varovala pred kombinovaním vakcín proti koronavírusu od rôznych výrobcov.
Takéto postupy označila za „nebezpečný trend“, keďže podľa jej slov zatiaľ nie je k dispozícii dostatok údajov o vplyve očkovania dvoma rozličnými vakcínami na ľudské zdravie. Informovala o tom agentúra Reuters.
„Je to trochu nebezpečný trend. Čo týka kombinovania (očkovacích látok), nachádzame sa v zóne bez dát a údajov,“ povedala odborníčka na online brífingu. Zároveň varovala pred rizikom vypuknutia chaotickej situácie, ak občania niektorých krajín dostanú možnosť rozhodovať o tom, kto a kedy dostane druhú, tretiu a štvrtú dávku vakcíny.
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok vyhlásil, že bohaté štáty by nemali objednávať dodatočné dávky očkovacích látok v situácii, keď iné štáty nemajú dosť vakcín ani pre zdravotníkov a najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. Kritizoval pritom skutočnosť, že vakcíny sú vo svete rozdeľované veľmi nerovnomerne.
V tejto súvislosti spomenul farmaceutické spoločnosti Pfizer a Moderna, ktoré by podľa neho mali svoje vakcíny poskytnúť skôr iniciatíve COVAX, dodávajúcej očkovacie látky chudobnejším krajinám, ako bohatším štátom s vysokou mierou zaočkovanosti.
„Variant delta sa na celom svete šíri prudkým tempom a spôsobuje nový nárast počtu prípadov covidu a úmrtí,“ povedal tiež šéf WHO na tlačovom brífingu. Variant delta nového koronavírusu, ktorý sa po prvý raz objavil v Indii, sa už rozšíril do viac ako 104 krajín, varoval.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: NCZI, SITA, MZSR, TASR