Do roka tu máme umelú inteligenciu, ktorá odhalí rakovinu ešte pred prvými symptómami
- Zdá sa, že v boji proti tejto chorobe sa nám v poslednej dobe slušne zvyšujú šance.
- Zdá sa, že v boji proti tejto chorobe sa nám v poslednej dobe slušne zvyšujú šance.
Už do roka by mohol existovať stroj, ktorý odhalí rakovinu zo vzorky krvi. Vedci v Kalifornii vytvorili počítačový program, ktorý dokáže odhaliť DNA nádorov a tiež odhadnúť, v ktorej časti tela sa nachádzajú. Program s príznačným názvom CancerLocator hľadá v DNA rakoviny špecifické molekulárne vzory. Program vytvorený tímom z University of California v Los Angeles potom tieto vzory porovnáva s databázou genetických modifikácií, o ktorých je známe, že sú spôsobené rakovinou.
foto: foter.com
O DNA z nádorov je známe, že v sa krvnom obehu ocitne už v počiatkoch rakoviny, čo vedcom dáva skvelú príležitosť pre skorú detekciu. Profesorka Jasmine Zhou, spoluautorka štúdie povedala: “Neinvazívna diagnóza rakoviny je je dôležitá, pretože umožňuje jej skorú diagnózu a čím skôr je odhalená, tým väčšia je šanca pre uzdravenie pacienta. Vyvinuli sme test obsluhovaný počítačom, ktorý dokáže odhaliť rakovinu a jej typ z jednej vzorky krvi. Technológia je ešte v plienkach a vyžaduje si ďalšie overenie, ale jej potenciálny prínos je obrovský.”
Nový program bol otestovaný popri dvoch populárnch algoritmoch strojového učenia – Random Forrest (RF) a Support Vector Machine (SVM). Všetky tri boli otestované za vzoriek krvi od 29-tich pacientov s rakovinou pečene, 12-tich s rakovinou pľúc a 5-tich s rakovinou prsníka. Každá vzorka bola otestovaná 10-krát. Tím potom porovnal chybovosť algoritmov. Zistili, že chybovosť RF a SVM bola 0,646, resp. 0,604, pričom nový program dosiahol chybovosť 0,265. To je skvelé, pretože oproti starším metódam je chybovosť CancerLocatoru o viac ako 50% nižšia.
foto: genomebiology.biomedcentral.com
25 pacientov z 29 testovaných malo rakovinu pečene v skorom štádiu a program správne odhalil 80% z nich. Tiež bol schopný odhaliť 5 z 12-tich pacientov s rakovinou pľúc, pri ktorej prvých štádiách je prítomnosť DNA nádoru v krvi oveľa nižšia.
“Vzhľadom k obmedzenému počtu vzoriek krvi štúdia vyhodnocovala len tri typy rakoviny (pečene, pľúc, prsníka). Vo všeobecnosti, čím viac DNA nádoru sa nachádzalo v krvi, tým presnejší bol program pri vyhodnocovaní diagnózy. Dúfam, že testy budú dostupné do roka. Závisí to od trénovania programu, dát a strojového učenia,” povedala Jasmine Zhou pre The Independent.
Tím publikoval svoje výsledky v Genome Biology.
zdroj: dailymail.co.uk
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko