Do roku 2030 zanikne 92 miliónov pracovných miest: Tieto pozície sú kvôli umelej inteligencii ohrozené
- Technologický pokrok mení pracovný trh
- Do roku 2030 zanikne 92 miliónov miest, no vznikne 170 miliónov nových
- Ktoré profesie majú budúcnosť?
- Technologický pokrok mení pracovný trh
- Do roku 2030 zanikne 92 miliónov miest, no vznikne 170 miliónov nových
- Ktoré profesie majú budúcnosť?
Práca je neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Pre mnohých z nás nie je len zdrojom príjmov, ale aj dôležitým aspektom, ktorý nám dáva pocit naplnenia a životný zmysel. Trh práce však podlieha neustálym zmenám, ktoré sú okrem iného poháňané aj technologickým pokrokom.
Tieto zmeny so sebou prinášajú nielen príležitosti, ale aj riziko zániku tradičných profesií. Správa Svetového ekonomického fóra (WEF) upozorňuje na to, že práve kvôli technologickým inováciám mnoho pracovných miest, ako ich poznáme dnes, do roku 2030 zmizne.
Na základe informácií z ich rozsiahlej správy Future of Jobs, sa môžeme dozvedieť niečo viac o jednotlivých predpokladaných trendoch v konkrétnych pracovných pozíciách pre roky 2025 – 2030. Správu zverejnili ešte pred každoročným zasadnutím vo Švajčiarskom Davose.
Vychádza pri tom z údajov od viac než 1 000 popredných zamestnávateľov z 55 svetových ekonomík. Dáta preto pokrývajú viac než 20 rôznych odvetví, ktoré dohromady zamestnávajú viac ako 14 miliónov zamestnancov. Skúmali, aké trendy budú ovplyvňovať pracovné miesta aj požadované zručnosti, ale aj to, aké opatrenia plánujú zaviesť firmy, aby sa zmenám na trhu práce prispôsobili.
Zaniknúť má 92 miliónov miest
Hlavným zistením je očakávaný výrazný pokles zamestnanosti v primárne administratívnych profesiách. Medzi tie patria napríklad bankoví úradníci, pokladníci, administratívni asistenti a dokonca aj zamestnanci na pošte.
Zmeny podľa nich navyše do roku 2030 ovplyvnia až 22% súčasných pracovných miest. Zároveň odhadujú vznik približne 170 miliónov nových pracovných miest. To je v globálnom vnímaní 14% celkovej dnešnej zamestnanosti.
Ku svojmu neodvratnému koncu sa však podľa ich predpovedí priblíži iných, 92 miliónov pracovných miest po celom svete. To ale v konečnom dôsledku bude znamenať prírastok približne 78 miliónov nových pracovných miest.
Umelá inteligencia kraľuje, pozície sa vytrácajú
Kľúčovými faktormi pre obrovské predpovedané zmeny, ktoré budú trendy transformovať po celom svete sú podľa správy Svetového ekonomického fóra:
- technologický pokrok,
- ekonomické neistoty,
- prechod k udržateľnosti,
- demografické posuny,
- geopolitické napätie.
Jednoznačný a ohrozujúci badateľný úbytok sa očakáva najmä pri administratívnych a sekretárskych pozíciách. Medzi nimi sa vyskytujú pracovné začlenenia ako sú pokladníci rôznych foriem, predajcovia lístkov, ale aj administratívni asistenti a výkonní sekretári. Upadajúca tendencia sa očakáva aj u zamestnancov bánk, pošty a u pozícií, ktoré majú na starosti zadávanie údajov.
Až 41% firiem bude podľa predpovedí WEF v dohľadnej dobe riešiť redukciu počtu zamestnancov, nakoľko mnohé z ich niekdajších úloh budú môcť byť automatizované. Jednoznačným trendom teda je zameranosť zamestnávateľov na technologické zručnosti, a to najmä v oblasti umelej inteligencie a kybernetickej bezpečnosti.
Zamestnanci by preto mali údajne byť pripravení na to, že až 39% súčasne cenených zručností môže byť v priebehu najbližších piatich rokov transformovaných, alebo úplne zastaraných. Pozitívnym zisteným trendom je však fakt, že zamestnanci sa čoraz viac snažia investovať do vlastného vzdelávania a zlepšovania svojich zručností a schopností. Záujem o zlepšovanie tak môže prameniť z vedomia a prípadných obáv z budúcnosti, ale aj z túžby po pripravenosti.
Rast manuálnych a sociálnych pozícií
V oblasti manuálnych profesií sa očakáva ten najvýraznejší nárast v počte pracovných miest. Medzi tieto sa zahŕňajú najmä:
- poľnohospodárski pracovníci,
- kuriéri,
- robotníci na stavbách,
- predajcovia a zamestnanci v potravinárstve.
Zároveň, nárast možno očakávať aj v oblastiach starostlivosti, sociálnej práce a vzdelávania:
- zdravotné sestry,
- sociálni pracovníci,
- poradcovia,
- opatrovatelia,
- učitelia.
Najrýchlejšie narastajúci trend bude však bez pochyby vidieť v oblasti informačných technológií. Vynikať budú odborníci na veľké dáta, finančné technológie a samozrejme, odborníci na umelú inteligenciu. Jednoznačný nárast sa očakáva aj u vývojárov softvéru a aplikácií.
Oblasť zelenej transformácie a energetiky nebude v trendoch do roku 2030 vynechaná. Rýchly rast údajne nadobudnú aj profesie zamerané na elektromobily, environmentálne inžinierstvo a obnoviteľné energetické zdroje.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: World Economic Forum/Future of Jobs report, World Economic Forum