„Do školy chodia v pyžame, nemusia vstávať na pozdrav.“ Mária mení životy detských hrdinov

  • Veľa detí musí pre rôzne ochorenia a ťažkosti prerušiť bežný vzdelávací proces
  • Vďaka zákonu o výchove a vzdelávaní a viacerym inštitúciam funguje škola aj v nemocnici
špeciálna pedagogička v nemocnici
Mária Niková Mária Niková/Archív
  • Veľa detí musí pre rôzne ochorenia a ťažkosti prerušiť bežný vzdelávací proces
  • Vďaka zákonu o výchove a vzdelávaní a viacerym inštitúciam funguje škola aj v nemocnici

V dnešnom svete je škola pre deti neoddeliteľnou súčasťou ich života a budúcnosti. Avšak existujú miesta, kde vzdelávanie nadobúda úplne iný význam.

Jedným z týchto miest je Základná škola pri zdravotníckom zariadení Limbová 1 v Bratislave v Národnom ústave detských chorôb. Pedagógovia tu už od roku 1989 pracujú so špecifickými výzvami a potrebami detí, ktoré musia bojovať s chorobami a liečbou. Práve tomuto poslaniu zasvätila svoj život aj Mária Niková, vychovávateľka, ktorá prináša svetlo a radosť do nemocničných tried pre deti.

Mária Niková chcela učiť deti už ako malá. „Myslím si, že životné poslanie je človeku darované. Nikto v mojej rodine nikdy nebol učiteľom ani učiteľkou. Ja som však vedela, že byť učiteľkou je moja cesta,“ prezradila.

Základná škola pre deti v nemocnici

V mysliach väčšiny ľudí sa nemocnica považuje skôr za miesto spojené s bolesťou, slzami a operáciami. Pre mnohé deti, ktoré strávia dlhé týždne alebo mesiace v nemocnici, môže však byť táto inštitúcia jediným zdrojom nádeje na vyzdravenie.

Vzdelávacie aktivity a projekty v rámci nemocničného vzdelávania často pomáhajú deťom zabudnúť na smútok, chorobu a stimulujú ich samo-uzdravovacie procesy.

„Vzdelávanie môže byť liekom na dušu. Vidieť, ako deti zanechávajú smútok na chvíľu stranou a zaujímajú sa o učebné aktivity, je neuveriteľne potešujúce,“ hovorí Niková.

Svoju prácu odjakživa robí s nadšením, a momentálne tak robí prostredníctvom základnej školy, ktorá spolupracuje s jej občianskym združením Moje šťastné dieťa o. z., vďaka čomu realizuje vzdelávanie vo výchove malých hrdinov.

Ako vyzerá nemocničná trieda?

Nemocničná trieda sa tak trošku odlišuje od tej, ktorú poznáme. Niekedy je to priestranná miestnosť s pracovnými stolmi a tabuľou, na inom oddelení je to len pracovný školský kútik, alebo niekde ako učebňa slúži jedáleň.

„V mnohých prípadoch, ak si to zdravotný stav dieťaťa vyžaduje, je nutné vyučovať pri lôžku v nemocničnej izbe, čo si vyžaduje mnohé špeciálne pomôcky, podložky či stolíky,“ vysvetľuje Niková.

Vďaka viacerym sponzorom, zriaďovateľovi základnej školy a občianskym združeniam vrátane toho, ktoré vedie pani Niková, sa snažia profesionáli deťom poskytnúť to najlepšie vybavenie, aké majú k dispozícii.

škola v nemocnici
zdroj: Archív Moje šťastné dieťa,o.z.

Občianske združenie Moje šťastné dieťa spolu s ostatnými inštitúciami pomáha škole postupne sa meniť k lepšiemu. Robí tak aj vďaka finančnej podpore Nadácie Volkswagen Slovakia, ktorá  do viacerých škôl na Slovensku zakúpila potrebné didaktické alebo kompenzačné učebné pomôcky.

V nemocničnej škole na Kramároch majú podľa slov pedagogičky 25 tried a 21 oddelení školského klubu detí. „Na každom oddelení je jedna, niekde aj dve alebo tri triedy.

„V našej škole nie je potrebné sedieť v lavici – vlastne tie ani nemáme, do školy sa chodí v pyžame a vlastne sa netreba prezúvať a ani vstať na pozdrav po príchode učiteľa,“ vysvetlila vychovávateľka.

Nárok má každé zariae, ktoré školu potrebuje

Školské vzdelávanie v nemocničných školách je súčasťou každého zdravotníckeho zariadenia, ktoré to potrebuje. Je totiž mimoriadne dôležité, hlavne pre deti, ktoré v nemocniciach zotrvávajú v dôsledku dlhej liečby či závažnejších ochorení/diagnóz.

Nárok na vzdelávacie zariadenie v rámci zdravotníckeho zariadenia má každé zdravotnícke zariadenie, ktoré oň požiada a splní podmienky. Aktuálne je podľa informácií Startitup v procese riešenia zriadenie obdobného zariadenia v Národnom ústave srdcovo-cievnych chorôb.

Nemocničná škola, kde pôsobí pani Mária, je podľa nej takým malým ostrovčekom radosti, kde sa môže každý stať víťazom. „Niekedy sú tieto víťazstva pre iných – zdravých – celkom banálne a bezvýznamné veci, ale ich zvládnutie je pre dieťa oslabené chorobou či úrazom hrdinský výkon, ktorý mu dáva krídla.

Pedagógovia a vychovávatelia ako Mária Niková sa tu stávajú skutočnými hrdinami, ktorí prinášajú svetlo do temných dní. Ich práca si rozhodne zaslúži podporu a uznanie.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá