Do Talianska môžeš teraz odletieť za cenu obeda. Za necelé dve hodiny budeš popíjať kávu v Ríme

  • Návšteva Ríma je vždy dobrý nápad
  • Ak ťa nelákajú pamiatky, miestnej gastronómii určite rád podľahneš
Na snímke žena a pláž Rimini.
Facebook/VisitRimini
  • Návšteva Ríma je vždy dobrý nápad
  • Ak ťa nelákajú pamiatky, miestnej gastronómii určite rád podľahneš

Jedným z najväčších miestnych lákadiel je, samozrejme, Vatikán. Svätopeterské námestie, preslávené svojimi kolonádami, spolu so samotnou bazilikou Svätého Petra sú rozhodne miesta, ktoré stojí za to vidieť, hoci si budeš musieť vystáť dlhý rad, aby si sa k architektonickým skvostom barokového Talianska vôbec dostal.

Ďalšia z notoricky známych, ale o nič menej zaujímavých atrakcií je Koloseum. V amfiteátri, v ktorom po stáročia zápasili gladiátori a divé zvieratá, sa dnes môžeš prechádzať aj ty. Od Kolosea je možné podniknúť okruh po najvýznamnejších pamiatkach z obdobia Rímskej ríše.

Cesta lemovaná olivovníkmi ťa zavedie na dva zo siedmich rímskych pahorkov, ktoré sa nachádzajú v centre mesta. Prvým z nich je Palatin, kde si prídu na svoje milovníci archeologických vykopávok. Na tomto mieste sa dodnes rozkladajú ruiny nespočetných cisárskych palácov a kúpeľov.

Z Palatinu nie je nič jednoduchšie, než sa spustiť buď na samotné Forum Romanum, kde sa v dobách republikánskych schádzali rímski občania. Prípadne znovu vystúpiť na ďalší zo slávnych rímskych pahorkov, tentoraz Kapitol, symbol moci cisárskeho Ríma. Historickú exkurziu je tu možné zakončiť pri pomníku Viktora Emanuela II., ktorý nám pripomína, že Taliansko má bohatú aj modernú históriu.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Rome, Italy (@visit__rome)

Ďalší deň je vhodné vyhradiť na pamiatky, ktoré sú rozosiate všade po Ríme, ale ktoré spája jedna charakteristika. Všetky sú tým najlepším, čo bolo v Ríme vybudované počas obdobia renesancie a baroka. Fontána di Trevi, Španielske schody či nádherne vyzdobený most Sisto cez rieku Tiber sú iba niektoré z nespočetných renesančných stavieb, ktoré treba vidieť.

Návšteva Ríma sa nezaobíde ani bez zhliadnutia Vatikánskych múzeí a famóznych fresiek vo vnútri Sixtínskej kaplnky. V pápežských zbierkach sa nachádzajú prevažne artefakty z doby antiky. Tvoja cesta po múzeách môže pokračovať návštevou Galérie Spada, kde si môžeš prezrieť obrazy prevažne zo 17. a 18. storočia. Do zákulisia súčasnej moderny môžeš nahliadnuť v komplexe múzeí MAXXI.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Rome, Italy (@visit__rome)

Hoci je Rím v zásade vnútrozemské mesto, aj tu sa dá ľahko vyraziť k moru. Dokonca je to veľmi jednoduché. Z centra mesta vedie linka vlaku priamo do Ostie, starovekého rímskeho prístavu, kde sa nachádzajú príjemné, piesočnaté pláže. Je však možné zvoliť si aj vzdialenejšie destinácie a objavovať tak lokality okolo Tyrhénskeho mora.

Podmanivá gastronómia

Ak si chceš Rím skutočne vychutnať, tak najlepšie je začať s cestovinami. Dajte si priniesť napríklad slávne spaghetti alla carbonara, pochúťku s vajíčkami, slaninou a syrom pecorino, prípadne čisto rímsku špecialitu nazvanú cacio e pepe. Ide v zásade o cestoviny s korením a syrom.

Ako hlavné jedlo sa v Ríme môžeš spoľahnúť na saltimbocca alla romana. Táto, ako už napovedá názov, rímska lahôdka sa skladá z teľacieho plátku so šunkou prosciutto, to všetko je dozdobené šalviou.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Rome, Italy (@visit__rome)

Úplným unikátom pre gastronómiu kraja Lazio je obľúbenosť vnútorností, ktoré tu nájdeš na menu väčšiny reštaurácií. Tripp alla romana, hustý pokrm pripravovaný z držiek a paradajok pre teba môže predstavovať vstupenku do tohto zákutia rímskej kuchyne. Aj keď pozor, toto jedlo vydá za celý chod, hoci sa na jedálnych lístkoch často krčí medzi predjedlami.

Tvoj kulinársky pôžitok sa už iba hodí doplniť o poslednú z rímskych špecialít, a tou sú artičoky. Najčastejšie využívané ako predjedlo sú po rímskom spôsobe pripravované na pare. Pokiaľ všetko doplníš pohárom dobrého vína či výbornej kávy, bude tvoj žalúdok na návštevu Ríma spomínať ešte dlho po návrate na Slovensko.

Doprava

Z Viedne do Ríma to lietadlom trvá 1,5 hodiny. Cena za spiatočnú letenku sa pritom aktuálne pohybuje okolo 31 eur, napríklad v termíne 29. máj až 1. jún. O výhodnej ponuke informoval Tour de svet.

zdroj: reprofoto:kiwi.com

Chôdza pešo je v tomto meste vhodná vždy iba v určitých častiach mesta. Ak je tvojím cieľom objaviť čo najviac pamiatok v čo najkratšom čase, pešo sa oplatí ísť iba v centre mesta, v okolí Kapitolu, Fora Romana a ruín na Palatinu.

Do všetkých ďalších častí je vhodnejšie vyraziť mestskou hromadnou dopravou, ktorú v Ríme predstavuje metro, autobusy a električky. Do vzdialenejších destinácií je potom dobré využiť nadväzujúcu vlakovú dopravu.

Pre všetky vyššie spomenuté spôsoby transportu vieš využiť jeden integrovaný lístok, nazvaný Roma Pass, ktorý si kúpiš za cca. 28 euro na 48 hodín. Roma Pass majiteľa oprávňuje, okrem využívania všetkých prostriedkov mestskej hromadnej dopravy, k voľnému vstupu do niektorých pamiatok a k výraznej zľave na vstup do iných.

Najspoľahlivejší spôsob dopravy v Ríme je metro. Existujú tu dve linky, ktoré sa navzájom krížia na stanici Termini, ktorá zároveň predstavuje hlavný dopravný uzol v celom Ríme. Dá sa odtiaľto dostať naozaj kamkoľvek.

Zdroje: Tour de svet, romesite.com, Momondo

Najnovšie videá

Trendové videá