Do Tatier prichádza mimoriadne obľúbená atrakcia. Brány otvorí už čoskoro
- Tatranský ľadový dóm otvorí svoje brány 17. novembra
- Téma tohtoročnej sezóny však zostáva záhadou
- Tatranský ľadový dóm otvorí svoje brány 17. novembra
- Téma tohtoročnej sezóny však zostáva záhadou
Tatranský ľadový dóm na Hrebienku vo Vysokých Tatrách otvoria pre verejnosť 17. novembra. Aj tému tohtoročnej stavby z ľadu si, tak ako po minulé roky, nechávajú stavitelia až do otvorenia pre seba. So stovkami ton ľadu však vo vnútri kupoly, ktorá máva zvyčajne priemer 25 metrov, pracujú už približne mesiac.
Ako informovali organizátori na svojej internetovej stránke, novinkou aktuálneho ročníka bude možnosť vstúpiť pomedzi ľadové múry stavby a obdivovať precízne detaily z iného uhla.
S prípravou súčasného ročníka ľadovej atrakcie začali v prvom polroku 2023. Do objednávky nového ľadu na stavbu sa museli organizátori pustiť už v januári.
„Ľad sa totiž vyrába v zimných mesiacoch, a prichádza k nám v októbri, keď sa začína so stavbou. Výroba jedného bloku ľadu trvá tri dni,“ vysvetlila v apríli riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Blašková. Na výstavbu pritom potrebujú viac ako 1 500 blokov, vychádzajúc z čísel z minulého ročníka.
Vlani mal Tatranský ľadový dóm podobu Baziliky Božieho hrobu v Jeruzaleme, súčasťou stavby bola krížová cesta Via dolorosa. Na jeho výstavbu použili 225 ton ľadu. Otvorený bol počas svojej desiatej sezóny od 16. novembra do 16. apríla.
Návštevnosť stavby vtedy podľa Blaškovej prekvapila. Za posledné tri roky bola najlepšia a o 10 percent vyššia oproti pôvodným očakávaniam. Čísla spred obdobia pandémie však nedosiahla.
Tatranský ľadový dóm je top atrakciou domácich aj zahraničných návštevníkov
Ľadová stavba na Hrebienku vo Vysokých Tatrách má vždy podobu inej známej stavby. V minulosti pripomínala napríklad Chrám Kristovho vzkriesenia v Petrohrade, Katedrálu sv. Jakuba v španielskom pútnickom mieste Santiago de Compostela, parížsku Katedrálu Notre Dame či baziliku Sagrada Familia v španielskej Barcelone.
V roku 2016 bola súčasťou ľadového gotického chrámu aj socha Majstra Pavla z Levoče.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Vysoké Tatry však aktuálne trápi iná situácia. Ako sme už informovali, v stredu (8. novembra) o 9.30 h vyhlásil primátor mesta Vysoké Tatry mimoriadnu situáciu. Dôvodom je poškodenie chodníka z Hrebienku smerom na Rainerovu chatu.
Portál Noviny.sk zároveň uviedol, že zatiaľ ešte nie je jasné, či sa chodník uzatvorí úplne alebo pôjde iba o jeho čiastočné uzatvorenie. Momentálne je zúžený a dá sa po ňom prejsť pešo, k dispozícii je aj druhá alternatíva okolo Bilíkovej chaty. Zosuv, ktorý tu je, pokračuje ďalej. Všetko bude závisieť od počasia.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Príroda znova ukázala svoju silu. Tohto roku dosť pršalo, vplyvom čoho sa nám chodník zosunul. Odborníci celú situáciu zmonitorujú a hľadáme riešenia, ako ho zastabilizovať, aby sa to v zime nezosunulo úplne a na jar sa mohlo začať s prácami na jeho záchrane,“ uviedol primátor Vysokých Tatier Jozef Štefaňák.
Pre Horskú záchrannú službu (HZS) je chodník kľúčový, keby sa na miesto nevedeli záchranári priblížiť pomocou techniky, čas akcií by sa podľa náčelníka HZS Miroslava Živčáka mohol predĺžiť o viac ako hodinu.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: SITA, Archív Startitup, Noviny.sk