Do Vianoc môže COVID zabiť až 5 000 Slovákov. O chorých sa čoskoro nebude mať kto postarať, hrozí exodus sestier
- Zdravotné sestry odchádzajú z práce. Tie, čo ostávajú, odmietajú robiť na COVID oddeleniach
- Situácia by sa mala upokojiť okolo Vianoc a Nového roka. Ak nás čaká optimistický scenár
- Zdravotné sestry odchádzajú z práce. Tie, čo ostávajú, odmietajú robiť na COVID oddeleniach
- Situácia by sa mala upokojiť okolo Vianoc a Nového roka. Ak nás čaká optimistický scenár
Zdravotný personál na Slovensku už nevládze. Zdravotné sestry odchádzajú a tie čo ostávajú, nemajú záujem robiť na COVID oddeleniach. Všetko nasvedčuje tomu, že onedlho sa budú búriť aj zariadenia sociálnych služieb: „Všetci chcú modernú prácu za moderné peniaze a nie lopotiť sa,“ hodnotí matematik Richard Kollár na Facebooku.
„A preto napriek pomerne zlým epidemickým vyhliadkam na najbližšie mesiace, nie je pandémia náš najväčší problém,“ píše.
Británia nenosí rúška, takmer všetci majú protilátky
Koncom augusta tohto roku vydala Veľká Británia správu, ktorá konštatovala, že z ich dospelej populácie má protilátky na vírus SARS-CoV-2 viac, než 90 %. V Anglicku ide o 93,6 % ľudí, vo Walese 91,2 %, v Severnom Írsku 91,9 % a v Škótsku predstavuje toto číslo 93,3 %.
Aj vďaka týmto vysokým číslam sa dnes Veľká Británia nemusí obťažovať rúškami, vo vnútri krajiny totiž nevyžadujú žiadne pandemické opatrenia. Ďakovať môžu najmä vakcíne, no aj tomu, že prežívali predchádzajúce vlny koronavírusu ťažko a mnohí sa nakazili.
Obe skupiny dnes majú v tele protilátky, ktoré riziko nákazy výrazne znižujú. Vysoké riziko tak existuje len približne pri 7 % miestnych dospelých.
My podobné percentná nedosahujeme ani mesiace neskôr
O podobných štatistikách na Slovensku hovoriť nemôžeme, je veľmi málo pravdepodobné, že by sme také počty dosahovali dnes, celé mesiace po správe z Veľkej Británie.
To, že v boji proti koronavírusu u nás doma existujú obrovské regionálne rozdiely nie je novinkou, určite preto máme aj oblasti, ktoré britské čísla dokonca presahujú: „Sú známe prípady dedín, kde sa infikovali už v minulej vlne všetci, či kde sa takmer všetci zaočkovali. Vo všeobecnej populácii však očakávame ešte stále nižšie čísla, zrejme hlboko pod 90%,“ píše na sociálnej sieti Richard Kollár.
Aj napriek tomu, že máme pred sebou ešte dlhú cestu k britským číslam, ich momentálna situácia naznačuje, čo čaká nás, keď ich dosiahneme. Po augustovom zbere dát bol ich denný priemerný počet novoprijatých pacientov o niečo vyšší než 900. Časom sa vyšplhal na 1000, no dnes sa už stabilne drží na úrovni 700 ľudí denne.
V prepočte na slovenskú populáciu ide o 60-85 ľudí denne. Približne rovnaké počty máme aj dnes.
V preklade to znamená, že aj keď dosiahneme ich mieru protilátok, ktorú ešte nemáme, čísla hospitalizácií budú stále vysoké. Máme pred sebou dlhé koronavírusové mesiace.
https://www.facebook.com/2247644/posts/10115467287309063/?d=n
Infekcia sa bude šíriť pomaly, koniec tretej vlny je v nedohľadne
Richard Kollár dodáva, že situácia u nás môže byť ešte horšia než v porovnávanej Británii, pretože máme zaočkovaných menej seniorov. Vzhľadom na protipandemické opatrenia sa bude infekcia (a zároveň teda protilátky) šíriť pomalšie, čo celý nevyhnutný proces ešte natiahne.
Ľudia sa však chodia očkovať a každým dňom sa mnohí aj nakazia. Hranicu 93 % dospelých ľudí s protilátkami preto zrejme dosiahneme o pár týždňov: „Z tohto vyplýva odhad, že za 10-12 týždňov môžeme byť v optimistickom prípade na tom istom stave príjmov v nemocniciach, ako máme dnes. Vtedy sú zhruba Vianoce a Nový rok. To už bude vlastne dobre, ale je to len optimistický scenár, aj keď reálny.“
Počas toho budú ľudia, žiaľ, aj zomierať. Ak by ich zomrelo v priemere 15 denne, čo je o niečo vyšší počet ako priemer minulých dní a nižší, než predpokladajú v budúcich týždňoch odborníci, stále zomrie za 120 dní 1 800 ľudí a to len počas vrcholu pandémie.
„Je ťažko predstaviť si scenár, kde by u nás počas tejto vlny zomrelo menej ako 5000 ľudí na COVID. Prvých 200 už zomrelo a to sme zrejme ešte len na začiatku a sú to potvrdené úmrtia z predchádzajúcich týždňov. Na pitvu už zrejme čaká minimálne stovka ak nie viac ďalších,“ konštatuje Kollár.
„A závidieť môžeme imperialistom na západe, že nás zase nejak oklamali a oni sú už za vodou a my sa ešte trápime. Mať predsa ich možnosti! To by sme svetu ukázali! Ako v hokeji – málo klzísk ale to srdce! A pritom nebolo potrebné iné, len sa stačilo dostatočne zaočkovať. Ale nie, my si ideme po svojom,“ uzatvára matematik.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: Facebook/Richard Kollár