Do Zeme môže vraziť obrovský asteroid. Vedci zistili, aká je reálna šanca a kedy sa to môže stať
- Ak by asteroid Bennu trafil Zem, mohol by zasiahnuť oblasť 14-krát väčšiu ako Slovensko
- Šanca je však malá a naplniť sa môže v ďalekej budúcnosti
- Ak by asteroid Bennu trafil Zem, mohol by zasiahnuť oblasť 14-krát väčšiu ako Slovensko
- Šanca je však malá a naplniť sa môže v ďalekej budúcnosti
Odborníci a vedci z vesmírnych agentúr po celom svete pravidelne informujú o asteroidoch letiacich okolo našej planéty. Po novom však odhalili i kalkulácie naznačujúce, keď by takzvaný asteroid Bennu mohol aj skutočne trafiť našu Zem.
Ide o výpočty expertov z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Podľa nich k našej planéte smeruje asteroid zvaný Bennu. Pozorujú ho už od roku 1999. Ako vysvetľujú na oficiálnom webe agentúry, okolo Zeme preletí približne každých šesť rokov.
Podľa portálu The Hill sa teraz vedcom podarilo vypočítať, že asteroid Bennu má šancu prejsť cez takzvanú „gravitačnú kľúčovú dierku“. Ide o miesto v gravitačnom poli planéty. Ak cezeň prejde, zmení svoju dráhu a následne narazí do planéty. V prípade Bennu by ku kolízii so Zemou mohlo dôjsť v roku 2182, píše NASA.
Okrem toho, že ide o scenár až pre poriadne vzdialenú budúcnosť, skutočne nízka je aj pravdepodobnosť jeho naplnenia. Bennu má podľa výpočtov len 0,037-percentnú (1 : 27 000) šancu nárazu do Zeme.
Ak by však predsa len našu Zem skutočne trafil, mohol by zasiahnuť územie o veľkosti amerického štátu Texas. Ten je približne 14-krát väčší než Slovensko.
Skúmanie asteroidu
V októbri 2020 kozmická loď NASA s označením OSIRIS-REx úspešne pristála na povrchu asteroidu Bennu. Zozbierala skalnatý materiál a vzorky z miesta zvaného Nightingale. O dva dni neskôr vedecký tím získal snímky z OSIRIS-REx. Tie potvrdzujú, že kozmická loď zhromaždila viac než dostatok materiálu na splnenie jedného z hlavných cieľov.
NASA potrebovala získať aspoň 60 gramov materiálu z povrchu asteroidu. Cieľ sa naplnil a tím neskôr úspešne uložil vzorku do špeciálnej kapsule, kde zotrváva počas cesty späť na Zem. Očakávaný príchod majú v nedeľu 24. septembra 2023.
Teleso váži približne 85,5 milióna ton a v priemere dosahuje dĺžku približne pol kilometra.
Planéta vhodná pre život
Vedci z NASA sa v posledných dňoch pochválili aj objavom exoplanéty s oceánom, informuje TASR.
Exoplanétu K2-18b preskúmal vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba. Ide o planétu s 8,6-násobkom hmotnosti Zeme. Vedci tu odhalili prítomnosť molekúl na báze uhlíka vrátane metánu a oxidu uhličitého. Značí to, že by mohla disponovať prostredím vhodným na hľadanie života, uvádza sa vo vyhlásení NASA.
Pod atmosférou exoplanéty K2-18b bohatej na vodík sa môže nachádzať oceán tvorený vodou a tiež dimetylsulfid (DMS). DMS na Zemi produkujú výhradne živé organizmy, najmä fytoplanktón žijúci v moriach.
K2-18b obieha svoju hviezdu v obývateľnej zóne a obsahuje molekuly na báze uhlíka, to však automaticky neznamená, že na nej existuje život, uvádza NASA. Veľkosť planéty naznačuje prítomnosť vysokotlakového ľadu známeho z Neptúnu, atmosféra je však tenšia, bohatá na vodík. Oceán je tiež príliš horúci na to, aby v ňom mohol vzniknúť život.
„Naším konečným cieľom je nájsť život na obývateľnej exoplanéte. Ak by sa to podarilo, revolučne by to zmenilo naše chápanie nášho miesta vo vesmíre,“ vyhlásil astronóm z Univerzity v Cambridge a hlavný autor štúdie, Nikku Madhusudhan.
Vedci pojmom exoplanéta označujú všetky planéty vo vesmíre obiehajúce okolo inej hviezdy, ako je naše Slnko. Vznikol skrátením slovného spojenia „extrasolárna planéta“.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: TASR, The Hill, NASA