Dobrá správa pre Kyjev. Snemovňa reprezentantov USA schválila vojenskú pomoc pre Ukrajinu
- Poslanci Snemovne reprezentantov USA schválili vojenskú pomoc pre Ukrajinu
- Kyjev tak dostane muníciu, ktorá mu urgentne chýba
- Poslanci Snemovne reprezentantov USA schválili vojenskú pomoc pre Ukrajinu
- Kyjev tak dostane muníciu, ktorá mu urgentne chýba
Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu po mesiacoch blokovania schválila balíček vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 60 miliárd dolárov (57,3 miliardy eur).
Pôvodne bol balíček súčasťou väčšieho balíčku, ktorý spájal vojenskú pomoc pre Izrael, Taiwan a Ukrajinu. Senátom táto legislatíva už prešla, no ostala blokovaná v dolnej komore Kongresu, kde ju odmietal šéf Snemovne Mike Johnson zaradiť na hlasovanie.
Za pomoc Ukrajine hlasovalo v sobotu 101 republikánov a 210 demokratov. Proti pomoci sa vyslovilo 112 republikánov. Jeden republikán sa zdržal a sedem zákonodarcov nehlasovalo vôbec.
Johnson zároveň čelil hrozbe, že ak balíček zaradí na hlasovanie, republikánska skupinka okolo zákonodarkyne Marjorie Taylor Greene vyvolá hlasovanie nedôvere. Práve takéto hlasovanie bolo koncom jeho predchodcu Kevina McCarthyho.
Schválili aj pomoc pre Taiwan a Izrael
Proti vojenskej pomoci sa vyhradila práve skupina Trumpových lojalistov na čele s Greene. Zákonodarkyňa z Georgie sa dokonca pokúsila presadiť dodatok, ktorý by okresal pomoc pre Ukrajinu prakticky na nulu. Za jej dodatok hlasovalo 105 zákonodarcov. Niektorí republikáni, ktorí videli hlasovanie svojich kolegov z Greeneho tábora, neveriaco krútili hlavou.
Legislatíva sa ešte musí znova vrátiť do Senátu, no neočakáva sa, že by tam narazila na odpor. V Senáte by sa o nej mohlo hlasovať v utorok. Prezident Joe Biden prisľúbil, že ho okamžite podpíše.
Vojenská pomoc pre Ukrajinu zabezpečí chýbajúcu delostreleckú muníciu. Poskytne tiež muníciu do protivzdušnej obrany, ktorá na Ukrajine veľmi chýba.
Návrh týkajúci sa Ukrajiny a ďalších štátov v jej okolí zahŕňa 23 miliárd dolárov na doplnenie amerických zbraní, zásob a vybavenia. Vyše 11 miliárd vyčleňuje na financovanie konkrétnych vojenských operácií USA v regióne a takmer 14 miliárd na pomoc Ukrajine pri nákupe moderných zbraňových systémov a ďalšieho vojenského vybavenia.
Okrem vojenskej pomoci pre Kyjev, Snemovňa schválila aj vojenskú pomoc pre Taiwan aj Izrael. Proti izraelskej pomoci sa však objavila opozícia z tábora demokratov, 37 z nich hlasovalo proti.
V prípade Izraela je nová pomoc USA za 26,4 miliardy dolárov zameraná najmä na posilnenie jeho systému protivzdušnej obrany. Zakazuje tiež vyplatenie financií Agentúre OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA).
Balík pre indo-pacifický región zahŕňa opatrenia proti krokom Číny, na vývoj ponorkovej infraštruktúry a vojenskú pomoc pre Taiwan a ďalších kľúčových spojencov USA v oblasti.
Zákon o posilnení národnej obrany obsahuje okrem iného sankcie voči Iránu a umožňuje vláde zhabať zmrazené ruské aktíva v USA a poslať ich Ukrajine. Dáva tiež čínskemu vlastníkovi sociálnej siete TikTok deväť mesiacov na to, aby ju predal, inak bude táto sieť v USA zakázaná.
Senát Spojených štátov odobril balík pomoci s podobnými opatreniami, aké schválila Snemovňa, už vo februári. V dolnej komore Kongresu ho však blokovali krajne pravicoví republikáni. Predseda Snemovne Mike Johnson čelil rastúcemu tlaku Bieleho domu aj viacerých kongresmanov, aby dal o balíku hlasovať. Po oznámení, že tak tento týždeň urobí, ho časť republikánskych kolegov vyzýva, aby odstúpil.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR