DOBRÁ SPRÁVA: Prevencia demencie je možná. Lepšiu šancu vyhnúť sa jej má konkrétna skupina ľudí

  • Demencia je priamo prepojená s kvalitou života
  • Vyhnúť sa jej dá pomocou lepších životných podmienok či vyváženej stravy
  • Ľudia z nižších sociálno-ekonomických pomerov sú znevýhodnení
dochodci nemocnina auto
Pixabay/sarcifilippo, Jonathan Wilkins
  • Demencia je priamo prepojená s kvalitou života
  • Vyhnúť sa jej dá pomocou lepších životných podmienok či vyváženej stravy
  • Ľudia z nižších sociálno-ekonomických pomerov sú znevýhodnení

Nová austrálska štúdia naznačuje prekvapivé prepojenie medzi vznikom demencie a prostredím, v ktorom ľudia žijú. Ľudia z bohatších štvrtí dosahovali oveľa lepšie skóre v pamäťových testoch, zatiaľ čo ľudia, ktorí žijú v chudobnejších podmienkach, v testoch zaostávali. Rozdielne výsledky sa pritom objavovali už aj pri ľuďoch vo veku 40 rokov.

Kvalitný život

Výskum bol vykonávaný na 4 656 subjektoch naprieč celou krajinou, medzi rokmi 2016 až 2020, informuje portál ScienceAlert. Zúčastnení boli vo veku medzi 40 a 70 a žiadny z nich nebol diagnostikovaný demenciou.

Zistenia podporuje aj nedávna štúdia z USA, ktorá našla podobné prepojenie medzi spomínaným prostredím a Alzheimerovou chorobou. Na výskyt demencie však nevplýva len životné prostredie, ale aj iné sociálno-ekonomické faktory.

Dopad môžu mať aj premenné, ako je napríklad výška dosiahnutého vzdelania alebo pracovná pozícia. Medzi fyzické faktory patrí napríklad konzumpcia alkoholu, cukrovka, Parkinsonova choroba, alebo rôzne kardiovaskulárne ochorenia, dokazuje štúdia zverejnená na portáli BMC.

dochodci seniori
zdroj: Pixabay/pasja1000

ScienceAlert ďalej hovorí aj o zvýšenom riziku vzniku tohto ochorenia pod vplyvom znečistenia ovzdušia. Notorickým príkladom je napríklad Čína či Mexico City. V najviac znečistených oblastiach sa pokles kognitívnych funkcií objavil aj pri mladých ľuďoch.

Znečistenie ovzdušia sa naviac dá opäť prepojiť s kvalitou obývaného prostredia, keďže chudobnejšie štvrte zvyknú byť spravidla v tomto ohľade na zlej úrovni.

Strava zaváži

Úlohu hrá napríklad aj diéta, informuje portál dementia.org. Väčšina výskumov demenciu spája najmä s nedostatkom vitamínu B-12, no menej známym faktom je, že k jej vzniku môže prispieť aj deficit vitamínu B-1, B-6 či len obyčajnej vody. Táto forma ochorenia, spôsobená nedostatkom spomínaných živín, je však, našťastie, liečiteľná.

ScienceAlert zároveň tvrdí, že kombinácia jedál, typická najmä pre štáty v okolí Stredozemného mora je účinná v prevencii tejto choroby.

Druh prijímanej potravy vieme však opäť spojiť s sociálnym postavením jednotlivca, keďže u ľudí z nižších vrstiev nie je zvykom mať prístup k rovnako pestrej či kvalitnej palete jedál, ako je to pri ľuďoch z vyšších vrstiev.

mandarinka ovocie ruky
zdroj: Pixabay/congerdesign

Šance sa zvyšujú

Dáta zo štúdie vykonanej londýnskou UCL, zverejnené na portáli Univadis, hovoria o 1,7 násobne vyššej šanci výskytu demencie u ľudí z horších sociálno-ekonomických pomerov. Subjektmi výskumu bolo 6 220 jednotlivcov vo veku 65 rokov a vyššie.

Jeden z autorov štúdie, profesor Andrew Steptoe, svoje zistenia okomentoval „Náš výskum potvrdzuje, že risk vzniku demencie je nižší u ľudí, ktorí sa majú takpovediac dobre, v porovnaní s ľuďmi, ktorí nemajú dobrý prístup k finančným zdrojom. Za týmto zistením môže stáť mnoho faktorov. Relevantné sú rozdiely v zdravom životnom štýle či rôzne zdravotné riziká.“

„Faktorom môže byť aj to, že ľudia z lepších pomerov majú lepší prístup k sociálnemu či kultúrnemu vyžitiu, a teda majú viac príležitostí ostať v aktívnom kontakte so svetom,“ dodal.

Prístup k zeleným plochám či k zdravotným zariadeniam, alebo dokonca k vzdelávacím inštitúciám, ako sú napríklad knižnice, môže pozitívne ovplyvniť vývoj demencie. Ide teda o veci, ktoré sú skôr výsadou vyššej či strednej vrstvy a môžu zlepšovať kvalitu života.

Podľa portálu ScienceAlert sa dá predísť až 40 % prípadov vzniku demencie. Výskumy podobného typu sú extrémne dôležité pre pochopenie princípu prevencie tejto zákernej choroby.

Neustále pokroky vo vede a medicíne raz možno úplne odstránia túto príšernú skúsenosť, pri ktorej sa rodinám ich blízki doslova strácajú pred očami.

Zdroje: ScienceAlert, BMC, Dementia.org, Univadis

Najnovšie videá

Trendové videá