Dobre bude: Koronavírus je na Slovensku pod kontrolou, počet pacientov v nemocniciach klesol pod 2 000

  • V sobotu pribudlo 638 nových prípadov koronavírusu
  • Laboratóriá vyhodnotili 17 057 PCR testov, pozitívnych bolo len 3,74 %
  • Medzi regiónmi sú v počte nových prípadov priepastné rozdiely
  • Aktuálne je hospitalizovaných 1 953 pacientov s koronavírusom alebo podozrením daň
Virus_Outbreak_Israel863105715082
TASR/AP Photo/Oded Balilty
  • V sobotu pribudlo 638 nových prípadov koronavírusu
  • Laboratóriá vyhodnotili 17 057 PCR testov, pozitívnych bolo len 3,74 %
  • Medzi regiónmi sú v počte nových prípadov priepastné rozdiely
  • Aktuálne je hospitalizovaných 1 953 pacientov s koronavírusom alebo podozrením daň

Na Slovensku v sobotu 17. apríla pribudlo 638 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 17 057 PCR testov. Podiel pozitívnych testov je 3,74 %. Podľa WHO je podiel pozitívnych testov menej ako 5 % indikátorom, že epidémia v krajine je pod kontrolou.

Ako ďalej informuje na svojom webe Ministerstvo zdravotníctva SR, antigénové testy odhalili ďalších 1 909 infikovaných. V sobotu ich vykonali viac ako 515-tisíc, pozitivita dosiahla 0,37 percenta. Z laboratórnych PCR testov je pozitivita na úrovni 3,74 percenta. V Košickom kraji potvrdili PCR testy najviac nakazených, pribudlo ich 187. Za ním nasleduje Prešovský kraj (119), Žilinský (108), Trenčiansky (77), Trnavský (58), Banskobystrický (42), Nitriansky (34) a Bratislavský (13). Je medzi nimi 342 žien a 296 mužov.

Pribudlo 63 nových úmrtí, celkovo tak priamo na COVID zomrelo už 11 106 ľudí.

Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu znížil o 62 ľudí. Aktuálne je hospitalizovaných 1 953 pacientov s koronavírusom alebo podozrením daň. Potvrdené ochorenie má 1 799 z nich. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) je 175 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 263 osôb.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 942 063, za predchádzajúci deň ich pribudlo 16 411. Druhú dávku vakcíny dostalo celkovo 344 633 ľudí.

Mohli sme sa pripraviť lepšie

Pandémia spôsobená ochorením COVID-19 odhalila v systéme ochrany verejnosti pred infekčnými ochoreniami kompetenčné, ale aj legislatívne nedostatky. Slovensko nemá k dispozícii funkčnú sieť registrov, existujúce informačné systémy neposkytujú dostatočné dáta pre komplexné analýzy. Konštatuje to Najvyšší kontrolný úrad.

Táto negatívna skutočnosť sa prejavila hlavne v prvých týždňoch od vyhlásenia mimoriadnej situácie, kedy analytici a odborníci pracovali v časovom sklze a s čiastkovými informáciami. Pozitívnu úlohu zohrali zamestnanci úradov verejného zdravotníctva, ktorí reagovali v predstihu a prvé výstrahy vydali už v závere januára 2020.

Hygienici, lekári a zástupcovia samospráv svojím aktívnym nasadením pomohli Slovensku zvládnuť kritickú pandemickú situáciu. Na druhej strane, zástupcovia rezortu zdravotníctva či členovia Ústredného krízového štábu sa vyhýbali zodpovednosti a rozhodnutia ponechávali na Úrade verejného zdravotníctva. Hygienici vo viacerých prípadoch suplovali iné štátne inštitúcie, a to aj bez jasných zákonných kompetencií“, dokresľuje jedno zo zistení kontrolórov ich podpredseda Ľ. Andrassy.

Národná kontrolná autorita vo svojej správe určenej poslancom NR SR pripomína, že Slovensko mohlo byť na mimoriadnu situáciu pripravené lepšie a to aj vďaka zmene legislatívy, ktorú ešte na jeseň v roku 2019 predložil do parlamentu hlavný hygienik SR na základe skúsenosti regionálnych úradov verejného zdravotníctva pri riešení lokálnych epidémií spôsobených chrípkou, vírusovou hepatitídou A či salmonelózou. Poslanci však novelu zákona o ochrane verejného zdravia neschválili.

 „Slovensko úspešne zvláda očkovanie detí proti desiatim prenosným ochoreniam. Plošne sa držíme nad úrovňou 95 % zaočkovanosti detskej populácie (viď graf a tabuľka). V poslednom čase sa však z dôvodu vplyvu negatívnych kampaní na sociálnych sieťach, či rôznymi dezinformáciami zo strany veľmi úzkej skupiny jednotlivcov v médiách, dostávame pod hranicu kolektívnej imunity“, konštatuje Ľ. Andrassy a zároveň dodáva, že rizikovým regiónom je slovenská metropola, kde sa miera zaočkovaných detí hlavne proti osýpkam, mumpsu a rubeole dostala na úroveň 93 – 94 %.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: NCZI

Najnovšie videá

Trendové videá