Dobré správy pre vodičov: Ceny benzínu aj nafty smerujú tvrdo nadol. Takto by mali vyzerať v najbližších dňoch

  • Ceny nafty aj benzínu majú ďalej klesať
  • Odborník prezradil, aký vývoj predpokladá v najbližších dňoch
tankovanie
Ilustračná fotografia TASR/Milan Kapusta
  • Ceny nafty aj benzínu majú ďalej klesať
  • Odborník prezradil, aký vývoj predpokladá v najbližších dňoch

Ceny benzínu aj nafty na slovenských čerpacích staniciach pokračovali v poklese šiesty týždeň v rade. Benzín Natural 95 bol v minulom týždni najlacnejší od januára tohto roka, nafta zas od začiatku júna. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR. Natural 95 sa minulý týždeň v priemere predával za 1,568 eura za liter, za týždeň zlacnel o 0,4 eurocentu. Nafta zlacnela o 0,3 eurocentu na 1,474 eura za liter.

Ceny pohonných hmôt by mali opäť klesnúť. Tomáš Boháček, analytik 365.bank, predpovedá, že tento trend by mohol pokračovať – najmä pri benzíne.

„V horizonte nadchádzajúcich dvoch týždňov by mohli ceny na našich čerpacích staniciach poklesnúť najmä pri benzíne, čo by potvrdilo výnimočnosť tohto leta z pohľadu sezónnosti, keď tankujeme za celé leto v priemere o 7 % lacnejšie ako pred rokom,“ uviedol pre agentúru SITA.

Tipy pre dovolenkárov

Pre dovolenkárov smerujúcich do obľúbených destinácií existujú rôzne stratégie tankovania. Pri ceste do Chorvátska je výhodné tankovať v Maďarsku alebo priamo v cieľovej destinácii. Ak cestujete do Bulharska, oplatí sa počkať s tankovaním až do cieľa. Pri návšteve Talianska je najvýhodnejšie tankovať benzín v Rakúsku a naftu na Slovensku.

Globálne ceny ropy Brent a WTI zaznamenali v tomto týždni pokles o približne 4 %, dosahovali najnižšie hodnoty od januára. Tento pokles bol spôsobený obavami z možnej recesie v USA a spomalením dopytu v Číne. Boháček však upozorňuje na možné zmeny: „Zápisnica z júlového zasadnutia centrálnej banky ukázala, že väčšina jej predstaviteľov si myslí, že FED je na ceste k zníženiu úrokových sadzieb už budúci mesiac.“

Geopolitická situácia, najmä snahy o prímerie v Gaze, pomohla zmierniť obavy z narušenia dodávok. Boháček však poukazuje na ďalší faktor: „Na druhej strane globálne zásoby ropy sa za posledné dva mesiace znížili, čo naznačuje, že rast ponuky zaostáva za dopytom, čo by malo napomôcť aj cenám v raste.“

Neistá budúcnosť

Analytik predpovedá neutrálny výhľad pre ceny ropy s rizikom rastu. „Pokles v tomto týždni považujeme za korekciu, ktorú môžu účastníci trhu využiť na opätovné nákupy, ak sa potvrdia scenáre trajektórie menovej politiky FED a bude pokračovať stav relatívne nízkych globálnych zásob ropy,“ uviedol Boháček.

Hoci krátkodobý výhľad naznačuje možné zníženie cien pohonných hmôt, dlhodobá prognóza zostáva neistá. Boháček dodáva: „Jeseň však zatiaľ vyzerá skôr v prospech vyšších priemerných cien palív, avšak rôznorodosť faktorov nateraz nedáva vyššiu istotu predikcie. Až ekonomický vývoj USA, Európy a Číny udá smer cenám ropy a následne aj vývoju cien pohonných hmôt.“

Budúci vývoj bude závisieť od viacerých faktorov vrátane ekonomickej situácie v kľúčových krajinách a globálnych zásob ropy.

Zdroje: SITA, Štatistický úrad SR

Najnovšie videá

Trendové videá