Dobré správy zo Slovenska, ktoré mnohým ušli. Takto ľuďom cez pandémiu pomáhajú malí živnostníci aj veľké firmy

  • Súčasná pandémia nám zabezpečuje neustály prílev prevažne negatívnych správ o počte úmrtí či nakazených novým koronavírusom
  • V našej krajine sa však v rámci podnikateľského prostredia deje aj veľa dobra
  • Malí podnikatelia aj firmy s miliónovými obratmi nezištne pomáhajú ľuďom v rôznych kútoch našej krajiny
cekan, zlavomat
Facebook/Pavol Čekan, Instagram/@ales_mlatilik, TASR/Milan Kapusta
  • Súčasná pandémia nám zabezpečuje neustály prílev prevažne negatívnych správ o počte úmrtí či nakazených novým koronavírusom
  • V našej krajine sa však v rámci podnikateľského prostredia deje aj veľa dobra
  • Malí podnikatelia aj firmy s miliónovými obratmi nezištne pomáhajú ľuďom v rôznych kútoch našej krajiny

Spoločnosť MultiplexDX dlhodobo podáva pomocnú ruku Slovensku v boji s pandemickou krízou. Aj keď táto firma vytvára obrovskú hodnotu, v roku 2020 zvýšila stratu o 432 % na -85 940 eur a tržby jej narástli o 162 % na 814 829 eur. Dôsledkom takýchto hospodárskych výsledkov je podľa Pavla Čekana práve skutočnosť, že firma v minulom roku investovala prostriedky do vývoja ich deviatich verzií certifikovaných RT-PCR testov na detekciu SARS-CoV-2. Mnohé z nich následne zadarmo posunula ďalej.

zdroj: Startitup – Firma MultiplexDX Pavla Čekana stojí za prvými slovenskými testami na koronavírus

„Minulý rok sme darovali 250-tisíc RT-PCR testov Slovensku a navyše ďalších 100-tisíc testov išlo ako humanitárna pomoc do Kene, na Ukrajinu, do Vatikánu, Srbska a Čiernej hory,“ povedal pre Startitup CEO americko-slovenskej biotechnologickej firmy, Pavol Čekan. Najnovšie MultiplexDX daroval 4-tisíc kloktacích odberových setov a 4-tisíc RT-PCR testov Slovenskému zväzu ľadového hokeja, aby mohli dostať svojich fanúšikov na finálové zápasy. 

Nakopli online vyučovanie

Na Slovensku patrí DXC Technology medzi významného zamestnávateľa v IT sektore. Pracuje v nej viac ako ako 1 300 ľudí. Počas pandémie firma spustila unikátny projekt, ktorým reagovala na pandemickú krízu, v dôsledku ktorej prebiehalo vzdelávanie na školách dištančne.

Mnohé školy však na novú situáciu neboli pripravené – chýbala im technika, ale aj znalosti ako deti zo dňa na deň vzdelávať len cez web kameru. Firma sa preto rozhodla využiť skúsenosti svojich zamestnancov, ktorí sa stali IT ambasádormi na školách.

skoly, ziaci
zdroj: TASR/Joe Giddens/PA via AP

Pomáhali nielen s registráciou školskej domény, implementáciou Office 365 či pripojením na MS Teams, ale učiteľom poskytli niekoľkohodinové školenia o praktickom využití týchto nástrojov pre vzdelávanie na diaľku.

Projektom pomohli viac ako 40-tim školám, 300 učiteľom s presahom na tisíce ich žiakov. Spoločnosť tiež darovala viac ako 200 počítačov, ktorými umožnila zapojiť sa do vzdelávania aj deťom s obmedzeným prístupom k online vyučovaniu.

Zľavomat

Za posledných pár rokov prešiel Zľavomat úplnou rekonštrukciou svojej firemnej stratégie so zameraním sa na zodpovedné podnikanie. V období pandémie jeho tím zareagoval na meniacu sa situáciu.

Cestovateľským ponukám predĺžili platnosť na ročnú, rezervácie premenili na otvorené vouchery a priniesli záruku bezplatného storna aj dva dni pred nástupom na pobyt. V období nedostatku ochranných pomôcok odmietli predávať rúška za navýšenú cenu a ukončili spoluprácu s beauty salónom, ktorý sa hanlivo vyjadroval na adresu zákazníčok. Taktiež odmietajú dodávateľov, ktorí majú negatívne recenzie od zákazníkov.

Dostal si sa kvôli pandémii do finančných problémov?

Cez ich e-shopu si tiež môžeš zakúpiť vouchery na podporu neziskových organizácií, pričom 100 % sumy ide cieľovej skupine. Okrem toho si vieš vždy svoj nákup zaokrúhliť a prispieť na filantropický projekt alebo si kúpiť voucher do sociálneho podniku či chránenej dielne.

Darovali stavebný materiál

V rámci dobrovoľníckych aktivít SIKA Slovensko rozdala stavebný materiál na rôzne stavby jednotlivcom či rodinám, a to v hodnote až 30-tisíc eur.

,,Podporili sme tiež Slobodu zvierat a darovali sme jej časť našich výrobkov na obnovu a údržbu kotercov pre štvornohých miláčikov,” hovorí Branislav Augustín zo spoločnosti Sika Slovensko. Spoločnosť plánuje aj v nasledujúcom období pokračovať v aktivitách z minulého roka. Zatiaľ si na to vyčlenili sumu – približne 30 000 eur. 

Rozdávali obedy

Spoločnosť Edenred v rámci výzvy #PodmeSaNajest dokázala zapojiť do podpory reštaurácií viac ako 64 000 ľudí. Spolu podporili 2 098 reštaurácií na Slovensku, celkovo takmer až 600 000-krát. Počas výzvy navyše rozdali až 130 000 odmien k opätovnej podpore gastro prevádzok.

zdroj: Edenred

„Sme presvedčení, že reštaurácie nie sú len biznis, ale sú dôležitou a nevyhnutnou súčasťou spoločenského ekosystému. Ich podporu vnímame nielen ako spoločenskú zodpovednosť podať pomocnú ruku tým, ktorí potrebujú pomoc viac než kedykoľvek predtým, ale je to pre nás aj forma podpory vo vzťahu k našim partnerským prevádzkam počas tohto náročného obdobia,” tvrdí Jana Caltíková, produktová a marketingová riaditeľka Edenred. 

Podpora lokálneho pivovarníctva

Plzeňský Prazdroj Slovensko sa počas pandémie zameral na finančnú podporu, informačný servis aj na prezentáciu potrieb sektora voči vláde. Išlo o jednu z najväčších aktivít v gastro sektore na Slovensku, v ktorej pomohli viac ako 5 000 prevádzkam a investovali viac ako 4 milióny eur.

Všetko pivo po záruke v sudoch a tankoch, ktoré zostalo v podnikoch po zavedení opatrení, vymenili na vlastné náklady, odložili splatnosť faktúr na obdobie po ukončení obmedzení a zastavili vymáhanie pohľadávok.

zdroj: Šariš Ejl

Navyše v spolupráci so Strednou odbornou školou obchodu a služieb v Prešove otvorili trojročný študijný odbor, jediný svojho druhu na Slovensku. Cieľom je udržať a pomôcť napredovať slovenskému pivovarníctvu. Jačmeň odoberajú len od domácich producentov. Darí sa tak podporovať slovenských pestovateľov a vďaka krátkym vzdialenostiam na transport nemusia nadmerne zaťažovať životné prostredie.

Pomoc dôchodcom a ľuďom bez domova

Počas pandémie pomáhajú aj menšie spoločnosti, či živnostníci. V začiatkoch pandémie nemocnice bojovali s nedostatkom rúšok, kde sa spojili mestá po celej krajine. Napríklad dolnokubínska samospráva sa rozhodla spolu s dobrovoľníkmi pomáhať staršej skupine ľudí s donáškou obedov a s nákupmi do domácností.

Aj týmto krokom chcela radnica pomôcť, aby dôchodcovia v čase koronavírusu obmedzili svoj pohyb vonku na minimum. K ich aktivitám sa pridala aj miestna cateringová spoločnosť. „Rozdávali sme obedy ľuďom bez domova a snažili sa aspoň touto maličkosťou podporiť každého, kto to v tejto situácii potrebuje,“ hovorí Jaroslav Vicáň z firmy Catering&Consulting.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá