Dobrovoľníci vytvoria v Bratislave nový kultúrny priestor, potrebujú naň ale tisícky eur
- Nevyužívané priestory Filozofickej fakulty Univerzity Komenského už onedlho dostanú nový dych
- Za projektom UniverSaal stojí OZ Univerzál spolu so samotnou univerzitou
- Vznikne v ňom scéna pre študentské divadlá a ďalšie kultúrne produkcie
- Prvé peniaze vyzbierali vďaka live fundingu
- Nevyužívané priestory Filozofickej fakulty Univerzity Komenského už onedlho dostanú nový dych
- Za projektom UniverSaal stojí OZ Univerzál spolu so samotnou univerzitou
- Vznikne v ňom scéna pre študentské divadlá a ďalšie kultúrne produkcie
- Prvé peniaze vyzbierali vďaka live fundingu
Zanedbaný priestor v súčasnosti patriaci pod správu Filozofickej fakulty UK bol na začiatku 20. storočia hospodárskym objektom pre dôstojníkov 5. rakúsko-uhorského cisárskeho armádneho zboru donedávna bol využívaný ako obyčajný sklad. Pár šikovných hláv sa však dalo dokopy a vznikol nápad využiť súčasné sídlo FiF UK o niečo kreatívnejšie a rozhodne rozumnejšie.
„Myšlienka vytvoriť centrum pre kreatívne aktivity študentov a priestor na ich denný pobyt medzi prednáškami je staršia, prišli s ňou Viera Bartková a Hana Kucharovičová, prednášajúca a tou dobou študentka Filozofickej fakulty UK. K jej samotnej realizácii však bola potrebná dobrá konštelácia a tá nastala v roku 2017 z iniciatívy Martina Slobodníka, vtedajšieho prodekana (dnes už dekana) FFUK a Fedora Blaščáka, absolventa fakulty, ktorý mal za sebou úspešný projekt rekonštrukcie Novej synagógy v Žiline,“ povedala pre Startitup členka Správnej rady občianskeho združenia Univerzál Monika Kapráliková.
Pôvodný zámer centra slúžiť len študentom sa však časom zmenil a dnes je na pláne všestranný kultúrny priestor s vlastnou dramaturgiou a miesto stretávania a diskusií študentov, profesorov i širokej verejnosti.
Priestor potrebuje kompletnú rekonštrukciu, a tú sa aktivisti rozhodli zveriť architektom zo štúdia Plural. Mala by byť prvou, o ktorú sa postarajú v našom hlavnom meste. „Projekt chceme dokončiť do konca roku 2020 tak, aby sme ho pri oslave 100. výročia založenia Filozofickej fakulty UK v roku 2021 už naplno rozbehli. Držte nám palce a sledujete nás na webe, Facebooku alebo Instagrame,“ pripomína Monika.
Celková rekonštrukcia historického priestoru, ktorý sídli v malom átriu hlavnej budovy FiF UK, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, by podľa odhadov mala stáť až 250-tisíc eur. Občianske združenie sa bude snažiť prostriedky vyzbierať všetkými možnými kanálmi (jednotlivci, súkromné nadácie aj firmy) a svoju cestu začali akciou Nultá hodina. Vďaka nej sa podarilo prostredníctvom tzv. live fundingu združeniu vyzbierať prvých 1700 eur.
„(live funding) Je vďačný tým, že je neanonymný, nedeje sa cez neosobné platformy online kampaní a online bankingu. Pri tomto formáte sa ľudia fyzicky stretnú a darovanie prebieha naživo a to nám zafungovalo celkom dobre, čoho výsledkom je spomínaných 1700 eur. Tiež sme získali podporu od Férovej nadácie O2 a Nadácie Slovenskej sporiteľne. S Filozofickou fakultou, ktorej objekt bývalých stajní a skladu patrí, sme zároveň podpísali memorandum o spolupráci, ktorá by mala zahŕňať aj finančnú podporu,“ dodáva Monika Kapráliková.
O pár dní však dôjde aj k spusteniu klasickej, crowdfundingovej kampane s názvom „Najlepšie je vraziť prachy do filozofie“, ktorej autormi sú Peter Hajdin a Fedor Blaščák. Hlas do spotu prepožičal Samo Trnka a režisérom je Jonáš Karásek. Vzniku nového kultúrneho priestoru Bratislavy budeš teda môcť prispieť aj ty.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska