Dôchodcom klesnú príjmy, tvrdí analytik. Inflácia stúpne: Cenový rast zasiahne všetky skupiny obyvateľstva

  • Dôchodcovia by sa mali pripraviť na pokles svojich reálnych príjmov
  • K inflácii sa vyjadril aj premiér Robert Fico
fico, peniaze
TASR/Martin Baumann, Archív Canva
  • Dôchodcovia by sa mali pripraviť na pokles svojich reálnych príjmov
  • K inflácii sa vyjadril aj premiér Robert Fico

Dôchodcovia môžu v budúcom roku pocítiť pokles svojich reálnych príjmov. Vyplýva to z najnovšej analýzy ČSOB, podľa ktorej sa očakáva výrazný nárast cenovej hladiny.

Analytik banky Marek Gábriš upozorňuje na aktuálne dáta Štatistického úradu SR. Podľa jeho prognózy by mala inflácia v nasledujúcom roku dosiahnuť úroveň 4,4 percenta, pričom tento cenový rast zasiahne všetky skupiny obyvateľstva.

„V roku 2025 celková inflácia, ako aj inflácia pre všetky skupiny vrátane domácností zamestnancov, dôchodcov alebo nízkopríjmových domácností, opätovne vzrastie. Dôvodom je jednak rast daní v dôsledku konsolidačného balíčka postaveného na ich zvyšovaní, ale aj tlaku na rast cien služieb v dôsledku nedostatku zamestnancov, ako aj pokračujúci rast cien potravín. Opätovné zrýchlenie inflácie nezabrzdí ani zmrazenie cien niektorých energií pre domácnosti,“ uviedol Gábriš. 

Starobné dôchodky klesnú

Gábriš pripomenul, že aktualizovaný decembrový inflačný odhad centrálnej banky je 4,1 %. Rozpočtová rada odhaduje priemernú infláciu na úrovni 4,2 %.

„No a my si myslíme, že v priemere môžu ceny vzrásť o 4,4 %. Nastavená valorizácia je pri základných starobných dôchodkoch na úrovni + 2,1 %. To znamená, že reálne starobné dôchodky pre viac ako 1,1 milióna dôchodcov v budúcom roku zrejme poklesnú v priemere o – 2 % až – 2,3 % z dôvodu rastu cenovej hladiny,“ doplnil analytik.

Podľa v piatok zverejnených údajov ŠÚ SR spotrebiteľské ceny na Slovensku v novembri medziročne vzrástli o 3,2 %. V domácnostiach zamestnancov sa ceny v medziročnom porovnaní zvýšili o 3,2 %, pre nízkopríjmové domácnosti boli ceny vyššie o 3,3 %. Inflácia v domácnostiach dôchodcov bola na úrovni 2,8 %.

Premiér Fico o inflácii

Rozhodnutie vlády SR znížiť daň z pridaj hodnoty na základné potraviny z 10 % na 5 % a u ostatných potravín z 20 % na 19 % má za cieľ znížiť inflačný tlak. Uviedol predseda vlády SR Robert Fico spolu s ministrom pôdohospodárstva SR Richardom Takáčom po stretnutí so zástupcami prvovýrobcov, spracovateľov a obchodníkov.

„Kde ste boli, keď inflácia za predchádzajúcej vlády bola medzi 25 až 35 %? Tvárite sa, ako keby inflácia nebola. Keby sme nerobili tieto opatrenia, tak potravinová inflácia by bola podstatne vyššia. A to bolo cieľom vlády SR, keď sme zavádzali 5 % DPH na základné potraviny, aby sme maximálne tlmili rast cien potravín. Pri tomto konkrétnom opatrení, tlmenia potravinovej inflácie, vláda vynaloží 300 miliónov eur na zníženú DPH. Ak by toto rozhodnutie neprišlo, ceny by boli vyššie,“ uviedol Fico

„Chcem oceniť kvalitný sociálny dialóg, ktorý vedieme s celým reťazcom od prvovýrobcov až po obchodníkov,“ dodal Fico, pričom podčiarkol dôležitosť spolupráce s cieľom vyhnúť sa radikálnym cenovým nástrojom. Taktiež ocenil boj obchodných reťazcov o ceny, pričom niektoré už pred Vianocami premietli zníženú DPH do svojich cien.

„My sa opäť stretneme začiatkom januára, či sa ciele naplnili. Dohodli sme sa aj na harmonograme stretávanie s celou touto vertikálou v budúcom roku. Ja som pripravený aj spolu s ministrom pôdohospodárstva Richardom Takáčom, sa s celým týmto reťazcom stretnúť minimálne trikrát. Stoja pred nami rôzne témy, ako je investičný dlh pokiaľ ide o spracovateľský priemysel, alebo kampaň pokiaľ ide o podporu slovenských výrobkov,“ uviedol premiér.

Vyjadril tiež presvedčenie, že sociálny dialóg, ktorý viedli posledné mesiace s predstaviteľmi potravinovej vertikály donesie efekt. Verí, že rozhodnutie znížiť DPH potraviny bude mať významný protiinflačný charakter.

Budú klesať ceny potravín?

Podpredseda SPPK Emil Macho uviedol, že aj na tomto treťom stretnutí s premiérom Ficom a ministrom Takáčom všetci v potravinárskom reťazci jednoznačne garantovali premietnutie zníženej DPH do cien potravín.

„Zníženie od 1. januára sa musí jednoznačne prejaviť,“ povedal Macho. Ako uviedol, dohodli sa aj na tom, že po novom roku budú prebiehať pravidelné stretnutia minimálne na úrovni ministra pôdohospodárstva. Spoločne budú na mesačnej báze kontrolovať a riešiť problematiku, či sa zníženie prejavuje alebo nie.

„Všetci si pamätáme nedávnu tému masla. Samozrejme, aj v tomto segmente existujú krízy, a to nielen na Slovensku ale v celej Európe. Táto mliečna kríza vypukla naplno, a musíme s ňou rátať. Existujú ešte tlaky od pekárov, tam prebiehajú tvrdé rokovania, ale nárast cien v tomto segmente bude tlmiť znížená DPH na základné potraviny,“ vysvetlil Macho.

Podpredseda SPPK dodal, že slovenský poľnohospodári a potravinári majú eminentný záujem, aby mal spotrebiteľ kvalitné, cenovo dostupné slovenské potraviny. Bez takýchto opatrení, by bola cenová inflácia potravín oveľa väčšia.

„Podotýkam, že v našom záujme je nezneužiť situáciu a to sme garantovali aj predstaviteľom vlády, aby sa to prejavilo na obchodných pultoch, čo už je aj postupne vidieť,“ povedal Macho.

Dodal, že v minulosti bola potravinová inflácia na úrovni 25 až 30 %. Predpokladaná štyri až šesť percentná inflácia tak nebude vyššia ako v minulosti. Do budúcna však treba s infláciou počítať.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá