Dôchodkový vek na Slovensku sa zmení: Pre jednu generáciu sa odpracované roky výrazne natiahnu

  • Odchod do dôchodku sa bude v súvislosti s vekom zvyšovať
  • Za 27 rokov vzrastie o konkrétne číslo
Na snímke dôchodcovia
Odchod do dôchodku sa v súvislosti s vekom bude zvyšovať Canva/Robert Kneschke
  • Odchod do dôchodku sa bude v súvislosti s vekom zvyšovať
  • Za 27 rokov vzrastie o konkrétne číslo

Odchod do dôchodku sa bude v súvislosti s vekom neustále zvyšovať. Za 27 rokov vzrastie dôchodkový vek o tri roky, teda každý rok približne o 1,3 mesiaca. Napríklad ľuďom, ktorí sa narodili v roku 1993, sa zvýši približne o tri roky oproti ročníku narodenia 1966.

Nízky dôchodkový vek zvyšuje tlak na pracujúcich. Naopak, vysoký dôchodkový vek predstavuje problém pre tých, ktorí z objektívnych dôvodov nemôžu pracovať a získavať príjem. 

Ako informuje Pravda, dôchodkové poistenie na Slovensku je organizované formou priebežne financovanej schémy, označovanej skratkou PAYG, čo znamená PayAsYouGo – plať podľa toho, ako ideš, s výrazným medzigeneračným prerozdeľovaním príjmu. V praxi to znamená, že súčasní pracujúci financujú dnešným dôchodcom dávky. 

Priebežne financovaný systém spočíva v dôvere, že v budúcnosti bude dostatok prispievateľov na pokrytie dôchodkov súčasných prispievateľov, pretože systém im prideľuje dôchodkové nároky postupne. Preto má dôchodkový vek v tomto systéme kľúčový význam.

Stanovenie dôchodkového veku pre PAYG schému je absolútne kritické. Tento vek presne určuje okamih, keď sa jedinec stáva príjemcom dôchodku namiesto prispievateľa. Rovnako rozhoduje o tom, či jedinec prispieva do spoločného fondu, alebo z neho čerpá.

Ak však stanovíme vysoký vek odchodu do dôchodku a zároveň sledujeme ekonomické trendy, kde klesá počet pracujúcich, stúpa počet dôchodcov a zároveň narastá doba strávená na dôchodku, PAYG schéma čelí nebezpečiu a ľudia sa snažia tejto nestabilnej schéme vyhnúť. Jednoducho jej neveria a radšej sledujú z úzadia, kedy táto situácia vybuchne.

Odchod do dôchodku v praktických príkladoch

„Napríklad ľuďom, ktorí sa narodili v roku 1993, sa dôchodkový vek zvýši približne o tri roky oproti ročníku narodenia 1966. Inak povedané, za 27 rokov vzrastie dôchodkový vek o tri roky, teda každý rok približne o 1,3 mesiaca,“ konštatuje tím Oranžovej obálky.

Ak však bude stredná dĺžka dožitia klesať, bude sa s ňou znižovať aj vek odchodu do penzie. Napríklad pani Katarína, ktorá sa narodila v roku 1980, nevychovala ani jedno dieťa, sa do dôchodku dostane ako 66-ročná. Pani Zdena sa narodila v tom istom roku, ale vychovala jedno dieťa. Tá dôchodkový vek dosiahne o pol roka skôr. Ak by aj naďalej platil súčasný stav, Katarína by šla do penzie v 64 rokoch a Zdena po dosiahnutí 63,5 roka.

Dôchodkový vek sa poistencovi všeobecne znižuje o:

  • 6 mesiacov za každé vychované dieťa,
  • 12 mesiacov za dve vychované deti,
  • 18 mesiacov za tri vychované deti.

Podľa Finančného kompasu sa pre tých, ktorí sa chystajú do dôchodku v roku 2024, dôchodkový vek nemení, zostáva 64 rokov a až do ročníka narodenia poistenca 1966. 

Pre poistencov narodených od roku 1967 nastane tento rok zmena. Podľa aktuálne platnej legislatívy sa zvyšovanie dôchodkového veku opätovne naviaže na strednú dĺžku života.

Dôchodkový vek poistencov narodených po roku 1966 bude známy päť rokov pred dovŕšením dôchodkového veku poistenca a stanoví sa opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky. Nárok na dôchodok vznikne poistencovi najskôr dovŕšením dôchodkového veku.

Schválili sa 13. dôchodky

Ako sme informovali len nedávno, parlament na tretí rokovací deň 12. schôdze schválil 13. dôchodky. Podľa dostupných údajov bude starobný dôchodok 606,30 eura. To však neplatí, ak je priemerná výška daného druhu dôchodku nižšia ako 300 eur. V takom prípade by bola suma 13. dôchodku 300 eur.

Ak má niekto nárok na viaceré dôchodkové dávky, mal by dostať len jeden trinásty dôchodok. Poberateľ má automaticky nárok na ten v najvyššej sume. Ako príklad sa dá uviesť invalidný dôchodca, ktorý dosiahne dôchodkový vek. Štát mu potom vyplatí 13. dôchodok vo výške starobného 13. dôchodku. To znamená sumu 606,30 eura.

Prichádza ale aj novinka. V prípade trinástych dôchodkov už nepôjde o štátnu sociálnu dávku, ale o novú dôchodkovú dávku, ktorú bude vyplácať Sociálna poisťovňa. Podľa novely zákona o sociálnom poistení ho do konca roka namiesto štátu vyplatí Sociálna poisťovňa.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Pravda, Finančný kompas, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá