DÔCHODKY 2025: Vieme, o koľko sa zvýšia penzie od budúceho roka. Slováci si prilepšia veľmi chabo
- Dôchodky v roku 2025 sa zvýšia veľmi mierne
- Vyplýva to z odhadov experta podľa doterajšej inflácie
- Dôchodky v roku 2025 sa zvýšia veľmi mierne
- Vyplýva to z odhadov experta podľa doterajšej inflácie
Ako to už v januári býva, tak aj v roku 2025 sa penzistom opäť zdvihnú dôchodky. Dočkajú sa totiž očakávanej valorizácie dôchodkov a tá v podstate indikuje, o koľko percent sa im dávka zvýši v porovnaní s uplynulým rokom.
Na začiatku roku 2024 sa hovorilo o tom, ako sa zo Slovenska stáva „raj pre dôchodcov“. Informovali sme ťa totiž o valorizácii na úrovni 14,5 %. Oproti roku 2023 teda penzisti tento rok poberajú o takéto percento väčší dôchodok.
Prečo? Valorizácia sa určuje na základe porovnania medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov počas prvých deväť mesiacov. A podľa slovenského štatistického úradu bola vlani inflácia na úrovni 14,5 %.
Tento rok to však pre dôchodcov až tak pozitívne nevyzerá. Ako sme už naznačili na začiatku augusta, valorizácia by nemala presiahnuť 2 %. Bývalý podpredseda našej vlády, exposlanec europarlamentu a odborník na dane i odvody Jozef Mihál vtedy odhadoval, že priemer inflácie za prvých deväť mesiacov tohto roka dosiahne 1,8 %.
Aktuálne na svojej facebookovej stránke upozornil na najnovšie dáta štatistického úradu. Z nich vyplýva, že dôchodcovská inflácia v júli 2024 dosiahla 1,9 %. Na základe tejto štatistiky možno odhadnúť, o koľko sa zvýšia dôchodky v roku 2025.
Výpočet a odhad
Mihál opäť pripomína, že podľa zákona o sociálnom poistení „sa všetky dôchodky (okrem minimálnych) k 1. januáru 2025 budú valorizovať o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázané štatistickým úradom za prvých deväť mesiacov roka 2024“.
Inými slovami, vezme sa do úvahy inflácia z každého mesiaca od januára 2024 do septembra 2024. Z nej sa vypočíta priemer a tomu sa bude rovnať valorizácia, teda zvyšovanie dôchodkovej dávky.
Výnimkou je minimálny dôchodok, ten sa počíta ako násobok životného minima. Násobok sa pritom určuje podľa počtu rokov, počas ktorých si dôchodca na dôchodok sporil. Poďme však späť k valorizácii.
Dôchodcovská inflácia po mesiacoch
- Január: 3,4 %
- Február: 2,8 %
- Marec: 1,7 %
- Apríl: 1,4 %
- Máj: 1,5 %
- Jún: 1,3 %
- Júl: 1,9 %
V súčasnosti už na výslednú hodnotu potrebujeme len dáta o inflácii z augusta a septembra. Aj bez nich však možno odhadnúť, o koľko sa zrejme dôchodky zvýšia.
Mihál podotýka, že predbežne od januára do júla vychádza priemer na úrovni 2 %. Môžeme preto očakávať, že valorizácia túto hodnotu nepresiahne. A aj Jozef Mihál opäť podotýka, že ju očakáva na úrovni do dvoch percent.
Okrem tohto mierneho navýšenia bežných dôchodkov sa ešte dôchodcovia môžu v decembri 2024 potešiť tzv. 13. dôchodku. Ten môže dosiahnuť hodnotu 200 eur. V budúcnosti sa však jeho pravidlá môžu výrazne zmeniť alebo môže byť úplne zrušený, informovali sme.
Ďalšou nepríjemnou správou je zvýšenie referenčnej sumy potrebnej na jednorazový výber úspor z druhého piliera. Tento rok si ešte môžeš svoje úspory vybrať jednorazovo a získať tak väčšiu sumu naraz. V roku 2025 však hrozí, že o túto šancu prídeš a úspory si budeš čerpať postupne, nie jednorazovo.
Druhý pilier
Vláda už do druhého piliera od svojho nástupu raz zasiahla. Ako sa dočítaš v tomto článku, hrozí, že sa tak stane opäť. Z pôvodných 5,5 % znížila odvody na 4 %. Neznie to ako veľa, no pre mladých pracujúcich, ktorí do zamestnania nastupujú v súčasnosti, to znamená, že za 40 odpracovaných rokov stratia približne neuveriteľných 38 000 eur na každých 1 000 eur hrubej mzdy.
V súčasnosti sa črtá ďalšie znižovanie, a to na 3 %. Vyplýva to z uniknutých informácií z ministerstva financií. Ďalšie detaily sme ti priniesli v tomto článku.
Zdroje: Facebook/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála, Archív SIU