Dočkajú sa Slováci lacnejšieho oblečenia? Cena dôležitej suroviny išla raketovo nadol (PREDIKCIA)

  • Bavlna dosiahla svoje dlhodobé cenové minimum
  • Jedna libra stojí len 69 centov
  • Na cene oblečenia sa pokles nemusí odraziť
nakupovanie oblečenia
Ilustračná fotografia Archív Canva
  • Bavlna dosiahla svoje dlhodobé cenové minimum
  • Jedna libra stojí len 69 centov
  • Na cene oblečenia sa pokles nemusí odraziť

Globálny trh s bavlnou prechádza dramatickými zmenami. Nečakaný vzostup Brazílie ako najväčšieho svetového exportéra bavlny prepisuje mapu globálneho obchodu s touto komoditou. V sezóne 2023 – 2024 krajina vyviezla impozantných 12,4 milióna balíkov, čím predbehla dlhoročného lídra – Spojené štáty americké. O situácii informuje denník Financial Times.

Tento posun v hierarchii producentov sa odráža aj na cenách. Jedna libra tejto suroviny, teda približne 450 gramov, klesla pod hranicu 0,69 dolára, čo predstavuje najnižšiu úroveň od októbra 2020 a viac ako 50 % prepad oproti 10-ročnému maximu z mája 2022.

Brazílskym farmárom sa darí

Za úspechom brazílskych pestovateľov stojí významný pokrok v produktivite, a to bez potreby štátnych dotácií. Alexander Schenkel z Brazílskej asociácie producentov bavlny zdôraznil, že sektor sa snaží o udržateľnosť a využíva už otvorené oblasti namiesto odlesňovania s cieľom uvoľniť viac plochy na pestovanie suroviny.

Na druhej strane atlantického oceána čelia Spojené štáty vážnym problémom. Sucho v posledných rokoch spôsobilo dramatický pokles produkcie z 17,5 milióna balíkov bavlny pred dvoma rokmi na 12,5 milióna v roku 2023.

zber bavlny
zdroj: Unsplash/EqualStock

Situácia je obzvlášť kritická v Texase, kde farmári museli opustiť vyše 24 miliónov metrov štvorcových plochy na pestovanie plodín pre extrémne poveternostné podmienky.

Trh s bavlnou ovplyvňuje aj klesajúci dopyt v dôsledku globálneho ekonomického spomalenia a rastu úrokových sadzieb. Spotrebitelia sa v snahe ušetriť prikláňajú k lacnejším syntetickým materiálom a to aj napriek ich väčšiemu environmentálnemu vplyvu.

Budúcnosť cien bavlny zostáva nejasná. Podľa odborníkov bude zvýšenie cien závisieť od nárastu globálneho dopytu a ochoty spotrebiteľov platiť viac za udržateľné produkty.

Lacnejšie oblečenie v nedohľadne

Napriek výraznému poklesu ceny bavlny na svetových trhoch sa spotrebitelia podľa portálu Finweb nemôžu tešiť na lacnejšie oblečenie v obchodoch. Tento paradox má viacero príčin, ktoré ovplyvňujú konečnú cenu odevov.

Súčasná cena bavlny predstavuje značný pokles v porovnaní so situáciou zo začiatku marca, keď cena dosahovala jeden dolár za libru. Cena suroviny však počas roka kolísala, napríklad v apríli už stála 89 centov a začiatkom roka len 80. Vo februári 2024 si Slováci v priemere priplatili za kúsok odevu o 4,5 % viac. Súčasný pokles ceny bavlny však zatiaľ nemá podobný efekt na ceny v obchodoch s odevmi.

Celkové ceny nákupov produktov z odevného priemyslu na Slovensku ovplyvňovala aj miera inflácie. Podľa Štatistického úradu SR začiatkom minulého roka dosahovala takmer 8 %. Najaktuálnejšie štatistiky už hovoria len o 3 % medziročnom náraste.

Historicky najvyššiu cenu dosiahla bavlna na jar 2011, keď sa jej hodnota vyšplhala takmer na dva doláre za libru. Nepriaznivé klimatické podmienky v tom čase zasiahli hlavné pestovateľské oblasti bavlny vrátane Indie, Pakistanu, Číny a USA. Záplavy a nadmerné dažde v Ázii spolu so suchom v USA výrazne poškodili úrodu.

Svetová ekonomika sa tiež zotavovala po finančnej kríze, čo viedlo k zvýšeniu dopytu po textilných výrobkoch a bavlne, najmä v Číne a Indii. Nízka produkcia v kombinácii so zvýšeným dopytom viedli k poklesu globálnych zásob, čo následne tlačilo ceny nahor.

 

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: Financial Times, Finweb

Najnovšie videá

Trendové videá