Dočkali sme sa. Vakcína, ktorá účinkuje u teenagerov na 100 %. Návrat do škôl je možno blízko

  • Vakcína Pfizer je stopercentne účinná u detí vo veku od 12 do 15 rokov
  • Očkovanie detí je rozhodujúce pre ukončenie pandémie, tvrdia odborníci
  • Spoločnosť Johnson & Johnson plánuje testovať svoju vakcínu u novorodencov
  • CDC uviedlo, že vakcíny pomáhajú znížiť prenos koronavírusu
ockovanie
TASR/AP,Turkish Health Ministry, freepik
  • Vakcína Pfizer je stopercentne účinná u detí vo veku od 12 do 15 rokov
  • Očkovanie detí je rozhodujúce pre ukončenie pandémie, tvrdia odborníci
  • Spoločnosť Johnson & Johnson plánuje testovať svoju vakcínu u novorodencov
  • CDC uviedlo, že vakcíny pomáhajú znížiť prenos koronavírusu

Spoločnosť Pfizer dnes prišla s povzbudivou informáciou. Ich vakcína je stopercentne účinná u detí vo veku od 12 do 15 rokov. Ide o pozitívne správy, pretože po zaočkovaní by sa relatívne rýchlo mohli vrátiť školy. Dištančnému vyučovaniu by táto veková skupina dala zbohom.

Generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla uviedol, že spoločnosť plánuje predložiť aj ďalšie informácie ohľadom účinnosti, a to s nádejou, že minimálne americkí žiaci budú zaočkovaní ešte pred začiatkom ďalšieho školského roka. Informoval o tom americký spravodajský portál CNBC.

„Sme povzbudení výsledkami z klinických skúšok, ktoré sme vykonali u dospievajúcich detí vo veku od 12 do 15 rokov,“ uviedol Bourla v tlačovej správe.

zdroj: Health Ministry, freepik

Ukončia deti pandémiu?

Očkovania vakcínou sa zúčastnilo 2 260 účastníkov v USA. V skupine s placebom bolo pozorovaných 18 potvrdených ochorení na COVID-19. V skupine, ktorá dostala vakcínu, neboli potvrdené žiadne ochorenia. To malo za následok 100-percentú účinnosť očkovacej látky.

Spoločnosť Pfizer pre CNBC tiež uviedla, že očkovacia látka vyvolala u detí silnú protilátkovú „odpoveď“, ktorá prevyšuje hodnoty z predchádzajúcej štúdie, ktorá bola vykonaná medzi vekovou skupinou od 16 do 25 rokov.

Odborníci na infekčné choroby tvrdia, že očkovanie detí je rozhodujúce pre ukončenie pandémie. Podľa nich je nepravdepodobné, že národ dosiahne kolektívnu imunitu, ak sa deti nezačnú čím skôr očkovať. Podľa vládnych údajov tvoria 20 % populácie USA. Takisto sa zhodujú, že na dosiahnutie kolektívnej imunity musí byť proti COVIDU-19 zaočkovaných 70 % až 85 % populácie USA, pričom niektorí dospelí môžu odmietnuť očkovanie.

Američanom by malo trvať asi mesiac, kým sa dostanú k novým údajom. Ak proces prebehne dobre, vakcína by mohla byť k dispozícii pre deti vo veku od 12 do 15 rokov, uviedol pre agentúru CNBC Scott Gottlieb, bývalý komisár Amerického úradu a pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).

Veľký krok vpred

Isaac Bogoch špecialista na infekčné choroby hovorí, že to je úžasná správa. „Ide o obrovský krok vpred, a to v ochrane väčšieho počtu ľudí pred vírusom a v zaistení bezpečnosti škôl pre deti. Hovoriť môžeme aj o zvýšení bezpečnosti mládežníckych aktivít, ako sú mládežnícke športy, umenie a mimoškolské aktivity.“

Hlavný lekársky poradca Bieleho domu Anthony Fauci začiatkom tohto mesiaca povedal, že Spojené štáty by mohli začať s očkovaním starších detí proti vírusu COVID-19 na jeseň tohto roka, zatiaľ čo deti v základoškolskom veku môžu začať očkovať začiatkom budúceho roka.

zdroj: TASR/AP, Mary Altaffer, Radovan Stoklasa

Spoločnosť Moderna, ktorá má tiež vakcínu povolenú v USA uviedla, že ju začala testovať u detí mladších ako 12 rokov. Už v decembri začala robiť výskum aj u detí vo veku od 12 do 17 rokov. Spoločnosť Johnson & Johnson plánuje testovať svoju vakcínu u dojčiat a dokonca aj u novorodencov. Podľa denníka The New York Times ju najskôr testovali u starších detí.

Spoločnosť Pfizer minulý týždeň oznámila, že začala klinické skúšanie testovania svojej vakcíny COVID-19 na deťoch od 6 mesiacov do 11 rokov.

Najprv 80%, a potom až 90 %

CNBC takisto informuje, že jedna dávka vakcíny Pfizer alebo Moderny, bola podľa novej štúdie Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb u zaočkovaných zdravotníckych pracovníkov účinná na 80 %. Vakcíny tiež bránia v prenose vírusu. 

Od decembra do marca sledovali takmer 4000 ľudí. Dve dávky sú lepšie ako jedna, uviedli federálni zdravotnícki úradníci a dodali, že účinnosť vakcín vyskočila na 90% dva týždne po druhej.

Nečakané rozhodnutie: Slovensko prišlo o tri milióny vakcín Pfizer, jednoducho sme sa ich vzdali

„Naše údaje z CDC dnes naznačujú, že očkovaní ľudia nie sú nositeľmi vírusu, neochorejú, a že to nie sú údaje len z klinických skúšok, ale aj zo skutočného sveta,“ povedala riaditeľka CDC Rochelle Walensky pre šou Rachel Maddow z MSNBC.

Nové zistenia CDC pravdepodobne podporia argumenty niektorých odborníkov na zdravotníctvo a úradníkov v oblasti verejného zdravia, že USA by malo uprednostniť poskytnutie iba jednej dávky vakcín Američanom predtým, ako prejdú k druhým dávkam, čo urýchli tempo očkovania v celej krajine.

Na rozdiel od vakcíny spoločnosti Johnson & Johnson, ktorá vyžaduje jednu dávku, vakcíny Pfizer a Moderna vyžadujú dva a podané s odstupom troch až štyroch týždňov. Anthony Fauci, hlavný lekársky poradca Bieleho domu, za posledných pár mesiacov opakovane vyhlásil, že USA by sa mali držať režimu dvoch dávok.

Zdroje: CNBC, The New York Times, CDC, MSNBC

Najnovšie videá

Trendové videá