Dočkáme sa lacnejších bytov? Národná banka Slovenska hovorí o korekcii cien
- Mnohí Slováci si vlastné bývanie dovoliť nemohli
- Dôvodom boli vysoké ceny nehnuteľností
- Situácia sa môže zmeniť
- Mnohí Slováci si vlastné bývanie dovoliť nemohli
- Dôvodom boli vysoké ceny nehnuteľností
- Situácia sa môže zmeniť
V dôsledku vysokých cien nehnuteľností v poslednom období, sa pre mnohých vlastné bývanie stalo nedostupným.
Údaje NBS však naznačujú, že by sme sa mohli dočkať nižších cien bytov. „V priebehu 1. štvrťroka 2022 sa objavujú správy z prostredia bánk smerujúce k zvyšovaniu úrokových sadzieb. Spolu s údajmi zo sektora stavebníctva a celkovým nárastom neistoty na trhu ide o indikátory signalizujúce možnosti korekcie cien nehnuteľností,“ uvádza Národná banka Slovenska v správe o ekonomickom a menovom vývoji na Slovensku.
V dôsledku rekordného rastu cien nehnuteľností mnohí hovorili o realitnej bubline. „NBS to dlho odmietala, ale jej jarná prognóza ekonomického a menové vývoja to v zásade potvrdzuje,“ píše ekonomický web Index.
Z údajov tiež vyplýva, že ponukové ceny nehnuteľností na bývanie vo 4. štvrťroku 2021 vzrástli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 6,6 %.
„Medziročné tempo rastu dosiahlo 22,1 %. Ide o jediný štvrťrok v roku 2021, keď rástli rýchlejšie ceny bytov ako ceny domov. Rast cien je sprevádzaný citeľným poklesom ponuky. Najvyšším tempom rastú ceny nehnuteľností v Prešovskom a Bratislavskom kraji,“ informuje NBS.
Zrýchlenie tempa rastu cien nehnuteľností je podľa Národnej banky Slovenska do istej miery tlmené priaznivým mzdovým vývojom. Zhoršenie situácie analytici postrehli najmä v Prešovskom, Bratislavskom a Žilinskom kraji.
„Index dostupnosti bývania v Žilinskom kraji prekročil úroveň dlhodobého priemeru. Vývoj úrokových sadzieb v 4. štvrťroku prispel k zlepšeniu dostupnosti len v obmedzenej miere,“ uviedli.
Vysoké ceny sú dôvodom bývania v mama hoteloch
V minulosti sme sa v rámci Startitup pýtali mladých, prečo sa maminej sukne púšťajú v neskorom veku. Najčastejším dôvodom boli práve vysoké ceny nehnuteľností. Namiesto kúpy bytu preto radšej premýšľajú nad prenájmom či zdieľaným bytom.
„Myslím, že v dnešnej dobe sa už v každom väčšom meste dá zohnať spolubývanie za prijateľné ceny, pri ktorých si aj z nižšej výplaty vieš dovoliť štandardný život,“ hovorí 24-ročná Michaela.
Mnohí však priznávajú, že rolu zohráva aj to, že bývaním u rodičov okrešú výdavky na minimum a ušetria si tak na vlastné bývanie, ktoré môže prísť časom.
„Predsa len, keď si doma, nemáš starosti. Máš zadarmo opraté, navarené, a tak míňaš len na štandardné výdavky, akými sú mobil, káva a sem-tam výlet,“ uvádza Jakub.
Prieskumy realizované počas minulého roka uvádzajú, že Slováci z rodného hniezda odchádzajú krátko pred dovŕšením 31 rokov. Patríme spomedzi krajín EÚ medzi najhorších. Ako uvádza SLSP, jedným z dôvodov môžu byť aj rozdiely v dostupnosti nájomných bytov, ktorých podiel je na Slovensku veľmi nízky.
Z domu najskôr odchádzajú Švédi, ktorí tak robia už ako sedemnásťroční. Na druhej priečke sa nachádzajú Luxemburčania. Tí z mama hotela odchádzajú v priemere po dovŕšení necelých 20 rokov.
Ako sme už uviedli vyššie, jednou z príčin môže byť nízka dostupnosť nájomného bývania. SLSP objasňuje, že v mnohých postkomunistických krajinách vidieť vysoký podiel bytov a domov vo svojom vlastníctve. Ľudia to vnímajú ako pozostatok z doby minulej, kedy sa byty dostávali alebo sa po páde režimu dali za lacno odkupovať.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: www.nbs.sk, index.sme.sk, Startitup