Dodanie „citlivých príšer“ sa blíži. Plukovník NATO ozrejmuje riskantnú taktiku pre ukrajinské F-16

  • Plukovník Gabriel Toma, ktorý zastával vysokú pozíciu v NATO, tvrdí, že Ukrajinci budú môcť použiť F-16 na riskantné misie
  • Prvé kusy by mohli dostať už v lete
F-16
Ilustračné foto U.S. Air Force/Keith James
  • Plukovník Gabriel Toma, ktorý zastával vysokú pozíciu v NATO, tvrdí, že Ukrajinci budú môcť použiť F-16 na riskantné misie
  • Prvé kusy by mohli dostať už v lete

Zneškodnenie lukostrelca, namiesto zostreľovania šípov, aj takto by sa dalo popísať povolenie západu, aby Ukrajina používala darované zbrane aj na území Ruskej federácie. Práve takúto ťažkú úlohu by mohli dostať stíhačky F-16, ktorých prvé kusy by mali naši východní susedia dostať už toto leto.

Plukovník Gabriel Toma, ktorým v minulosti pôsobil ako náčelník štábu Juhovýchodnej divízie NATO uviedol, že Ukrajinci môžu F-16 použiť na mimoriadne riskantnú taktiku. Tou je nie len zneškodnenie cieľov stupujúcich do vzdušného priestoru Ukrajiny, akými sú letecké pumy KAB s korekčnou sadou, ale aj zneškodnenie jej nosičov, teda samotných ruských lietadiel.

Tie sa ale snažia vypúšťať tieto bomby ešte v samotnom Rusku, ďalej od frontových línií, aby sa vyhli zostreleniu ukrajinskej protivzdušnej obrane. Plukovník tak upozorňuje, že F-16 sa možno budú musieť popasovať s cieľmi priamo v Rusku, akými sú práve letecké základne.

„Nebude môcť získať vzdušnú nadvládu nad vzdušným priestorom, ak nezasiahne leteckú infraštruktúru na území Ruska,“ cituje Tomu rumunsky portál Defense Romana.

Krajiny, ktoré darovali stíhačky, musia dať zelenú 

Išlo by tak o veľmi riskantnú taktiku, kde by ukrajinské stroje čelili veľkej hrozbe zo strany ruskej protivzdušnej obrany. Navyše F-16 budú prominentným cieľom aj v rámci Ukrajiny. Experti očakávajú, že Rusi sa ich pokúsia zničiť, a cieľom bude aj infraštruktúru potrebná pre fungovanie stíhačiek.

Ďalšou prekážkou je tiež, že takéto zásahy by museli povoliť aj krajiny odkiaľ stíhačky pochádzajú. Kyjev má dostať 65 kusov od Dánska, Holandska a Nórska. Stíhačky bude náš sused dostávať postupne, vo várkach po niekoľkých kusoch. Belgicko by do roku 2028 malo dostať Ukrajine ďalších 30 stíhačiek. Ukrajina tak bude môcť vytvoriť štyri letecké perute.  

Otázne je ale, či všetky krajiny povolia na útoky na ruskom území. Povolenie zatiaľ dalo Holandsko a Dánsko, ktoré majú presviedčať aj Belgicko k takémuto kroku, uvádza The Guardian.

„Videli sme, že je potrebné, aby Ukrajina mohla zasiahnuť vnútri Ruska. Inak bude mať Rusko vždy výhodu. Umožnenie Ukrajine používať zbrane cez hranice zvyšuje efektivitu ich vojenských akcií,“ uviedla holandská ministerka obrany Kajsa Ollongren.

F-16 majú lepší dosah i efektivitu

Ukrajinci si od F-16 sľubujú hlavne ukončenie ruského bombardovania s pomocou leteckých bômb KAB, ktoré Rusi upravili pomocou korekčnej sady na riadené strely. Tieto bomby zhadzujú na ukrajinské pozície i mestá. Terčom je v posledných mesiacoch práve ukrajinské druhé najväčšie mesto Charkov.

„Rusi budú nútení zmeniť taktiku. Budeme schopní efektívnejšie zameriavať ich lietadlá a rakety a bude pre nich naozaj ťažké pokračovať v používaní riadených leteckých bômb KAB, ktoré potrebujú odpáliť zo vzdialenosti 50 až 70 km,“ uviedol odborník na letectvo a bývalý ukrajinský vojenský pilot Anatolij Chrapčynskij.

stíhačka F-16
zdroj: U.S. Air Force, Alexander Cook

F-16 majú väčší dosah ako sovietske lietadlá, ktoré mala doteraz vo výzbroji Ukrajina. Stíhačky dokážu nielen na dlhšie vzdialenosti „objaviť“ ruské lietadlá, ale aj voči nim zasiahnuť.

„F-16 výrazne zlepší efektivitu nášho letectva. Pilot bude môcť ovládať rakety zo vzduchu a určiť cieľ. V bojovom prostredí môže prijímať čerstvé spravodajské informácie a robiť príslušné rozhodnutia o zasiahnutí cieľov. Navyše bude možné použiť rakety vzduch-vzduch. Ktoré môžu preletieť až 180 kilometrov,“ povedal pre Politico hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat.

Veliteľ holandských vzdušných síl generál Arnoud Stallmann uviedol, že prvé stíhačky by mohli doraziť v priebehu leta. Ukrajinci už zrejeme pripravujú pôdu na ich nasadenie, ničením systémov protivzdušnej obrany na Kryme a v pohraničných oblastiach Ruska.

Kyjev bude čeliť mnohým výzvam 

Ukrajinci však budú čeliť mnohým výzvam pri ich prevádzke. Nielen že budú cieľom číslo jeden pre Rusov, problémom môže byť aj ich údržba.

Ide o oveľa sofistikovanejší stroj ako sovietske lietadlá. Bývalý pilot amerického námorníctva Tom Richter, ktorý na týchto strojoch lietal počas svojej služby v Národnej garde, prirovnal lietadlá k „citlivým beštiám“.

Podľa bývalého pilota sú F-16 oveľa lepšie skonštruované, no potrebujú lepšiu údržbu. Oproti tomu sú ruské stroje menej náročné na údržbu a dokážu vzlietať i z horšie upraveného letiska.

Vo veľkej miere tak bude úspech stíhačiek závisieť aj na schopnostiach mechanikov, ktorí momentálne tiež prechádzajú výcvikom. Výhodou je, že ide snáď o najrozšírenejšie lietadlo na svete, to znamená, že k dispozícii je množstvo náhradných dielov.

Dobrou správou pre Ukrajincov je, že F-16 je kompatibilná s bohatým arzenálom amerického, ale aj európskeho letectva. A práve od munície, ktorá im bude poskytnutá záleží triumf Ukrajincov.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Defense Romana, The Guardian, Politico

Najnovšie videá

Trendové videá