Dohoda o nerastoch je opäť na spadnutie. Trump však chce od Zelenského územné ústupky
- Trump chce podľa NBC viaceré ústupky zo strany Zelenského
- Ukrajina predložila návrh na prímerie

- Trump chce podľa NBC viaceré ústupky zo strany Zelenského
- Ukrajina predložila návrh na prímerie
Ukrajinská delegácia, ktorá sa v utorok 11. marca 2025 stretne s americkými predstaviteľmi v Saudskej Arábii, plánuje predložiť návrh na prímerie v Čiernom mori, obmedzenie raketových útokov dlhého doletu a dohodu o výmene väzňov. Informovala o tom agentúra Associated Press s odvolaním sa na dvoch vysokých ukrajinských predstaviteľov, na ktorých sa odkazuje aj portál theguardian.com.
Počas rokovaní je ukrajinská delegácia pripravená uzavrieť dohodu s USA, ktorá by umožnila prístup k ukrajinským ložiskám vzácnych nerastov, informovali ukrajinskí predstavitelia.
Američania chcú zistiť, aké ústupky sú Ukrajinci schopní spraviť
USA chcú na rokovaniach v Saudskej Arábii pochopiť postoje Ukrajiny a zistiť, aké ústupky je Kyjev pripravený urobiť.
Vyhlásil to podľa agentúry Reuters americký minister zahraničia Marco Rubio o rokovaní s ukrajinskou delegáciou v Saudskej Arábii. Informuje o tom ČTK.
Americký prezident Donald Trump dal svojim poradcom súkromne najavo, že mu nebude stačiť uzavretie dohody o nerastoch s Ukrajinou, ak má Kyjevu odblokovať americkú pomoc a spravodajské informácie. Po ukrajinskom prezidentovi Volodymyrovi Zelenskom bude chcieť územné ústupky voči Rusku a možno bude dokonca požadovať kroky vedúce k jeho odstúpeniu z funkcie, napísal v nedeľu spravodajský web americkej televízie NBC News s odvolaním sa na informované americké zdroje.
Dohoda o nerastoch na spadnutie
Trumpov splnomocnenec pre Blízky východ Steve Witkoff v rozhovore s Fox News vyjadril nádej, že po rokovaniach bude podpísaná dohoda o nerastoch.
Trump chce, aby s ním Zelenskyj uzavrel dohodu, ktorá by Spojeným štátom zaručila podiel na ukrajinských nerastných zdrojoch. Zároveň ale podľa zdrojov NBC News chce, aby Zelenskyj zmenil prístup k mierovým rokovaniam a bol ochotný urobiť ústupky, napríklad postúpiť časť ukrajinského územia Rusku. Trump tiež podľa zdrojov chce, aby Zelenskyj urobil kroky smerom k vypísaniu volieb a možno aj svojmu odstúpeniu.
Na Ukrajine platí od jej napadnutia Ruskom vo februári 2022 vojnový stav, ktorý konanie volieb neumožňuje.
„Ako ukázal prezident Trump prečítaním posolstva prezidenta Zelenského na spoločnom zasadnutí (Kongrese), Ukrajinci urobili pozitívny posun. Pri rokovaniach v Saudskej Arábii v nadchádzajúcom týždni sa tešíme na ďalší pozitívny posun, ktorý snáď nakoniec ukončí túto brutálnu vojnu a krviprelievanie,“ uviedol hovorca bezpečnostnej rady Bieleho domu Brian Hughes v odpovedi na otázku ohľadom Trumpových požiadaviek.
Rusko zintenzívnilo útoky
Rusko po americkom prerušení dodávok vojenského vybavenia a zablokovaní spravodajských informácií Ukrajine v uplynulom týždni zintenzívnilo útoky a piatok bol jedným z najsmrteľnejších dní pre civilistov v tomto roku, uviedla misia OSN pre monitorovanie ľudských práv na Ukrajine. Väčšina obetí bola zaznamenaná v Doneckej oblasti na území kontrolovanom Ukrajinou. Tohtoročná bilancia obetí je zatiaľ vyššia ako za rovnaké obdobie vlani, uviedla misia.
Podľa nemenovaného amerického úradníka a predstaviteľa Trumpovej administratívy nemajú USA žiadne indície, že by pozastavenie zdieľania spravodajských informácií malo priamy dopad na ruské útoky. Uviedli, že tieto rozsiahle útoky boli pravdepodobne naplánované pred americkým krokom.
Ako to je s poskytovaním spravodajských informácií?
Trumpov splnomocnenec pre Blízky východ dnes uviedol, že očakáva, že tento týždeň dôjde k významnému pokroku v rozhovoroch s Ukrajinou a že by mohla byť podpísaná dohoda o nerastoch. V rozhovore pred odletom na Blízky východ stanici Fox News Witkoff tiež povedal, že USA nezastavili zdieľanie tých spravodajských informácií s Ukrajinou, ktoré potrebuje pre svoju obranu.
Stanica NBC News predtým s odvolaním sa na svoje zdroje uviedla, že USA naďalej zdieľajú s Ukrajinou spravodajské informácie potrebné pre jej obranu pred útokmi, ale prestali poskytovať spravodajské dáta pre útoky na ruské ciele. V praxi tak podľa zdrojov USA môžu Ukrajinu varovať, keď zistia, že Rusko plánuje daný útok, ale už jej neposkytnú súradnice, ktoré by Kyjevu umožnili vykonať úder prvý.
USA poskytovali Ukrajine satelitné snímky a spravodajské informácie po väčšinu obdobia od začiatku vojny spred troch rokov. Európski spojenci teraz pracujú na preklenutí niektorých medzier, ale podľa západného predstaviteľa má nedostatok amerických spravodajských informácií na Ukrajinu už teraz každodenné dopady.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: theguardian.com