Dohoda o vývoze obilia je podpísaná. Analytik nám prezradil, kedy sa dočkáme poklesu cien

  • Ukrajina, Turecko a Rusko dnes podpísali dohodu o vývoze ukrajinského obilia
  • Ceny pšenice už klesajú
  • Odborník pre Startitup predpovedal vývoj cien
Ruská nákladná loď kradne ukrajinské obilie. Ruský prezident Vladimir Putin vysvetľuje situáciu. Obilie opreté o drevo
Twitter/Gerashchenko.news TASR/AP, Sergei Savostyanov TASR/Erika Ďurčová
  • Ukrajina, Turecko a Rusko dnes podpísali dohodu o vývoze ukrajinského obilia
  • Ceny pšenice už klesajú
  • Odborník pre Startitup predpovedal vývoj cien

Rusko počas svojej vojny na Ukrajine zaviedlo námornú blokádu, ktorá zapríčinila, že Ukrajina nedokázala vyvážať do sveta svoje obilie v takej miere, ako to bolo pred tým.

Tento krok Moskvy spôsobil, že ceny potravín vo svete začali drasticky stúpať a ovplyvnil tak naše životné náklady. Minulý týždeň sa však objavili správy, ktoré naznačovali, že Rusko, Turecko a Ukrajina dospejú k dohode o umožnení vývozu obilia.

BBC aktuálne informuje, že vyhliadka na odblokovanie viac ako 20 miliónov ton ukrajinského obilia už dnes viedla k poklesu cien pšenice o 2 percentá. A to ešte pred tým, než spomínané krajiny vôbec podpísali sľubnú dohodu. Aktuálne už dohoda platí a svet čaká, ako bude vyzerať ďalší vývoj situácie.

Od začiatku vojny nerástli iba ceny pšenice. Prudký vzostup sme mohli zachytiť aj pri kuchynských olejoch a hnojivách. Dohoda by však mohla umožniť jednoduchší vývoz aj týchto položiek.

Ukrajina s Ruskom nepodpíše nič

Ako uvádza agentúra TASR, Ukrajina sa rozhodla pre podpis dohody iba s Tureckom a OSN, s Ruskom nie. Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak na Twitteri napísal, že „Ukrajina nepodpisuje nijaké dokumenty s Ruskom. Podpíšeme dohodu s Tureckom a OSN“. 

Podľa poradcu tak obe krajiny podpisujú rovnakú dohodu separátne.

Podoľak taktiež upozornil Kremeľ, že Ukrajinci budú „vojensky reagovať“ na akékoľvek provokácie zo strany Ruska. Ruské lode podľa jeho slov nebudú smieť vstúpiť do ukrajinských prístavov určených na export obilia a hocijaké inšpekcie lodí sa uskutočnia v tureckých vodách.

V prístavoch na Ukrajine doteraz uviazlo až do 25 miliónov ton pšenice či ďalších obilnín. Vo vývoze prekážajú ruské vojnové lode, ale aj míny, ktoré vo vode rozmiestnil Kyjev v snahe predísť ruskému útoku. 

Pokles cien potravín môžeme pocítiť na jeseň

Každého v súčasnosti zaujíma, či sa ceny potravín v obchodoch vrátia na úroveň, ktorú dosahovali pred vojnou. Analytik trhu a obchodu Ľubomír Drahovský pre Startitup vysvetlil, že vďaka dohode o vývoze obilia z Ukrajiny môžeme pocítiť pokles cien približne v polovici jesene tohto roka. S predvojnovými cenami však zatiaľ nepočítaj.

„Daná situácia neovplyvní ceny potravín a potravinárskeho tovaru v našom maloobchode ihneď. Má to fázový posun, ktorý, predpokladám, ak sa prejaví, tak sa tak stane v polovici jesene,“ uviedol Drahovský.

Analytik pre Startitup dodal, že „vzhľadom na situáciu s distribučnými kanálmi“ a problémy s nimi spojené nepredpokladá, že „ceny sa dostanú na úroveň z obdobia pred vojnou“. 

Ide o dohodu pre celý svet

Počas podpisovania dohody Generálny tajomník OSN Antonio Guterres uviedol, že dnešná dohoda medzi Ruskom, Tureckom a Ukrajinou je „dohodou pre svet“. Dohoda podľa neho pomôže zmierniť globálnu potravinovú krízu spôsobenú vojnou na Ukrajine.

Pri podpisovaní dohody prehovoril aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, keď vítal účastníkov v Istanbule.

„Sme hrdí na to, že môžeme byť nápomocní pri iniciatíve, ktorá bude hrať hlavnú úlohu pri riešení globálnej potravinovej krízy, ktorá je na programe už dlho,“ uviedol a dodal, že dnešná dohoda pomôže s potravinovou bezpečnosťou a kontrolou inflácie na celom svete.

Ukrajina teraz potrebuje vyprázdniť svoje zásobníky v Odese a okolí od nevyvezeného obilia. Tento proces už začal a farmári tak môžu pripravovať ďalšiu úrodu.

Podľa prezidenta Zväzu farmárov a vlastníkov pôdy Ukrajiny Ivana Tomyča, sa na juhu krajiny vyzbieralo už 90 percent úrody jačmeňa. Zber pšenice a repky je taktiež takmer ukončený.

Na severe, v Kyjevskom a Čerkaskom regióne, sa žatva ešte len začína. Prezident zväzu vysvetľuje, že boje v niektorých oblastiach proces zbrzdili. Mnohí farmári sa museli vysporiadať s mínami alebo boli dokonca pod paľbou. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: BBC, TASR, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá