Dohra razie v Kácečku: Polícia o dôvodoch zásahu zavádzala. Hamran hovorí o návrate do 90. rokov
- Razia z minulého víkendu v bratislavskom Kácečku obletela internet
- Existujú podozrenia, prečo vlastne kukláči do podniku nabehli
- Vracajú sa 90. roky?
- Razia z minulého víkendu v bratislavskom Kácečku obletela internet
- Existujú podozrenia, prečo vlastne kukláči do podniku nabehli
- Vracajú sa 90. roky?
Letné mesiace lákajú do ulíc a podnikov hlavne v noci. Je príjemnejšie počasie, mnohí majú dovolenku, chcú si vydýchnuť od celoročného stresu. Nočný život prekvitá, ale ľudia sa už necítia tak bezpečne. Za posledný mesiac viaceré podniky evidujú kontroly, tí menej šťastní zažili aj razie. Nie razie typu, že vojde do podniku pár policajtov, náhodne a pokojne skontroluje, či je všetko v súlade zo zákonom.
Raziu, ktorú zažilo minulý týždeň Kácečko, nemožno nazvať pokojnou. Ako napísal portál Closer, do priestorov nabehli kukláči, kričali a nešetrili nadávkami. Dôvody, prečo práve v ten večer do podniku prišli, sa rôznia. Denník SME otvorene píše o zavádzaní políciou. Začnú bratislavské ulice znovu vyzerať ako v 90. rokoch?
Chvíle strachu
Portál informuje, že celá akcia sa odohrala v noci zo soboty 3. augusta na nedeľu 4. augusta. Okolo polnoci nabehlo do obľúbeného podniku v Bratislave minimálne tridsať policajtov. Na fóre na Reddite sa objavili svedectvá ľudí, ktorí sa v čase zásahu na mieste nachádzali.
Ozval sa partner ženy, ktorá bola na párty v Kácečku. Policajti mali rozkopnúť dvere, so sebou mali mať aj psa. Napísal, že by to určite šlo aj bez vulgarizmov. „Hneď ako rozkopli dvere, začali nadávať a kričať, nech sa všetci postavia hlavou k stenám s rukami vystretými na stenu. Jak keby tam tancovali nejakí ozbrojení kriminálnici,“ uviedol.
Ozval sa aj ďalší svedok, ktorý hovorí, že mu prišlo zvláštne, že mali rôzne uniformy, jeden z nich mal mať na sebe nepriestrelnú vestu finančnej správy. „Presne o polnoci tam nabehlo aspoň 30 policajtov, ak nie aj viac. Sedeli sme vonku na terase pri stole s kamarátmi, keď tam nabehli a kričali, nech si dáme ruky na stôl. Neviem, čo sa dialo vnútri v tom priestore, kde sa tancuje, ale vonku to prebiehalo tak, že postupne sa so psom zastavili pri každom stole, a keď niečo pes začuchal, tak si sadol na zem,“ opísal. Dodáva, že ešte o tretej ráno tam kukláči stále boli.
Ďalší diskutujúci opísal situáciu veľmi podobne, niektorých ľudí videl aj spútaných na zemi pri vchode. „Hodinu a pol som sedel vonku s rukami na stole, bez pohybu, lebo veľký dvojmetrový týpek s vestou a v kukle by ťa hneď postavil do pozoru. Mal som uhol a videl som, ako prehľadávali ľudí vnútri na parkete, čo bol teda fakt extrém. Postavili ich tam do radu s rukami hore a snáď 40 minút prehľadávali, svietili baterkami do očí a kontrolovali tašky. Ľudia zvnútra boli pustení von ako prví, cca po 45 minútach,“ dodal svedok.
Vulgarizmy polície
Niektorí členovia diskusie sa obávajú návratu 90. rokov. „V 90s (90. roky, pozn. red.) boli takéto veci úplne bežné, pozerám, že sa buď nič nezmenilo, alebo sa vracajú staré ‚poriadky‘. Presne takto to bolo, policajti, kričiaci hrdinovia, ktorí každému vynadajú,“ napísal na sociálnej sieti. Kritikou nešetril ani samotný majiteľ.
„Nevieme úplne, čo po takej razii, akú sme zažili v sobotu, povedať. Asi to, že, samozrejme, takých ľudí, proti akým bola evidentne namierená, odsudzujeme a ani my takých zákazníkov nechceme. Chápeme, že si polícia prišla vykonať svoju prácu, ale v každom prípade si myslíme, že sa to dá aj inak,“ povedal na margo minulého víkendu pre Refresher.
Potvrdil aj to, že policajti boli skutočne vulgárni, mohli byť podľa neho miernejší. „Viac komunikovať – vysvetliť situáciu, trochu empatie a áno, aj menej vulgarizmov. V skratke, že môžeš hľadať ‚zločincov‘, ale hľadáš ich medzi kopou nevinných, nič netušiacich ľudí, ktorí sú takýmto priebehom razie zbytočne vystrašení,“ dodal.
Pre noviny.sk sa vyjadril aj Peter Borko, vedúci oddelenia komunikácie Mestskej polície Bratislava. „Našou úlohou bolo personálne posilniť počty zasahujúcich policajtov, pomôcť so zabezpečením verejného poriadku počas akcie v podniku na Kamennom námestí a zamerali sme sa aj na konzumáciu alkoholu u mladistvých,“ uviedol.
„V rámci vykonanej kontroly psovodom a služobným psom bolo osobám zaistených niekoľko kusov igelitových vreciek s obsahom zelenej sušenej rastliny, ako aj igelitové vrecko s tlakovým uzáverom s obsahom bielej sypkej látky a plastové vrecko neznámej farebnej hmoty,“ doplnila ho Silvia Šimková, hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ.
O dôvodoch zavádzali
Prečo polícia vykonala takúto akciu v Kácečku, však jasné nie je. Podľa zistení Denníka SME najskôr polícia hovorila o drogách, potom zas o kontrole bločkov. Najnovšie policajti tvrdia, že to vôbec nebola ich akcia, ale že ich len prizvala finančná správa, ktorá vyšetruje, ako centrum platí dane a odvody. Akcia mala mať aj „preventívno-bezpečnostný charakter“. Finančníci to popierajú a tvrdia, že záťah bol policajnou akciou a prizvali si k tomu daňový úrad. Po tom, ako denník článok publikoval, stanovisko zmenili.
Portál uvádza, že v čase policajnej akcie bolo v podniku približne 600 ľudí a do vnútra vtrhlo asi 30 kukláčov, ktorí nadávali a na niektorých hostí použili aj silu. V Bratislave sa hovorí o jednej z najväčších razií v kluboch za posledné roky. Podľa príspevku portálu na sociálnej sieti bolo výsledkom akcie nájdenie niekoľkých vreciek so zelenou sušinou, bieleho prášku a neznámej farebnej hmoty.
Sporné sú aj ďalšie vyjadrenia polície. Najprv tvrdili, že nemajú štatistiky o zásahoch pred pandémiou, ale nakoniec v stredu poskytli štatistiku za minulý aj tento rok. Podľa údajov, ktorými denník disponuje, v roku 2023 urobila údajne v meste jeden záťah v podnikoch v centre, pri ktorom sa zamerala na predaj alkoholu mladistvým. Začiatkom tohto roka ich bolo päť.
Kontroly nezažilo len Kácečko, ozývajú sa aj podniky Fuga a Pink Whale, ktoré len nedávno dali dokopy po požiari. Viac sme o tom písali v tomto článku. Avšak šlo len o príslušníkov v civile, ktorí si niečo objednali a skontrolovali podnik, raziu nezažili. „Nie je otázkou či, ale kedy prídu aj k nám,“ povedal majiteľ Pink Whale pre SME. „Chodia tam aj ľudia, ktorí s touto vládou nesúhlasia, a dávajú to rovnako nahlas najavo, ako aj my,“ uzavrel.
Prehnaný zásah
Dramaturg Fugy Pavel Fabšo hovorí, že k predávaniu zakázaných látok v podniku na Kamennom námestí nedochádza. „Je tu len zopár klubov, v ktorých sa deje, čo sa deje, a všetci to vedia a Kácečko to zrovna nie je,“ povedal stručne.
Zásah však kritizuje aj bývalý policajný prezident Štefan Hamran. Prirovnal ho k výmetniciam z 90. rokov, kde sa rovnako používala hrubá sila. Tvrdí, že polícia zanedbala prípravu, operatívci podľa neho nepreverili, či sa v podniku naozaj vo veľkom predávajú omamné látky. Nepripravenosť zásahu v konečnom dôsledku potvrdzujú aj svedkovia, ktorí tvrdia, že ich prehľadávali aj viackrát a po budove pobehovali neorganizovane.
„Keď niekam takto nabehnete, musíte aj niečo nájsť, inak to pôsobí nešťastne,“ povedal pre denník a dodal, že podobných razií bude pribúdať. „Polícia má pátrať po dro**ch priamo pri zdroji, zachytávať kilové zásielky, nie koncových užívateľov na diskotéke. To sa robí na medzinárodnej úrovni, sú však izolovaní. Takéto informácie si nebude so súčasným vedením polície ani tajnej služby nikto vymieňať,“ uzavrel.
Zdroje: Instagram/denniksme, Closer, SME, Reddit, Refresher, Noviny.sk, SME, Archív Startitup