Dokáž, že máš skvelý prehľad o politickej situácii a „kauzách“ na Slovensku. Mnohí v tomto kvíze zlyhajú na plnej čiare
- Otestuj sa, čo vieš o štáte či prezidentke
- Odpovedz na otázky, ktoré sa týkajú krajiny, v ktorej žiješ
- Otestuj sa, čo vieš o štáte či prezidentke
- Odpovedz na otázky, ktoré sa týkajú krajiny, v ktorej žiješ
Po tom, čo slovenská vláda padla a Slováci očakávali menej turbulentné obdobie, ako to bolo do času jej pádu, sa situácia vyhrotila ešte viac. Olej do ohňa prilievali tak opoziční, ako aj koaliční poslanci. V parlamente tleli nevyriešené debaty, až kým dočasne poverený Eduard Heger nepožiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o zbavenie poverenia viesť vládu.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok (12. 5.) ohlásila oficiálne mená nových ministrov a ministeriek úradníckej vlády, ktorá sa svojej úlohy ujala 15. mája.
V politike sa dni delia na viac rozbúrené a potom tie, keď je ticho. Slovákom „nestačia“ dve ruky na to, aby vedeli vymenovať a komentovať to, čo urobila vláda, parlament či samotná prezidentka zle.
Mnohí pri otázkach, ktorou prezidentkou v poradí je Zuzana Čaputová, ostávajú ticho. Obdobne by sme zrejme skončili aj pri otázkach, aký politický systém je na Slovensku či kto prijíma zákony.
V tomto kvíze zistíš, čo naozaj vieš o štáte, ale aj o prezidentke, poslancoch Národnej rady SR a ich „kauzách“.
Označ správne tvrdenie:
Zuzana Čaputová je v poradí piatou hlavou štátu. Do úradu nastúpila 15. júna 2019 po svojej inaugurácii. Jej predchodcami boli: Michal Kováč (1993 - 1998), Rudolf Schuster (1999 - 2004), Ivan Gašparovič (2004 - 2014), Andrej Kiska (2014 - 2019).
Ako sa volá strana, ktorú založili odídenci od Mariana Kotlebu a jeho strany ĽSNS?
Niekoľko odídencov z ĽSNS, od Mariana Kotlebu len mesiac a pol po odchode predstavili vlastnú stranu - Republika. Europoslanec Milan Uhrík povedal, že Republika nie je a nebude klonom ĽSNS.
Kto prijíma zákony?
Zákon je všeobecne záväzný právny predpis a na Slovensku ho prijíma zákonodarný zbor, teda parlament - Národná rada SR.
Kto bol protivníkom Zuzany Čaputovej v kauze pezinská skládka?
Zuzana Čaputová bola právničkou mimovládnej organizácie VIA IURIS a v kauze pezinská skládka zastupovala občanov Pezinka. Kauza sa začala už v roku 1999. V roku 2008 sa Marian Kočner stal novým zástupcom Westminster Brothers, aby záujmy firmy obhajoval verejne. To sa mu spočiatku aj darilo, ale ešte v novembri toho istého roku ministerstvo životného prostredia uložilo investorovi predbežné opatrenie, v ktorom ho žiadalo o bezodkladné zastavenie všetkých prác. Od toho momentu Kočner tvrdil, že Westminster Brothers nikdy nebol a nie je prevádzkovateľom a stavebníkom skládky.
„Ja sa necítim byť zmätený, nikto z vás nie je zmätený. Ak je niekto zmätený, je to ona, lebo už nevie, čo má robiť so zahraničnými pokynmi, ktoré dostáva.“ Kto stojí za týmto výrokom?
Strana Smer-SSD si deň víťazstva nad fašizmom uctila na Slavíne v Bratislave, kde sú pochovaní vojaci Červenej armády. Na toto zhromaždenie prišlo viacero Slovákov a Sloveniek. Robert Fico v úvodnom príhovore vo veľkej väčšine hovoril na adresu prezidentky Čaputovej a niekoľkokrát ju spojil s tým, že dostáva pokyny zo zahraničia. Čaputová už avizovala, že využije všetky právne prostriedky v súvislosti s vyjadreniami lídra Smeru Roberta Fica, ktoré ju spájajú s Georgom Sorosom či americkou ambasádou.
Ktoré dve poslankyne (vtedy za hnutie OĽANO) hlasovali proti vydaniu Roberta Fica Špecializovanému trestnému súdu?
Dve zákonodarkyne, Romana Tabák a Katarína Hatráková, nehlasovali za vydanie Roberta Fica Špecializovanému trestnému súdu. Obe to stálo členstvo v poslaneckom klube OĽANO. Igor Matovič v tom čase povedal, že nechce mať nič spoločné s poslankyňami, ktoré si v kritickej chvíli povedia, že budú chrániť mafiu.
Ktorý poslanec a poslankyňa predstavujú návrhy zákonov o zákaze interrupcií najčastejšie?
Vo februári tohto roka riešili v parlamente návrhy zákonov o zákaze interrupcií už po osemnástykrát. Drvivú väčšinu z nich do parlamentu prináša Anna Záborská (KÚ) a Martin Čepček (nezaradený), pričom Čepčekove návrhy sú represívnejšie ako tie, ktoré navrhuje Záborská.
„Urobili ste zo mňa jednoducho Žida 21. storočia. Tak ako Židia boli počas nacistického Nemecka za všetko vinní, lebo jednoducho Hitler ukázal na nich prstom, tak mnohí ľudia chceli spraviť niekoho, kto bude za všetko vinný.“ Kto stojí za týmto výrokom?
Bývalý minister financií Igor Matovič sa v júni 2022 prirovnal k obetiam holokaustu. Keď kritizoval výsledky prieskumu dôveryhodnosti povedal, že za jeho obzvlášť zlé výsledky môžu novinári. Týmto výrokom mohol znevážiť židovské obete druhej svetovej vojny.
Aký politický systém je na Slovensku?
Slovenská republika je parlamentná demokracia, v ktorej výkonná moc čerpá svoju legitimitu od vyslovenia dôvery zákonodarnou mocou. Výkonná moc sa teda aj zodpovedá parlamentu. V parlamentnom systéme je hlavou štátu iná osoba, ako je predseda parlamentu.
Prečo Romana Tabák vystrelila v parlamente konfety?
Romana Tabák (nezaradená) vystrelila konfety hneď po hlasovaní o štátnom rozpočte priamo v pléne Národnej rady SR. Uviedla, že ju potešilo, že sa rozpočet schválil. O tom, čo sa Tabák chystá urobiť, vedel len poslanec Jozef Šimko (Sme rodina). Boris Kollár, predseda parlamentu, avizoval, že Romanu Tabák bude riešiť Mandátový a imunitný výbor NR SR, pretože do parlamentu priniesla nepovolené pomôcky.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: Redakcia