„Dokázali sme, že vieme poraziť Smer,“ hovorí Ódor. O spájaní opozície sa zatiaľ nediskutuje

  • Víťazstvo Progresívneho Slovenska (PS) vo voľbách je odkaz, že je možné poraziť Smer-SD
  • Na tlačovej konferencii to povedal Ľudovít Ódor (PS)
ludovit odor
Členovia hnutia Progresívne Slovensko (PS), zľava Ľubica Karvašová a Ľudovít Ódor počas tlačovej konferencie na tému Zhodnotenie výsledkov volieb do Európskeho parlamentu. TASR/Jakub Kotian
  • Víťazstvo Progresívneho Slovenska (PS) vo voľbách je odkaz, že je možné poraziť Smer-SD
  • Na tlačovej konferencii to povedal Ľudovít Ódor (PS)

Výsledky volieb ukázali, že opozícia môže poraziť najsilnejšiu stranu na Slovensku Smer-SD. Povedal to na tlačovej konferencii k zhodnotení výsledkov volieb do Európskeho parlamentu (EP) expremiér a líder kandidátky Progresívneho Slovenska (PS) Ľudovít Ódor, ktorý vo voľbách získal najviac prednostných hlasov ( 294 944).

PS pritom vo voľbách získalo 27,81 %, na druhom mieste bola strana Smer-SD s 24,76 %. Tretie bolo hnutie Republika (12,53 %), nasledoval Hlas-SD (7,18 %) a KDH (7,14 %). Účasť bola historicky najvyššia s 34,38 %.

„Vyhralo hnutie, ktoré viedlo kampaň bez klamstiev, vulgarizmov, nenávistných útokov. Takýto počet hlasov nezískala žiadna strana na Slovensku,“ povedal líder PS Michal Šimečka s tým, že strana zároveň zdvojnásobila počet zisku hlasov z posledných volieb z roku 2019.

Pripomenul zároveň, že žiadna politická strana na Slovensku doposiaľ nezískala 6 mandátov v Európskom parlamente. Víťazstvo PS vníma aj ako odkaz súčasnej vláde, že veľká časť občanov nesúhlasí s krokmi súčasnej vlády. Pokiaľ ide o spájanie opozičných strán, na takéto diskusie je podľa Šimečku ešte priskoro. Nevylúčil však, že do nasledujúcich parlamentných volieb by sa strany mohli spojiť.

„Demokracia nie je samozrejmosť,“ hovorí Ódor

Ódor pripomenul, že demokracia nie je samozrejmosť. Historicky najvyššia účasť podľa neho ukazuje, že máme na Slovensku mobilizovaných ľudí, ktorí si prajú pro-európske Slovensko. 

„Dá sa poraziť Smer. Je to nádej do budúcnosti, že nemôžu prevalcovať všetko a hodnoty, ktoré chránime, budú aj naďalej silne reprezentované u nás doma aj v Európskom parlamente,“ dodal s tým, že si váži mandát, ktorý dostal od ľudí. 

Cíti pritom podľa jeho slov zodpovednosť, aby priniesli voličom to, čo sľúbili v kampani. „Zachytil som, že strana Smer má záujem užšie spolupracovať s hnutím Republika, čo by v Európskom parlamente znamenalo strácať akýkoľvek vplyv na dianie v tejto inštitúcii,“ povedal Ódor. 

Upozornil pritom, že PS je súčasťou veľkej liberálnej frakcie, a tak má v EP silnú pozíciu. Ódor kandidoval do eurovolieb ako nestranný kandidát a ekonomický expert. Na otázku, či do PS aj vstúpi, povedal, že vyhodnocuje výsledky a svoje rozhodnutie oznámi neskôr. 

To, ako sa budú strany formovať v EP ukážu najbližšie dni. Za PS bude rokovania viesť Martin Hojsík, ktorý má zároveň pre poslancov „vybudovať pozície“, aby mohli  ovplyvňovať dianie v rámci EÚ.

„Dnes poobede odlietam zajtra je stretnutie nových šéfov delegácií, začína sa vyjednávanie, že ako budú rozdelené sily v Európskom parlamente,“ priblížil Hojsík. 

Smer chce byť predĺženou rukou vlády

„Budeme predĺženou rukou vlády Roberta Fica, budeme podporovať vládu v rozhodnutiach, ktoré urobí pri európskych témach,“ povedala europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová. Frakcia, do ktorej vstúpia bude musieť podľa nej rešpektovať program Smeru, musí mať silný sociálny rozmer, ale aj rešpektovať rozdielne názory.

„Nebude to žiadna krajná ľavica, ale ani krajná pravica,“ povedala Beňová a nevylúčila pritom, že piati europoslanci za Smer budú nezaradení ako teraz, keď im Strana európskych socialistov pozastavila členstvo kvôli vstupu do vlády so stranou SNS Andreja Danka.

Aj napriek tomu, že Smer-SD vo voľbách skončil druhý za PS, Ľuboš Blaha hovorí o „kozmetickej chybičke“. PS je podľa neho v menšine pri kľúčových témach akými sú mier, migrácia, Green Deal alebo právo veta.

„Porážka Progresívneho Slovenska je dobrá správa pre Slovensko,“ vyjadril sa Blaha. 

Mandáty budú na základe výsledkov rozdelené takto: 

Progresívne Slovensko: 6 mandátov

Ľudovít Ódor

Ľubica Karvašová

Martin Hojsík

Veronika Cifrová Ostrihoňová

Michal Wiezik

Lucia Yar

Smer-SD: 5 mandátov

Monika Beňová

Katarína Roth Neveďalová

Judita Laššáková

Erik Kaliňák 

Ľuboš Blaha

Republika: 2 mandáty

Milan Uhrík

Milan Mazurek

Hlas: 1 mandát

Branislav Ondruš

KDH: 1 mandát

Miriam Lexmann

Zdroje: Tlačová beseda PS, Tlačová beseda Smer-SD

Najnovšie videá

Trendové videá