Takto vyzerá dokonalý slovenský byt: Obrovský dvojizbák ponúka kráľovský priestor a jednoduchosť
- Touto prerábkou trojizbového bytu na dvojizbák ťa presvedčíme, že stratiť jednu izbu na úkor otvoreného priestoru má zmysel
- Dokazuje to návrh architekta a dizajnéra Alana Prekopa, ktorý zaň dostal cenu
- Touto prerábkou trojizbového bytu na dvojizbák ťa presvedčíme, že stratiť jednu izbu na úkor otvoreného priestoru má zmysel
- Dokazuje to návrh architekta a dizajnéra Alana Prekopa, ktorý zaň dostal cenu
500 bytov je najstaršia sídlisková časť v Bratislave. S jej výstavbou sa začalo už v 50. rokoch 20. storočia. Táto zóna sa nachádza v mestskej časti Ružinov.
A práve v tejto zóne sa prerábal trojizbový byt od architekta a dizajnéra Alana Prekopa, ktorý si stihol vyslúžiť cenu v kategórii privátny interiér v rámci Insaid Awards 2020.
Byty v zóne dnes patria k najžiadanejším v meste. Napriek tomu, že sú staré takmer 70 rokov, neprešli väčšími zásahmi a majú lukratívnu pozíciu, keďže centrum mesta je odtiaľ vzdialené len pár minút pešo.
Byt, ktorý prerábal architekt, sa nachádza na 5. podlaží 6-poschodového bloku. Vďaka jeho vysokému umiestneniu je výhodou orientácia na východ a západ, čo predstavovalo hlavný koncept tvorby interiéru.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Z trojizbáku vzdušný dvojizbák
Otvorením bytu a zbúraním priečok sa z pôvodného trojizbového bytu stal vzdušnejší dvojizbák. Architekt sa rozhodol otvoriť malú a zbytočne oddelenú dennú zónu situovanú prevažne do vstupnej haly a bez priameho osvetlenia.
Zbúraním priečok sa stal z bytu priestranný dvojizbák vhodný pre mladú rodinu s prepojenou nočnou a dennou častou.
„Cieľom rekonštrukcie bolo zbaviť byt od zbytočných priečok a čo najviac otvoriť dispozíciu, tým sa dosiahla úplná svetlosť bytu, čomu pomáha aj oblohová zložka, ktorá dodáva bytu ešte viacej vzdušnosti a priestoru. Pôvodný plán bytu bol odstránený, zachovali sa len nosné časti a pre byt ikonický priehľad z kuchyne do obývacej izby,“ objasňuje architekt Alan Prekop.
V centre dispozície sa nachádza nosný stĺp, ktorý je prepojený betónovým kruhom, čo vytvára silný architektonický prvok celého bytu.
Jediným deliacim prvkom interiéru je presklená drevená konštrukcia, ktorá nahrádza pôvodnú murovanú stenu s jednokrídlovými dverami. Požadovaná intimita bytu sa dá ľahko prispôsobiť konštrukciou. Naopak, tým, že sa jednotlivé krídla otvoria, priestory sa zlejú dokopy a dodajú pocit jedného celku.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Trendy, ktoré cestujú v čase
Pri výbere materiálov dostal prednosť kov, hlavné slovo má nehrdzavejúca oceľ, z ktorej je vyrobený kuchynský bar, parapety a lem na kruhovom priehľade. Kúpeľňa so záchodom ostala zachovaná na pôvodnom mieste, je obložená pozinkovaným plechom.
Vďaka obloženiu sa podarilo skryť jednotlivé dvere hygienického jadra, ktoré pôsobí, akoby bolo vložené do priestoru celého bytu podobne ako stĺp s kruhom.
Kombinácia západného svetla, ktoré dopadá na plechový obklad alebo kruhový priehľad vytvára veľmi pekný každodenný vizuálny efekt.
„Materiály boli zozbierané zo zberu, nanovo ošetrené a využité v interiéri,“ dodáva architekt.
Najviditeľnejšie to je na stene obývačky, ktorá je netradične obložená keramickým obkladom. Obklad dodáva štruktúru takmer 6 metrov dlhej priečke, pod obkladom je umiestnená polička z nevyužitých betónových tvárnic a modrého skla.
Umiestnený je v dennej časti a celému priestoru dodáva akýsi retro nádych. Takýchto interiérových prvkov je tu viac. Architekt sa rozhodol použiť dekoračné prvky, akými sú lampa, ale aj sedačka, ktoré sú typické pre 70. roky. Jednoduchosť línií dokonale zapadá do moderného minimalistické štýlu, ktorý je uplatnený v celom byte.
V byte sa nenachádza žiadny vstavaný nábytok, aby sa umocnil pocit z celkového priestoru, otvorený šatník je umiestnený v spálni, svojou polohou vytvára predpolie, nástup do spálne. Interiér sa skladá z množstva malých detailov, ktoré sa spájajú do jedného celku.
Vzdušnosť a jednoduchosť je zvýraznená aj v spálni s otvoreným šatníkom a japonským futonom namiesto tradičnej postele.
Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 28. decembra 2020.