Dokonalý vzťah modernej architektúry a vidieka. Dom so stodolou a všade navôkol je zeleň
- Dom, stodola a zeleň všade kam sa pozrieš, aj na streche
- Realizácia rodinného domu majiteľom poskytuje dokonalé súkromie a priestor na relaxáciu
- Dom, stodola a zeleň všade kam sa pozrieš, aj na streche
- Realizácia rodinného domu majiteľom poskytuje dokonalé súkromie a priestor na relaxáciu
Kto sa sťahuje z bytu do domu, môže pociťovať strach zo straty súkromia. Dom je zvyčajne dostatočným útočiskom, avšak záhrada pre mnohých predstavuje otvorené priestranstvo, do ktorého každý z ulice vidí. Klienti architekta Matúša Gondeka mali jedinú požiadavku, aby dom dostatočne blokoval výhľady na pozemok.
„Prvá reakcia bola postaviť dom – „hradbu“, medzi ulicou a zvyšným pozemkom. Čoskoro som si ale uvedomil potrebu rôznych úrovní súkromia,“ hovorí Matúš Gondek.
V postupe práci architekta, bolo ako prvé si stanoviť základné kritérium, dostatočnú mieru súkromia pre obyvateľov, pri zachovaní čo najväčšej záhrady.
Z domu vznikla stavba, ktorá je na úrovni prízemia plynulou súčasťou okolitého pozemku. Svojim osadením a dispozičným riešením člení pozemok na tri základné funkčné priestory. Vjazd predstavuje prvú vstupnú časť, v ktorej sa nachádza taktiež skladisko. Ďalší je obytný priestor, pokračujúci do posledného priestoru, exteriéru.
V korunách stromov
Nad touto záhradno-obytnou platformou sa týči druhé podlažie pre deti a návštevy.
„V mojej predstave je domček, vysunutý do korún zachovaných záhradných stromov. Z tohto dôvodu má poschodie okná orientované priamo na vzrastlú zeleň,“ vysvetľuje svoj zámer architekt.
Vidiecky domček so stodolou
Celý objekt je strategicky rozdelený na dvojicu menších objektov, čo má za cieľ zmenšiť mierku domu. Pri dome je pre to postavená „stodola“. Výstavba v záhrade napriek tomu nepôsobí prehustene.
Rozdelenie je tiež výrazne členené na dennú časť, umiestnenú bližšie pri ulici a nočnú časť v pokoji vnútorných záhrad. Materiálovo sa najmä obytná časť domu od okolitej zástavby výrazne líši.
Okrem bujného porastu v záhrade živú zeleň nájdeš aj na streche. Zámerom zazelenania je pozitívne vplývať na mikroklímu pozemku a zmierniť prehrievanie domu počas letných mesiacov. Porast striech a zeleň v záhrade zabezpečuje, aby ulica neprišla o svoj kus prírody.
Industrializmus aj na vonkajších fasádach
Odvetrané fasády oboch častí domu ukrývajú železobetónovú monolitickú konštrukciu domu odhalenú zo strany interiéru. Súčasťou všetkých betónových horizontálnych konštrukcií sú rozvody chladenia, integrované aj v šikmom strope nad obývacou izbou. Krov nad detskými izbami tvorí drevená konštrukcia.
Priznané betónové konštrukcie dopĺňajú v interiéri priečky z vápenno-pieskových tehál, určených pre murovanie bez omietok.
„Súčasťou tvaroviek sú dutiny pre rozvody vody a elektriny, ktoré umožnili jednoduchú výstavbu s malým množstvom odpadu a bez potreby dodatočného omietania. Funkciu deliacich konštrukcií sčasti preberajú nábytkové prvky vyhotovené prevažne z preglejky,“ dodáva Gondek.
Ako zdroj tepla pre vykurovanie domu slúži tepelné čerpadlo typu vzduch-voda, ktoré zabezpečuje aj chladenie počas letných mesiacov. Rozvody chladenej vody vedú v nosnej betónovej konštrukcii domu. Krov je chladený sadrokartónovými panelmi, s vloženými rúrkami chladenia.
Rozvody núteného vetrania s rekuperáciou sú trasované v podlahách na poschodí tak, aby bolo možné zachovať surovú estetiku a chladiacu funkciu betónových stropov.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra