„Doktor Záhuba“ predpovedá, že pád bánk v USA môže spustiť globálnu krízu, ktorej sa nevyhne ani Európa

  • Pád amerických bánk otriasol finančnými trhmi, ktoré končili so stratou
  • Známy ekonóm Nouriel Roubini tvrdí, že pády bánk sa môžu rozšíriť do Európy, čo by bolo oveľa horšie
Roubini
Wikimedia/World Economic Forum
  • Pád amerických bánk otriasol finančnými trhmi, ktoré končili so stratou
  • Známy ekonóm Nouriel Roubini tvrdí, že pády bánk sa môžu rozšíriť do Európy, čo by bolo oveľa horšie

Pád amerických bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank vyvoláva obavy po celom svete. Prvá menovaná banka skolabovala ešte piatok minulý týždeň. Signature Bank rovnaký osud čakal v pondelok.

Prezident Joe Biden sa vyjadril, že bankový sektor je v „bezpečí“ a to vďaka krokom jeho administratívy.

„Američania môžu mať istotu, že bankový systém je bezpečný,“ uviedol Biden.

Ani prezidentovo ubezpečovanie však neupokojilo trhy, kde ceny komodít a akcie ďalších bánk zaznamenali výrazný pokles. Rovnako sa s poklesom uzavreli aj indexy búrz v USA, Ázii a Austrálii.

V pondelok klesali aj európske trhy, no situácia v utorok už bola pozitívnejšia a indexy zaznamenali nárast, výnimkou bol len bankový sektor, uvádza portál americkej televízie CNBC.

V utorok zaznamenali nárast aj americké banky, ktorých akcie v pondelok klesali. Príkladom je banka First Republic, ktorá v pondelok zaznamenal pokles o 61,8 %. V utorok už je akcie poskočili o 46 %.

Ďalší vývoj ovplyvnia informácie z USA o vývoji inflácie, ktoré by mali naznačiť ďalšie kroky americkej centrálnej banky.

Globálna nákaza, veští „Doktor Záhuba“

Známy ekonóm Nouriel Roubini, ktorý je známy pod prezývkou „Doktor Záhuba“ vďaka jeho predikciám finančnej krízy v roku 2008, varuje, že neistota môže rozšíriť globálnu krízu, ktorá by sa nevyhla ani Európe.

Pre Newsweek to ilustroval na príklade európskych inštitúcií.

„V Európe je aspoň jedna finančná inštitúcia, ktorá bola historicky podkapitalizovaná, mala problémy s rekapitalizáciou, mohla mať nejaké zlé aktíva, nejaké expozície voči dlhodobým cenným papierom a nerealizované straty,“ uviedol Roubini.

„Ak by sa niečo stalo s touto inštitúciou, bolo by to systémovo oveľa dôležitejšie – hovoríme o inštitúciách s biliónmi dolárov aktív, nie o 400 miliardách dolárov ako v prípade Silicon Valley Bank,“ povedal.

Akcie európskych indexov v pondelok zaznamenali najhoršie výsledky za rok, keď klesli o 5,65 %. Pred rokom, 4. marca 2022 klesli o 6,66, a to krátko po začatí ruskej invázie na Ukrajinu.

Roubin povedal, že to môže poukazovať na oneskorenie v „globálnej nákaze“.

 „To je dôvod, prečo aj v Európe akcie výrazne klesajú, aj keď s týmto konkrétnym (kolapsom) nemajú nič spoločné,“ uviedol Roubini.

Veľké banky ohrozené nie sú

Roubini si ale myslí, že kríza ako v roku 2008 nám zatiaľ nehrozí. Ohrozené sú podľa neho hlavne malé alebo stredné banky, ktoré nemajú veľkú základňu vkladateľov, majú veľa cenných papierov, ktoré stratili hodnotu a ktorých kapitál by bol zničený, ak by sa tieto cenné papiere predali za trhovú cenu.

Veľké banky ako Bank of America podľa neho nie sú v ohrození.

Karen Petrouová pôsobiaca vo firme Federal Financial Analytics, ktorá poskytuje finančné a konzultačné služby, uviedla pre Washington Post, že banky nie sú v ohrození, kým sa spotrebitelia nezačnú správať iracionálne.

bankomat
zdroj: Unsplash/Eduardo Soares

Ak výbery vkladateľov zostanú na zvyčajných úrovniach, zdravé banky môžu pokračovať v činnosti, aj keď ceny ich akcií kolíšu.

Zdravie banky je určené množstvom kapitálu, ktoré majú v rezerve na absorbovanie strát. Dôležité sú tiež dostupné aktíva na pokrytie prípadných výberov vkladateľov.

„Banky nežijú ani neumierajú podľa toho, aká je cena akcií,“ dodala.

Situácia by sa mohla po pár dňoch upokojiť.

„Veci budú pár dní ťažké,“ povedal Bert Ely, bankový konzultant pre Washington Post. „Potom – za predpokladu, že nedôjde k žiadnym novým narušeniam – sa veci upokoja.“

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNBC, Newsweek, Washington Post, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá