Dolár je už silnejší ako euro. Komodity a akcie klesajú, zlacnelo aj zlato
- Americký dolár si polepšil oproti euru
- Európska centrálna banka stanovila kurz na 0,9992 USD/EUR
- Americký akciový trh vo štvrtok uzavrel nižšie
- Americký dolár si polepšil oproti euru
- Európska centrálna banka stanovila kurz na 0,9992 USD/EUR
- Americký akciový trh vo štvrtok uzavrel nižšie
Spoločná európska mena sa v piatok v skorom obchodovaní mierne oslabila a zostáva pod paritou s dolárom. Ráno sa predávala po 0,9985 USD, teda o niečo nižšie v porovnaní so štvrtkovým (15. 9.) večerom.
Európska centrálna banka (ECB) stanovila vo štvrtok popoludní referenčný kurz eura na 0,9992 USD/EUR.
Investori by si na konci týždňa mohli všímať správu o augustovom vývoji inflácie v eurozóne. Ide síce len o spresnené údaje, ale tempo rastu cien v regióne sa minulý mesiac dostalo na rekordných 9,1 %.
Vývoj cien zvyšuje tlak na ECB, aby pokračovala v cykle sprísňovania menovej politiky, ktorý spustila o niečo neskôr v porovnaní s americkou centrálnou bankou (Fed) alebo britskou centrálnou bankou (BoE).
Ceny ropy klesli, zlacnelo aj zlato
Ceny ropy sa vo štvrtok znížili. Októbrové dodávky ľahkej americkej ropy si odpísali 3,38 USD a uzavreli na úrovni 85,10 USD za barel. Novembrové dodávky severomorskej ropy Brent zlacneli o 3,26 USD na 90,84 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež oslabila, a to o 9 centov na 2,43 USD za galón.
Ani cenám drahých kovov sa nedarilo. Zlato zlacnelo o 31,80 USD na hodnotu 1 677,30 USD za uncu a cena striebra sa znížila o 30 centov na úroveň 19,27 USD za uncu.
Americký akciový trh zamieril nadol
Americký akciový trh vo štvrtok uzavrel nižšie. Vládna správa ukázala, že počet nových nezamestnaných v USA sa v minulom týždni znížil. Americké maloobchodné tržby pritom v auguste nečakane posilnili o 0,3 percenta.
Tento vývoj poskytuje argumenty predstaviteľom amerického Federálneho rezervného systému (Fed), ktorí tvrdia, že ekonomika dokáže tolerovať ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb.
Index S&P 500 klesol o 1,1 percenta na 3 901,35 bodu. Priemyselný index Dow Jones si odpísal 0,6 percenta a uzavrel na úrovni 30 961,82 bodu. Technologický Nasdaq si pohoršil o 1,4 percenta na 11 552,36 bodu. Index menších spoločností Russell 2000 tiež klesol, a to o 0,7 percenta na hodnotu 1 825,23 bodu.
Ázijské akciové trhy kopírovali vývoj na Wall Street a v piatok zamierili nadol. Hlavný japonský index Nikkei 225 stratil 1,11 percenta, index hongkonskej burzy Hang Seng oslabil o 0,71 percenta a index čínskej burzy Shanghai Composite si pohoršil o 2,18 percenta.
Obchodný schodok eurozóny vzrástol v júli na rekordnú úroveň
Zahraničný obchod eurozóny skončil v deficite aj v júli, už deviaty mesiac po sebe, pričom rozsah schodku sa zvýšil na druhú najvyššiu úroveň v histórii záznamov.
Vývoz síce medziročne vzrástol o viac než desatinu, dovoz sa však zvýšil o vyše 40 %, uviedol vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat, ktorý zverejnil prvý odhad.
Eurozóna podľa Eurostatu vyviezla v júli do zvyšku sveta tovar v celkovej hodnote 235,5 miliardy eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje rast o 13,3 %.
Dovoz sa však zvýšil o 44 % na 269,5 miliardy eur, čo je dôsledok pokračujúceho rastu cien energií. Výsledkom je schodok v obchode s tovarom na úrovni 34 miliárd eur. Na porovnanie, v júli minulého roka vykázala eurozóna obchodný prebytok, a to v hodnote 20,7 miliardy eur.
Za sedem mesiacov tohto roka dosiahol obchodný deficit v menovej únii 177,4 miliardy eur. V rovnakom období minulého roka zaznamenala eurozóna obchodný prebytok na úrovni 121,3 miliardy eur, dodal Eurostat.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: TASR, SITA