DÔLEŽITÁ ŠTÚDIA: Pľúca Zeme o niekoľko rokov skolabujú. Ak nič neurobíme, dožijeme sa toho aj my
- Vďaka výrubom, no aj klimatickým zmenám, pravdepodobne prídeme o Amazonský prales
- Stať by sa tak mohlo už v roku 2064, poukazuje nová štúdia
- Vďaka výrubom, no aj klimatickým zmenám, pravdepodobne prídeme o Amazonský prales
- Stať by sa tak mohlo už v roku 2064, poukazuje nová štúdia
Na ploche takmer 6 miliónov kilometrov štvorcových sa rozprestiera najväčší dažďový prales na svete. Okrem znižovania znečistenia ovzdušia a regulácie svetových cyklov kyslíka a CO2 vytvára aj vlastné zrážky, ktoré udržujú miestne obyvateľstvo s dostatočnými zásobami sladkej vody. Dnes sú však pľúca zeme v ohrození a odborníci varujú pred jeho zánikom.
Kde stála zeleň, bude savana
Podľa Roberta Walkera, profesora geografie na Floridskej univerzite, stojí Amazonský prales na pokraji „bodu zlomu“ v dôsledku klimatických zmien spôsobených ľuďmi, za ktoré nesieme všetci zodpovednosť. Profesor Walker hovorí, že sa Amazon v priebehu nasledujúcich desaťročí zmení z hustého lesa plného vlhkosti na otvorenú savanu, ktorej dominujú horľavé trávy a kríky, vyjadril sa pre Daily Mail.
Dodal, že závislosť miestnych obyvateľov od vlhkosti tvorenej pralesom znamená, že katastrofa v podobe sucha bude o to väčšia, pretože odreže tisícke ľudí od vody, a to nanajvýš o 44 rokov. Rok 2064 predstavuje bod, v ktorom sa stanú suchá príliš časté na to, aby sa z nich les vedel spamätať. V súčasnosti sa jeho regenerácia deje v priebehu štyroch rokov. Suchá pritom oblasť zaznamenala v roku 2005, 2010 a 2015, v roku 2019 oblasť zasiahli masívne požiare.
Požiare, výrub a sucho
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Daily Mail, Taylor and Francis online, Nature