Dôležité čísla: Až 40 % hypoték Slovákov čoskoro príde o fixáciu. Splátky vystrelia na sume

  • Každý štvrtý vlastník bytu na Slovensku má aj hypotéku, čo je najviac spomedzi krajín V4
  • Rast úrokových sadzieb od začiatku 2022 so sebou priniesol navýšenie mesačných splátok hypoték
sídlisko paneláky bývanie nehnuteľnosti panelák dom
Ilustračný obrázok Ilustračné foto: TASR/Jozef Poliak
  • Každý štvrtý vlastník bytu na Slovensku má aj hypotéku, čo je najviac spomedzi krajín V4
  • Rast úrokových sadzieb od začiatku 2022 so sebou priniesol navýšenie mesačných splátok hypoték

Ceny nájmov za poslednú dekádu vzrástli len o 10 percent. Bývanie v podnájme má predpoklad udomácniť sa vo väčšej miere aj na Slovensku. Vyplýva to z aktuálnej analýzy 365.invest. Podľa nej rast cien slovenských nehnuteľností v období od roku 2010 niekoľkonásobne prevyšuje tempo rastu nájomného.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) vychádza aktuálna mesačná splátka hypotéky pre byt v Bratislave o 38 percent vyššia ako bývanie v podnájme bez energií.

Údaje z Eurostatu ukazujú, že zatiaľ čo ceny bytov v poslednej dekáde výrazne stúpali, nájmy na Slovensku sa za posledných 12 rokov zvýšili len o 10 percent, čo je najmenej spomedzi krajín V4.

„Tento veľký nepomer v cene bytu a príjmu, ktorý dokáže generovať, je jedným z dôvodov, prečo nájomné bývanie na Slovensku, zatiaľ, veľmi neláka inštitucionálnych investorov,“ vysvetľuje Real Estate Transactions 365.invest Tomáš Cár. Ako dodáva, tento nepomer sa dá čiastočne vysvetliť vysokým percentom ľudí, ktorí preferujú bývanie vo vlastnom dome alebo byte (v roku 2022 až 93 percent).

Rast úrokových sadzieb od začiatku roka 2022 so sebou okrem ochladenia trhu s nehnuteľnosťami priniesol aj významné navýšenie mesačných splátok hypoték.

„Ak by sme si chceli vo februári 2023 kúpiť v Bratislave byt, mesačná splátka hypotéky by nás podľa údajov NBS vyšla o 38 percent drahšie ako nájomné toho istého bytu bez energií,“ približuje Cár s tým, že trend z posledných rokov, keď sa stále viac domácností presúvalo do vlastného bývania sa tak môže v nasledujúcich rokoch otočiť v prospech nájomného bývania.

Zatiaľ čo v roku 2013 malo na Slovensku hypotéku len deväť percent vlastníkov bytov, koncom roka 2021 sa tento pomer vyšplhal na 25,8 percenta. „Každý štvrtý vlastník bytu na Slovensku má aj hypotéku, čo je najviac spomedzi všetkých krajín V4,“ konštatuje Cár s tým, že množstvo z týchto bytov bolo kupovaných ako investičné aktíva v podobe nájomných bytov.

„V rokoch 2024 a 2025 však končí fixácia viac ako 40 percent hypoték na Slovensku, čo zapríčiní aj zmenu v mesačnej splátke hypotéky smerom nahor,“ dodáva s tým, že táto zmena môže v prípade investičných bytov zintenzívniť tlak na ďalšie zvyšovanie ceny nájmov.

Priaznivé podmienky na kúpu

Podmienky pre kúpu novej nehnuteľnosti sú v porovnaní s minulým rokom priaznivejšie. Pre agentúru SITA to uviedla realitná špecialistka v investičnej skupine Proxenta Sofia Sekelová. Podľa nej sa v porovnaní s vlaňajškom zvýšila ponuka nehnuteľností, navyše klienti majú dnes možnosť získať zaujímavé benefity, ako sú vyššie štandardy vybavenia bytu či parkovacie miesto alebo pivničné kobky v cene bytu. „Môžeme povedať, že klient dnes dostane výrazné benefity pri kúpe novostavby priamo od developera,“ skonštatovala.

Pri kúpe novej nehnuteľnosti je podľa Sekelovej dôležité položiť si štyri základné otázky. Prvou je otázka: Kde? „Každá lokalita prináša svoje plusy aj mínusy a to nie len pri rozhodovaní medzi mestami či regiónmi, ale aj v rámci mestských častí,“ vysvetlila a dodala, že preto je dôležité identifikovať svoje priority, záujmy, občiansku vybavenosť či infraštruktúru v danej lokalite. „Nehnuteľnosť je investícia a významnou časťou tejto investície je práve lokalita,“ doplnila.

Druhou otázkou pri kúpe novej nehnuteľnosti je: Koľko? „Výber lokality je nevyhnutný prvý krok pri hľadaní nového bývania, keďže od lokality sa odvíja aj cena nehnuteľnosti,“ priblížila Sekelová. Podľa nej je dôležité, aby si klient stanovil rozpočet a cenový strop, v ktorom sa chce pohybovať.

Treťou otázkou, ktorú by si mal kupujúci položiť, je: Ako? „Kvalifikovaný špecialisti na hypotéky sú tu, aby vedeli poradiť a nasmerovať klientov,“ pripomenula s tým, že spolupráca s hypotekárnym maklérom je veľmi dôležitá, aby sa klient vedel efektívne orientovať vo svojich možnostiach.

Poslednou dôležitou otázkou pri kúpe nehnuteľnosti je: Kedy? „Kúpny proces môže mať rôzne doby trvania. Napríklad, pri kúpe nehnuteľnosti ,z papiera‘ je nevyhnutné myslieť krok dopredu a plánovať, či časová os projektu korešponduje s potrebami kupujúceho,“ doplnila Sekelová.

Na záver poznamenala, že kúpa novej nehnuteľnosti je dôležité rozhodnutie, ktoré však nemusí byť zložité. „Každý máme svoju vysnívanú nehnuteľnosť, no je potrebné myslieť prakticky a robiť kompromisy,“ uviedla s tým, že je prirodzené, že do rozhodovacieho procesu vstupujú emócie. „Je však nutné si pripomenúť, že musíme robiť racionálne rozhodnutia a myslieť do budúcnosti,“ uzavrela.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá