DÔLEŽITÉ ZISTENIE: Omikron je nebezpečným najmä pre nezaočkovaných, no má o 90 % nižšiu smrtnosť ako delta, naznačuje štúdia

  • Z novej štúdie vyplýva, že omikron má o 90 % nižšiu smrtnosť ako delta
  • Odborníci však hovoria, že pre nezaočkovaných omikron predstavuje hrozbu
testovanie na koronavírus
TASR/Zoltan Balogh/MTI via AP
  • Z novej štúdie vyplýva, že omikron má o 90 % nižšiu smrtnosť ako delta
  • Odborníci však hovoria, že pre nezaočkovaných omikron predstavuje hrozbu

Výskum v USA na vzorke 70 000 osôb nakazených koronavírusom ukázal, že v prípade infekcie variantom omikron sa znížila pravdepodobnosť hospitalizácie oproti variantu delta o polovicu, pravdepodobnosť hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti o tri štvrtiny a pravdepodobnosť úmrtia až o 90 percent. TASR tieto údaje získala zo správy, ktorú uverejnila agentúra AFP.

Z 50 000 ľudí nakazených omikronom nikto nepotreboval umelú pľúcnu ventiláciu. Priemerná dĺžka hospitalizácie s variantom omikron bola iba 1,5 dňa. Pri delte to bolo päť dní. Až 90 percent pacientov s omikronom prepustili z nemocnice do troch dní.

Výskum uskutočnili v sieti zdravotníckych zariadení Kaiser Permanente v južnej Kalifornii v čase od 1. decembra do 2. januára. Podieľali sa na ňom vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley, Kaiser Permanente a Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Podobné závery predtým naznačili aj rozsiahle štúdie z Británie a Juhoafrickej republiky. Vedci zase pri výskume na zvieratách a bunkách in vitro zistili, že omikron sa lepšie množí v horných dýchacích cestách než v pľúcach, čo vysvetľuje ľahší priebeh ochorenia.

Zatiaľ nerecenzovaná štúdia v Kalifornii podľa riaditeľky CDC Rochelle Walenskej brala do úvahy parametre ako vek, pohlavie, predchádzajúcu infekciu koronavírusom SARS-CoV-2, očkovanie a komorbidity.

Ako uvádza štúdia, „omikron je sám o sebe menej závažný ako delta“, pričom nižší počet ťažkých prípadov nesúvisí iba s vyššou zaočkovanosťou a premorenosťou.

V štúdii sa ďalej píše, že súčasné vakcíny majú nižšiu účinnosť voči omikronu, ale naďalej významne chránia proti ťažkému priebehu ochorenia COVID-19.

Napriek povzbudivým výsledkom výskumu nabáda Walenská na opatrnosť, keďže omikron v dôsledku vysokej nákazlivosti zaťažuje zdravotnícky systém.

V USA teraz zaznamenávajú denne v priemere trištvrte milióna nových prípadov nákazy, približne 150 000 hospitalizácií a 1 600 úmrtí v spojitosti s Covidom.

Omikron môže byť pre nezaočkovaných nebezpečný

Koronavírusový variant omikron je nebezpečný najmä pre neočkovaných. Uviedla to v stredu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), informuje agentúra AFP.

Hoci omikron spôsobuje menej závažný priebeh ochorenia ako variant delta, stále je nebezpečným, a to najmä pre neočkovaných ľudí,“ povedal na tlačovej konferencii generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Dodal, že ľudstvo nesmie nechať vírus voľne sa šíriť, najmä keď nezaočkovaných je stále veľké množstvo ľudí. „V Afrike nedostalo ani jednu dávku vakcíny viac ako 85 percent ľudí. Akútnu fázu pandémie nemôžeme ukončiť, pokiaľ túto medzeru nevyplníme,“ zdôraznil.

Šéf WHO tiež pripomenul, že „drvivá väčšina“ ľudí hospitalizovaných s Covidom po celom svete bola neočkovaná. Zatiaľ čo vakcíny sú vysoko účinné pri znižovaní rizika ťažkého priebehu ochorenia COVID-19, hospitalizácie a úmrtia, šíreniu nákazy nedokážu úplne zabrániť.

Zvýšená schopnosť vírusu šíriť sa znamená viac hospitalizácií, viac úmrtí a viac práceneschopných – vrátane učiteľov a zdravotníckych pracovníkov – či väčšie riziko, že sa objaví ďalší variant, ktorý bude ešte nákazlivejší a smrteľnejší ako omikron, konštatoval Ghebreyesus.

Podľa neho sa globálny počet úmrtí na Covid stabilizoval na úrovni približne 50 000 za týždeň. „Naučiť sa žiť s týmto vírusom neznamená, že môžeme alebo by sme mali takýto počet úmrtí akceptovať,“ uzavrel.

Zámerom WHO bolo dosiahnuť do konca roka 2021 zaočkovanosť 40 percent populácie v každej členskej krajine. Do polovice tohto roka je cieľom dosiahnuť 70-percentnú zaočkovanosť.

Zaočkovanosť na úrovni 40 percent však stále nedosiahlo 90 zo 194 členských štátov WHO a 36 je stále pod hranicou desaťpercentnej zaočkovanosti.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá