DÔLEŽITÉ ZISTENIE: Po prekonaní COVID-19 získaš imunitu na viac ako pol roka

  • Posledné vykonané štúdie dokazujú, že ľudia s prekonaným ochorením COVID-19 získajú na istý čas imunitu
  • Tá trvá šesť až osem mesiacov, pričom sa jej pôsobenie môže predĺžiť aj na roky
  • Posledné vykonané štúdie dokazujú, že ľudia s prekonaným ochorením COVID-19 získajú na istý čas imunitu
  • Tá trvá šesť až osem mesiacov, pričom sa jej pôsobenie môže predĺžiť aj na roky

Vedcom sa podarilo nájsť odpovede na to, akú dlhú dobu po prekonaní COVID-19 sa môžeme cítiť v bezpečí. K objaveným výsledkom sú potrebné ďalšie, rozsiahlejšie výskumy. Teraz však vieme, že náš imunitný systém má silnú pamäť, ktorá nás ochráni pred opätovným ochorením viac, než pol roka.

Nielen protilátky, hlavne biele krvinky

Táto pamäť sa spolieha na viac, než len protilátky. Zahŕňa biele krvinky známe ako T bunky a B bunky, ktoré disponujú schopnosťou „zapamätať“ si vírus. Kombinácia týchto buniek s prípadnými protilátkami v tele, dáva možnosť imunitnému systému okamžite zaútočiť na vírus v tele a nečakať takmer dva týždne na jeho aktiváciu. Vďaka tomuto náš organizmus predíde možnej opätovnej nákaze.

„Úspešnú ochranu pred klinickým ochorením alebo smrťou je možné dosiahnuť pomocou niekoľkých ďalších scenárov adaptívnej imunitnej pamäte. Možné mechanizmy imunologickej ochrany sa môžu líšiť v závislosti od relatívnej kinetiky reakcií imunitnej pamäte a infekcie,“ informujú autori.

Výskum, aj keď ešte nie je recenzovaný, ponúka nádej, že tí, ktorí už nákazu prekonali, sa jej nemusia najbližšie obdobie svojho života obávať. „Väčšina ľudských organizmov zažíva počas ochorenia značnú časť možných imunitných odpovedí vírus. Tie nemiznú hneď po prekonaní ochorenia, ostávajú prítomné po dobu šesť až osem mesiacov,“ hovorí Shane Crotty, virológ z Imunologického ústavu La Jolla v Kalifornii a spoluautor štúdie, informuje Business Insider.

T bunky, B bunky imunita SARS-CoV-2 výsledky štúdie
zdroj: BioRxiv/Immunological memory to SARS-CoV-2

Je možné, že nám táto ochrana ostane roky

Biele krvinky vyvinuté v reakcii na vírusy sa môžu v tele vďaka tejto pamäti udržať aj celé roky. Napríklad T bunky špecifické pre ovčie kiahne, po infekcii vyprchajú až za 10 rokov, B bunky tohto vírusu sa držia v tele až 60 rokov.

„Imunitné reakcie zodpovedajú očakávanému scenáru a sú stabilné najmenej osem mesiacov,“ uvádza Alessandro Sette, imunológ v La Jolla a Crottyho spoluautor.

Pribudlo menej ako 200 nových prípadov koronavírusu, zomrelo ďalších 23 ľudí

Zdá sa, že T bunky špecifické pre SARS, ďalší koronavírus, ktorý s týmto novým zdieľa 80 % svojho genetického kódu, sa tiež nachádzajú v tele dlhodobo. Potvrdzuje to ďalšia tohtoročná štúdia, ktorá zaznamenala prítomnosť T buniek vo vzorkách krvi od 23 ľudí, ktorí prežili SARS, aj po 17 rokoch.

Prečo sú na tom niektorí lepšie, iní sa opätovne nakazia

Výskumníci namerali u respondentov viacero látok a buniek sústredených na zdolanie vírusu. Konkrétne spomínané T bunky a B bunky, tak aj protilátky. Tie boli nájdené vo všetkých odobratých vzorkách krvi od 185 ľudí, ktorí sa zotavili z COVID-19. Takmer 40 účastníkov darovalo krv viackrát, niektorí viac ako šesť mesiacov po chorobe.

Veríš, že pandémiu môžeme prekonať bez očkovania?

To vedcom umožnilo posúdiť, ako sa imunitná odpoveď pacientov v priebehu času zmenila. Ich výsledky ukázali, že hladiny T-buniek špecifických pre koronavírusy mierne poklesli medzi štyrmi a šiestimi mesiacmi, potom sa ustálili. Vedci si myslia, že je pravdepodobné, že T bunky a protilátky zostanú konzistentné aj po tejto šesťmesačnej známke, pretože to je typické pre iné vírusy.

Napriek dôležitým výsledkom zaznamenal výskum v respondentov rozdielne hodnoty vyššie uvedených buniek a protilátok. Tie zapríčinili, že niektorí jednotlivci boli náchylnejší na opätovné nakazenie, kým iní sa choroby výrazne nemusia obávať ani po šiestich mesiacoch od jej prekonania.

Zdroje: Business Insider, BioRxiv, Nature

Najnovšie videá

Trendové videá