Dôležité zistenie: Šírenie pandémie COVID-19 môžu spomaliť aj bez očkovania 3 veci

  • Podľa vedcov stačia tri jednoduché veci na zastavenie šírenia pandémie koronavírusu
  • Nová štúdia tvrdí, že COVID-19 je možné zastaviť aj bez očkovania alebo ďalšej liečby
Unsplash/ Fran Boloni, Andrew "Donovan" Valdivia
  • Podľa vedcov stačia tri jednoduché veci na zastavenie šírenia pandémie koronavírusu
  • Nová štúdia tvrdí, že COVID-19 je možné zastaviť aj bez očkovania alebo ďalšej liečby

Najnovšia štúdia uverejnená v časopise PLoS Medicine hovorí o novom modeli, ktorý sa zameral na šírenie pandémie COVID-19 a na jeho prevenciu. Výskum založený na interakcii kontaktov medzi ľuďmi v Holandsku je uplatniteľný aj pre iné západné krajiny. 

Vedci z University Medical Center Utrecht tvrdia, že stačí dodržiavať  jednoduché veci, ktoré môže zastaviť nákazu a to aj bez očkovania alebo ďalšej zdĺhavej liečby. 

Ak by si ľudia pravidelne umývali ruky, poctivo nosili rúška a dodržiavali medzi sebou odporúčanú vzdialenosť, pandémiu nového koronavírusu by sa podľa nich podarilo udržiavať pod kontrolou. „Veľkej epidémii možno predísť, ak účinnosť týchto opatrení prekročí 50%,“ napísali. 

Zodpovednosť nesie vláda

Keby vlády krajín reagovali skôr a zaviedli by potrebné opatrenia, prípadov nakazených osôb by bolo menej a aj vrchol pandémie by dospel do nižšieho bodu. 

Štúdia zistila, že prikázané fyzické dištancovanie kombinované s dostatočnou informovanosťou o koronavíruse,  dostatočnou hygienou rúk a prekrývaním úst a nosa mohlo priebeh COVID-19 spomaliť a dokonca aj zastaviť a to aj v prípade, keď by neskôr vláda zákaz stretávania sa povolila.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa • 𝓐𝓷𝓪𝓼𝓽𝓪𝓼𝓲𝔂𝓪 𝓟𝓸𝓰𝔂𝓫𝓪 • (@anastasiya_pogyba),

 „Z praktického hľadiska to znamená, že SARS-CoV-2 nespôsobí veľké ohnisko v krajine, kde 90% obyvateľstva prijíma umývanie rúk a sociálne dištancovanie,“ tvrdia vedci. Sociálne kontakty dokonca nemuseli byť  úplne vylúčené, stačilo ich obmedzenie. Vedci trvajú na tom, že povinnosťou vlád bolo od začiatku vzdelávať verejnosť o tom, ako sa vírus šíri, zvyšovať povedomie o potrebe umývania rúk alebo nosenia rúšok.

Týmito jednoduchými krokmi sme mohli predísť rozšíreniu nákazy a ďalším pribúdajúcim prípadom. 

Závisí to aj od verejnosti

Ak by sa verejnosti pred pár mesiacmi podarilo rýchlo zareagovať, situácia v celom svete mohla byť oveľa stabilnejšia a počet prípadov úmrtí ale aj nakazených nižší. Podľa štúdie je však stále čas zmeniť správanie v spoločnosti a aspoň podľa tohto modelu znížiť ďalšie pribúdajúce prípady. 

Na Slovensku pribudlo viac ako 30 ľudí nakazených koronavírusom

Ak by sme všetci nosili pokrývky tváre počas nasledujúcich štyroch, šiestich, ôsmich, dvanástich týždňov v celej krajine, prenos vírusu by sa zastavil,“ povedal Dr. Robert Redfield. Jeden z členov pracovnej skupiny pre koronavírus z Bieleho domu potvrdil, že so štúdiou súhlasí. Na brífingu amerického ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb uviedol, že rúška a dodržiavanie predurčenej vzdialenosti medzi ľuďmi môžu zastaviť šírenie pandémie. 

Tak ako všetko, aj tento model má svoje obmedzenia a slabé stránky. Neberie totižto do úvahy demografické údaje a neprihliada ani na nedokonalú izoláciu ľudí, ktorí už na COVID-19 v minulosti ochoreli. 

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: journals.plos.org, edition.cnn.com

Najnovšie videá

Trendové videá